| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Nasz były pracownik przyniósł po dwóch tygodniach od rozwiązania umowy o pracę świadectwo pracy z okresu sprzed zatrudnienia u nas, które dawałoby podstawy do naliczenia mu urlopu w wyższym wymiarze. Teraz żąda skorygowania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop i wypłacenia mu różnicy. Czy mamy obowiązek spełnić to żądanie, mimo że nie doniósł dokumentu w czasie trwania zatrudnienia?


RADA

Muszą Państwo uwzględnić żądanie pracownika i naliczyć mu urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, mimo że pracownik dostarczył potrzebne dokumenty dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. Konsekwencją naliczenia urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze jest naliczenie wyższego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługujący w momencie rozwiązania stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Do okresów zatrudnienia, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się przede wszystkim:

• okresy nauki w szkołach ponadpodstawowych (zaliczenie następuje na podstawie świadectwa albo dyplomu ukończenia szkoły),

• poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (zaliczenie następuje na podstawie świadectw pracy przedstawionych przez pracownika nowemu pracodawcy lub innych dokumentów),

• trwające, jeszcze niezakończone okresy zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (zaliczenie następuje na podstawie oświadczenia pracownika albo na podstawie zaświadczenia wystawionego przez innego pracodawcę).

Jeżeli pracownik nie dostarczy żadnych dokumentów na potwierdzenie swoich uprawnień urlopowych, nie są Państwo zobowiązani do zaliczenia tych okresów.

Może się zdarzyć, że pracownik dostarczy dokumenty z opóźnieniem, czasem nawet znacznym. Nie oznacza to, że automatycznie utracił on prawo do ewentualnych dodatkowych dni urlopu, do których miałby prawo, gdyby wspomniane dokumenty dostarczył w odpowiednim czasie (np. w momencie nawiązania stosunku pracy). W przypadku późniejszego dostarczenia tych dokumentów są Państwo zobowiązani do uwzględnienia wszystkich udokumentowanych okresów w stażu urlopowym. Wówczas ponownie ustalają Państwo wymiar urlopu pracownika za poszczególne lata pracy. Jednak dotyczy to wyłącznie urlopów nieprzedawnionych.

Okres przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy wynosi 3 lata. Zatem powinni Państwo doliczyć pracownikowi dodatkowe dni zaległego urlopu jedynie za 3 lata wstecz. Roszczenie o wypłatę uzupełniającego ekwiwalentu przedawnia się z upływem 3 lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości albo w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Dlatego powinni Państwo ponownie ustalić pracownikowi niewykorzystany, nieprzedawniony urlop wypoczynkowy na dzień rozwiązania stosunku pracy, a następnie ponownie wyliczyć należny ekwiwalent.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »