REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urlop wypoczynkowy działacza związkowego

Piotr Matwiejczyk

REKLAMA

W naszym zakładzie działają związki zawodowe. Jeden z działaczy związkowych korzystał przez 14 miesięcy z urlopu bezpłatnego udzielonego dla umożliwienia pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy. Po tym okresie powrócił do pracy. Czy za ten czas przysługuje mu urlop wypoczynkowy?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Pracownikowi, któremu udzielono urlopu bezpłatnego w celu pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy, nie przysługuje urlop wypoczynkowy za okres, przez który korzystał z urlopu bezpłatnego.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek, na wniosek organizacji związkowej, udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu pełnienia na podstawie wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli z faktu wyboru wynika obowiązek wykonywania tej funkcji w charakterze pracownika. W momencie gdy taki pracownik stawi się po zakończeniu urlopu bezpłatnego do pracy, okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zaliczenie urlopu bezpłatnego do stażu pracy nastąpi pod warunkiem stawienia się do pracy w terminie 7 dni od zakończenia urlopu.

W przypadku gdy pracownik powraca do pracy po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, urlop wypoczynkowy przysługuje mu jedynie w wymiarze proporcjonalnym za czas, od którego powrócił do pracy. Natomiast urlop ten nie przysługuje za okres urlopu bezpłatnego. Nie ma w tej sytuacji znaczenia, z jakiego powodu urlop bezpłatny został udzielony. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują bowiem, że reguła ta ma zastosowanie wyłącznie do urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie Kodeksu pracy. Dlatego należy przyjąć, że urlop bezpłatny udzielony pracownikowi na czas pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy, mimo że jest wliczany do okresów pracy, od których zależą uprawnienia pracownicze, spowoduje proporcjonalne obniżenie urlopu wypoczynkowego, jeżeli w danym roku kalendarzowym będzie trwał co najmniej 1 miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dotyczy sytuacji, gdy pracownik powraca po trwającym co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym.

Jeśli ustawodawca chciałby, aby urlopy bezpłatne udzielane na ten konkretny cel były wliczane do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, uregulowałby to w przepisach. Przepisy natomiast wyraźnie wskazują, do jakich uprawnień ma prawo - mimo przebywania na urlopie bezpłatnym - osoba pełniąca funkcje związkowe poza zakładem pracy. Przysługuje jej prawo do umundurowania oraz korzystania z lokalu mieszkalnego lub innego pomieszczenia mieszkalnego, które zajmowała przed urlopem, w przypadku gdy pracodawca jest uprawniony do określenia warunków zajmowania przez pracowników takiego lokalu lub pomieszczenia.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku urlopu wychowawczego. Jego okres jest wliczany do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a przebywanie co najmniej 1 miesiąc na tym urlopie obniża proporcjonalnie wymiar urlopu wypoczynkowego.

Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie bezpłatnym dotyczy jedynie przypadków, gdy pracownik powraca do pracy po urlopie bezpłatnym. Natomiast przed rozpoczęciem tego urlopu pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze.

• art. 74, art. 1552 § 1 pkt 1, pkt 2 Kodeksu pracy,

• art. 25 ust. 1 i ust. 11 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),

• § 1, § 3 rozporządzenia z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (DzU nr 71, poz. 336).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Prawo do bezpłatnego urlopu do pełnienia etatowej funkcji związkowej poza zakładem pracy przysługuje pracownikowi, który na podstawie wewnętrznych postanowień organizacji związkowej, uchwał jej statutowych organów lub związkowych norm zwyczajowych jest w momencie wyboru świadomy obowiązku realizowania tej funkcji w ramach zatrudnienia pracowniczego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 27 października 2004 r., I PK 599/03, OSNP 2005/12/167)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA