Kategorie

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Bolesta-Borkowska Agnieszka
Nasz były pracownik przyniósł po dwóch tygodniach od rozwiązania umowy o pracę świadectwo pracy z okresu sprzed zatrudnienia u nas, które dawałoby podstawy do naliczenia mu urlopu w wyższym wymiarze. Teraz żąda skorygowania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop i wypłacenia mu różnicy. Czy mamy obowiązek spełnić to żądanie, mimo że nie doniósł dokumentu w czasie trwania zatrudnienia?

RADA

Muszą Państwo uwzględnić żądanie pracownika i naliczyć mu urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, mimo że pracownik dostarczył potrzebne dokumenty dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. Konsekwencją naliczenia urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze jest naliczenie wyższego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługujący w momencie rozwiązania stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Do okresów zatrudnienia, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się przede wszystkim:

• okresy nauki w szkołach ponadpodstawowych (zaliczenie następuje na podstawie świadectwa albo dyplomu ukończenia szkoły),

Reklama

• poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (zaliczenie następuje na podstawie świadectw pracy przedstawionych przez pracownika nowemu pracodawcy lub innych dokumentów),

• trwające, jeszcze niezakończone okresy zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (zaliczenie następuje na podstawie oświadczenia pracownika albo na podstawie zaświadczenia wystawionego przez innego pracodawcę).

Jeżeli pracownik nie dostarczy żadnych dokumentów na potwierdzenie swoich uprawnień urlopowych, nie są Państwo zobowiązani do zaliczenia tych okresów.

Reklama

Może się zdarzyć, że pracownik dostarczy dokumenty z opóźnieniem, czasem nawet znacznym. Nie oznacza to, że automatycznie utracił on prawo do ewentualnych dodatkowych dni urlopu, do których miałby prawo, gdyby wspomniane dokumenty dostarczył w odpowiednim czasie (np. w momencie nawiązania stosunku pracy). W przypadku późniejszego dostarczenia tych dokumentów są Państwo zobowiązani do uwzględnienia wszystkich udokumentowanych okresów w stażu urlopowym. Wówczas ponownie ustalają Państwo wymiar urlopu pracownika za poszczególne lata pracy. Jednak dotyczy to wyłącznie urlopów nieprzedawnionych.

Okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy wynosi 3 lata. Zatem powinni Państwo doliczyć pracownikowi dodatkowe dni zaległego urlopu jedynie za 3 lata wstecz. Roszczenie o wypłatę uzupełniającego ekwiwalentu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości albo w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dlatego powinni Państwo ponownie ustalić pracownikowi niewykorzystany, nieprzedawniony urlop wypoczynkowy na dzień rozwiązania stosunku pracy, a następnie ponownie wyliczyć należny ekwiwalent.

Ponowne ustalenie liczby niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, a następnie należnego ekwiwalentu, pociąga za sobą:

• po pierwsze - konieczność wypłaty pracownikowi różnicy między już wypłaconym ekwiwalentem a ekwiwalentem należnym,

• po drugie - wiąże się to z wydaniem pracownikowi nowego świadectwa pracy, wskazującego ustaloną, nową liczbę dni i godzin urlopu, wykorzystanego w naturze lub za który wypłacono ekwiwalent.

W świadectwie pracy zamieszczają Państwo informację dotyczącą urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Przy czym wykazują Państwo wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (wykorzystanego w naturze lub za który wypłacono ekwiwalent pieniężny). Nie należy wskazywać informacji o urlopie wypoczynkowym przysługującym w latach poprzednich, czyli o urlopie zaległym.

Świadectwo pracy powinni Państwo wydać z datą aktualną (a więc faktyczną datą wydania, a nie datą rozwiązania stosunku pracy). Należy też pamiętać o wymianie kopii świadectwa pracy w aktach osobowych pracownika.

• art. 97 § 1, art. 1541, art. 155, art. 161, art. 168, art. 171, art. 291 Kodeksu pracy,

• § 1 ust. 1 i § 4 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.),

• § 1, § 6 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm).

Agnieszka Bolesta-Borkowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?