reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Kto dysponuje w zakładzie środkami funduszu socjalnego

Kto dysponuje w zakładzie środkami funduszu socjalnego

Właścicielem środków funduszu jest pracodawca, który jedynie doznaje ograniczeń w korzystaniu z nich. Przekazanie pracodawcy przejmującemu pracowników w trybie art. 231 k.p. środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przez poprzedniego pracodawcę jest świadczeniem pieniężnym - zapłatą (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r., V CSK 437/07).

W lipcu 2005 r. w mieście L. doszło do zmian związanych z organizowaniem gospodarki cieplnej miasta i gminy. Większość instalacji i zakładów dotychczasowego operatora sieci ciepłowniczej - Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „T.” S.A. zostało przejęte przez wcześniejszy państwowy zakład ciepłowniczy, obecnie już od dawna skomercjalizowany w spółkę Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w L. Zmiany w zatrudnieniu w obu zakładach przebiegały jednak w nietypowy sposób. Zamiast przejęcia wszystkich pracowników w trybie art. 231 k.p., tylko niektórzy zostali w ten sposób przejęci, a znaczna część dotychczasowych pracowników MPEC otrzymała wypowiedzenia umów o pracę związanych z reorganizacją i częściową likwidacją zakładów pracodawcy. Praktycznie natychmiast po zwolnieniu otrzymywali możliwość zawarcia umowy o pracę w spółce WPEC.

Nagły wzrost zatrudnienia spowodował konieczność dokonania określonych odpisów i wpłat na zfśs, który prowadziła spółka WPEC. Zażądała więc od miejskiego przedsiębiorstwa zapłaty prawie 203 tys. zł. Wówczas MPEC stwierdziła, że w ponoszeniu sporych kosztów zwolnień grupowych powinna partycypować spółka WPEC. Odmówiła więc zapłaty tej kwoty, zgłaszając jej potrącenie na poczet wydanych już środków na odprawy, ekwiwalenty za urlopy itp.) należności pracownicze, które wyliczyła na kwotę ponad 290 tys. zł.

WPEC złożyła pozew do sądu, na który miejska ciepłownia odpowiedziała zarzutem potrącenia. Sąd I instancji oddalił powództwo, wskazując brak legitymacji procesowej spółki. To nie ona jest uprawniona - ale bardziej pracownicy, motywował sąd. Apelację złożyła powódka. Sąd II instancji jednak ją oddalił, ale jako uzasadnienie wskazał nie brak legitymacji procesowej (tę uznał w stosunku do WPEC), ale błędną podstawę roszczenia. Zdaniem sądu roszczenie o środki zfśs nie może być roszczeniem o świadczenie pieniężne (zapłatę), ale o nakazanie wykonania ustawowego obowiązku przekazania środków na fundusz socjalny (czyli w rzeczywistości roszczeniem o wykonanie określonej czynności). Obowiązek taki wynika m.in. z art. 7 ust. 3-3d ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Problemem był tu jednak sposób przejmowania zakładu i pracowników.

Skargę kasacyjną złożyła powodowa spółka WPEC. Tym razem została ona uwzględniona. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy. Na wstępie wskazał, że niezależnie od wątpliwości co do sposobu zatrudniania nowych pracowników art. 231 k.p. miał tu zastosowanie. Nowy zakład pracy (przejmujący pracowników) staje się właścicielem środków zfśs. Pracodawca jest bowiem właścicielem pieniędzy funduszu socjalnego - tyle że może z nich korzystać tylko w sposób wskazany w ustawie, a więc ograniczony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama