Kategorie

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Pracownica tymczasowa ma podpisaną umowę o pracę tymczasową od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., a od 5 lutego 2008 r. ciągle przebywała na zwolnieniu lekarskim. W jakiej wysokości należy wypłacić tej pracownicy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

RADA

 Pracownica nabyła prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego, w związku z czym należy jej wypłacić ekwiwalent za 2 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Wcześniejsza historia zawodowa nie ma wpływu na wymiar urlopu pracownika tymczasowego. Teoretycznie roczny wymiar urlopu pracownika tymczasowego może wynieść nawet 24 dni i to niezależnie od jego wcześniejszego stażu pracy. Jednak staż pracy pracownika tymczasowego ma wpływ na wymiar i prawo do urlopu tego pracownika u pracodawców nietymczasowych.

Istotnym warunkiem nabywania prawa do urlopu jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nieobecność spowodowana chorobą wyłącza prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres.

WAŻNE!

Jeśli pracownik tymczasowy choruje, to w przeciwieństwie do innych pracowników nie nabywa prawa do urlopu.

Prawo do urlopu pracownicy tymczasowi nabywają tylko w okresie pozostawania w dyspozycji pracodawcy, a za taki okres nie można uznać absencji chorobowej. Nie mogą więc Państwo za okres od 5 lutego 2008 r. naliczać pracownicy urlopu i wypłacić ekwiwalentu za urlop, ponieważ pracownica nie nabyła w tym okresie prawa do urlopu wypoczynkowego.

W przypadku zatrudnienia (pozostawania w dyspozycji) trwającego krócej niż jeden miesiąc pracownik tymczasowy nie nabywa w ogóle prawa do urlopu.

Reklama

Za miesiąc na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego należy rozumieć 30 dni. A więc za okres od 1 do 4 lutego pracownicy również nie przysługuje prawo do urlopu. Jedynie w przyszłości okres ten może podlegać zsumowaniu z nowym okresem zatrudnienia i dzięki temu podlegać wliczeniu do okresu miesiąca, od którego zależy urlop. Dni te mogą zostać także wliczone u innego pracodawcy użytkownika (niezależnie od przerw w pracy). Okresy te podlegają sumowaniu tylko w ramach pracy dla jednej agencji pracy tymczasowej.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent za urlop za jeden dzień pracownika tymczasowego ustala się dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy tymczasowej określono miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Pracownica świadczyła pracę od 1 czerwca do 4 lipca 2007 r. Otrzymała wynagrodzenie za czerwiec (1500 zł) i proporcjonalnie za lipiec w wysokości 204,54 zł. W tym czasie przepracowała 23 dni. Ekwiwalent za jeden dzień wyniesie 74,11 zł, co wynika z następujących obliczeń:

1500 zł + 204,54 zł = 1704,54 zł,

1704,54 zł : 23 dni = 74,11 zł.

Tak ustalony ekwiwalent mnożymy przez liczbę dni urlopu, za które trzeba wypłacić ekwiwalent. W tym przypadku należy wypłacić ekwiwalent w wysokości 148,22 zł (za dwa dni).

Muszą Państwo pamiętać, że wysokość ekwiwalentu pracownika tymczasowego jest uzależniona od wszelkich wypłat dodatkowych, np. premii. Z treści art. 17 ust. 4 ustawy o pracownikach tymczasowych wynika, że obliczając ekwiwalent należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia otrzymane przez pracownika tymczasowego, w tym także składniki ruchome.

PRZYKŁAD

Pracownicy, której dotyczył poprzedni przykład, pracodawca postanowił przyznać nagrodę za zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków. Nagroda w wysokości 500 zł została wypłacona wraz z wynagrodzeniem za czerwiec. Pracownica za czerwiec otrzymała więc 2000 zł. Ekwiwalent za jeden dzień należy ustalić w następujący sposób:

1500 zł + 500 zł + 204,54 zł = 2204,54 zł,

2204,54 zł : 23 dni = 95,85 zł.

W takim przypadku ekwiwalent za urlop wyniesie 191,70 zł (2 dni urlopu × 95,85 zł).

• art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz 1608).

Żaneta Markuszewska-Domańska

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?