reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla pracownika agencji pracy tymczasowej

Pracownica tymczasowa ma podpisaną umowę o pracę tymczasową od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r., a od 5 lutego 2008 r. ciągle przebywała na zwolnieniu lekarskim. W jakiej wysokości należy wypłacić tej pracownicy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?


RADA

 Pracownica nabyła prawo do 2 dni urlopu wypoczynkowego, w związku z czym należy jej wypłacić ekwiwalent za 2 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Wcześniejsza historia zawodowa nie ma wpływu na wymiar urlopu pracownika tymczasowego. Teoretycznie roczny wymiar urlopu pracownika tymczasowego może wynieść nawet 24 dni i to niezależnie od jego wcześniejszego stażu pracy. Jednak staż pracy pracownika tymczasowego ma wpływ na wymiar i prawo do urlopu tego pracownika u pracodawców nietymczasowych.

Istotnym warunkiem nabywania prawa do urlopu jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nieobecność spowodowana chorobą wyłącza prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres.

WAŻNE!

Jeśli pracownik tymczasowy choruje, to w przeciwieństwie do innych pracowników nie nabywa prawa do urlopu.

Prawo do urlopu pracownicy tymczasowi nabywają tylko w okresie pozostawania w dyspozycji pracodawcy, a za taki okres nie można uznać absencji chorobowej. Nie mogą więc Państwo za okres od 5 lutego 2008 r. naliczać pracownicy urlopu i wypłacić ekwiwalentu za urlop, ponieważ pracownica nie nabyła w tym okresie prawa do urlopu wypoczynkowego.

W przypadku zatrudnienia (pozostawania w dyspozycji) trwającego krócej niż jeden miesiąc pracownik tymczasowy nie nabywa w ogóle prawa do urlopu.

Za miesiąc na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego należy rozumieć 30 dni. A więc za okres od 1 do 4 lutego pracownicy również nie przysługuje prawo do urlopu. Jedynie w przyszłości okres ten może podlegać zsumowaniu z nowym okresem zatrudnienia i dzięki temu podlegać wliczeniu do okresu miesiąca, od którego zależy urlop. Dni te mogą zostać także wliczone u innego pracodawcy użytkownika (niezależnie od przerw w pracy). Okresy te podlegają sumowaniu tylko w ramach pracy dla jednej agencji pracy tymczasowej.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent za urlop za jeden dzień pracownika tymczasowego ustala się dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy tymczasowej określono miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Pracownica świadczyła pracę od 1 czerwca do 4 lipca 2007 r. Otrzymała wynagrodzenie za czerwiec (1500 zł) i proporcjonalnie za lipiec w wysokości 204,54 zł. W tym czasie przepracowała 23 dni. Ekwiwalent za jeden dzień wyniesie 74,11 zł, co wynika z następujących obliczeń:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama