REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto dysponuje w zakładzie środkami funduszu socjalnego

REKLAMA

Właścicielem środków funduszu jest pracodawca, który jedynie doznaje ograniczeń w korzystaniu z nich. Przekazanie pracodawcy przejmującemu pracowników w trybie art. 231 k.p. środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przez poprzedniego pracodawcę jest świadczeniem pieniężnym - zapłatą (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r., V CSK 437/07).

W lipcu 2005 r. w mieście L. doszło do zmian związanych z organizowaniem gospodarki cieplnej miasta i gminy. Większość instalacji i zakładów dotychczasowego operatora sieci ciepłowniczej - Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „T.” S.A. zostało przejęte przez wcześniejszy państwowy zakład ciepłowniczy, obecnie już od dawna skomercjalizowany w spółkę Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w L. Zmiany w zatrudnieniu w obu zakładach przebiegały jednak w nietypowy sposób. Zamiast przejęcia wszystkich pracowników w trybie art. 231 k.p., tylko niektórzy zostali w ten sposób przejęci, a znaczna część dotychczasowych pracowników MPEC otrzymała wypowiedzenia umów o pracę związanych z reorganizacją i częściową likwidacją zakładów pracodawcy. Praktycznie natychmiast po zwolnieniu otrzymywali możliwość zawarcia umowy o pracę w spółce WPEC.

Autopromocja

Nagły wzrost zatrudnienia spowodował konieczność dokonania określonych odpisów i wpłat na zfśs, który prowadziła spółka WPEC. Zażądała więc od miejskiego przedsiębiorstwa zapłaty prawie 203 tys. zł. Wówczas MPEC stwierdziła, że w ponoszeniu sporych kosztów zwolnień grupowych powinna partycypować spółka WPEC. Odmówiła więc zapłaty tej kwoty, zgłaszając jej potrącenie na poczet wydanych już środków na odprawy, ekwiwalenty za urlopy itp.) należności pracownicze, które wyliczyła na kwotę ponad 290 tys. zł.

WPEC złożyła pozew do sądu, na który miejska ciepłownia odpowiedziała zarzutem potrącenia. Sąd I instancji oddalił powództwo, wskazując brak legitymacji procesowej spółki. To nie ona jest uprawniona - ale bardziej pracownicy, motywował sąd. Apelację złożyła powódka. Sąd II instancji jednak ją oddalił, ale jako uzasadnienie wskazał nie brak legitymacji procesowej (tę uznał w stosunku do WPEC), ale błędną podstawę roszczenia. Zdaniem sądu roszczenie o środki zfśs nie może być roszczeniem o świadczenie pieniężne (zapłatę), ale o nakazanie wykonania ustawowego obowiązku przekazania środków na fundusz socjalny (czyli w rzeczywistości roszczeniem o wykonanie określonej czynności). Obowiązek taki wynika m.in. z art. 7 ust. 3-3d ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Problemem był tu jednak sposób przejmowania zakładu i pracowników.

Skargę kasacyjną złożyła powodowa spółka WPEC. Tym razem została ona uwzględniona. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Na wstępie wskazał, że niezależnie od wątpliwości co do sposobu zatrudniania nowych pracowników art. 231 k.p. miał tu zastosowanie. Nowy zakład pracy (przejmujący pracowników) staje się właścicielem środków zfśs. Pracodawca jest bowiem właścicielem pieniędzy funduszu socjalnego - tyle że może z nich korzystać tylko w sposób wskazany w ustawie, a więc ograniczony.

Sąd Najwyższy odrzucił też twierdzenie o innej podstawie prawnej roszczeń o wydanie środków zfśs, tj. spór o pieniądze, o zapłatę. Jego podstawą jest art. 7 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd odniósł się też do kwestii stosunku prawnego łączącego pracodawcę przejmującego z przejmowanym. Jest to stosunek obligacyjny i cywilnoprawny. Nie może mieć charakteru publicznoprawnego, bo środki funduszu należą do pracodawców. Mamy tu więc zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Oczywiście, środki zfśs nie podlegają egzekucji, ale nie jest to wyznacznik charakteru prawnego roszczeń o zapłatę środków na fundusz między pracodawcami - stwierdził sąd.

Na zakończenie sąd wskazał, że sprawę ewentualnych potrąceń powinien ustalić sąd apelacyjny. W każdym razie nie jest to wykluczone, jeżeli pracodawca przejmowany (w zasadzie „oddający” pracowników) należycie udowodni swoje roszczenia.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA