reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Uzupełnienie wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy

Uzupełnienie wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy

Delegujemy pracowników do pracy za granicą. Pracownicy przez ten okres są zatrudnieni u nas, my również naliczamy za nich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Pracownicy otrzymują wynagrodzenie wyliczane ze stałej miesięcznej stawki. Dodatkowo mają prawo do premii (uznaniowe niepomniejszane za czas nieobecności) oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak do celów wyliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego uzupełnić wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik przepracował 15 z 20 dni? Przez jeden dzień był na urlopie wypoczynkowym, a przez 4 dni na urlopie bezpłatnym.

RADA

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika w miesiącu, w którym nie otrzymał pełnego wynagrodzenia z powodu urlopu bezpłatnego, należy wliczyć przychód, który byłby podstawą naliczenia składek za pełny miesiąc, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu bezpłatnego. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy traktuje się tak samo jak wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

 Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę określone w umowie o pracę w stałej wielkości, dlatego uzupełnianie tego wynagrodzenia polega na przyjęciu wynagrodzenia z umowy o pracę. Przy uzupełnianiu wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu trzeba w pierwszej kolejności określić wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymałby, gdyby pracował cały miesiąc. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy traktuje się tak jak wynagrodzenie za pracę, a okres urlopu bezpłatnego uzupełnia się, ponieważ jest to usprawiedliwiona nieobecność w pracy.

W przypadku pracowników oddelegowanych do pracy za granicę podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie jest faktyczny przychód pracownika, lecz przychód pomniejszony o kwotę diet przysługujących z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Przychód ten, po potrąceniu diet, nie może być w 2008 r. niższy od kwoty 2843 zł. W 2007 r. nie mógł być niższy od kwoty 2616 zł.

Z uwagi na to, że przychód pracowników wykonujących pracę za granicą stanowiący podstawę wymiaru składek nie jest faktycznym przychodem, z podstawy wymiaru nie wyłącza się składników, które nie są pomniejszane za czas choroby, są uznaniowe lub przysługują tylko do określonego terminu. Do obliczania podstawy wymiaru dla tej grupy pracowników przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, nie wyłączając z niego składników niepomniejszanych za okres pobierania zasiłków, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne.

PRZYKŁAD

Pracownik został oddelegowany do pracy w Niemczech na okres od 1 marca do 30 czerwca 2008 r. 21 marca był na urlopie wypoczynkowym, a od 25 do 28 marca - na urlopie bezpłatnym. Zachorował 5 maja 2008 r. i ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika określone w umowie o pracę wynosi 4200 zł miesięcznie plus premia uznaniowa niepomniejszana za czas choroby. W marcu 2008 r. otrzymał premię uznaniową w kwocie 2300 zł. Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Dodatkowo w marcu pracował 5 godzin i otrzymał dodatek za pracę w nadgodzinach w kwocie 150 zł. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy wyniosło 110 zł. Dieta z tytułu podróży służbowej w Niemczech za jeden dzień wynosi 42 euro.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama