reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?

RADA

Aby zdyscyplinować pracownika opuszczającego pracę bez usprawiedliwienia 10 minut przed czasem, mogą Państwo zastosować wobec niego karę pieniężną do wysokości jednodniowego wynagrodzenia. Niezależnie od zastosowania kary pieniężnej mają Państwo prawo obniżyć mu wynagrodzenie do wypłaty, ale tylko za czas niewykonywania pracy, tj. za 10 minut. Tak samo mogą Państwo postąpić w sytuacji 3-minutowego wcześniejszego wyjścia pracownika z pracy.

UZASADNIENIE

Każde naruszenie obowiązku pracowniczego może podlegać odpowiedzialności porządkowej pracownika. Jednak katalog przewinień pracownika, za które może on otrzymać karę pieniężną, jest zamknięty. Zatem za żadne inne naruszenie obowiązków pracowniczych, poza wymienionymi w przepisie, pracodawca nie może zastosować tej kary. Karę pieniężną można zastosować tylko za:

opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,

stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym,

spożywanie alkoholu w czasie pracy,

nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

Pracownik wykonujący pracę w określonych normach czasu pracy pozostaje w granicach tych norm w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Opuszczając pracę bez usprawiedliwienia pracownik niewątpliwie narusza obowiązki pracownicze. Zatem za takie przewinienie pracodawca ma prawo ukarać go karą pieniężną.

Pracodawca nie ma swobody przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej. Jej górna granica za jedno przekroczenie lub za jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy to jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia pracownika, jakie mu przysługuje po dokonaniu potrąceń na świadczenia alimentacyjne, na świadczenia z innych tytułów wykonawczych oraz zaliczek pieniężnych udzielonych przez pracodawcę.

Przy stosowaniu kary porządkowej należy brać pod uwagę w szczególności rodzaj naruszonego obowiązku pracowniczego, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Pracodawca decydując się na zastosowanie wobec pracownika kary pieniężnej powinien brać pod uwagę wszystkie te elementy, których określenie powinno istotnie wpływać na decyzję pracodawcy w zakresie wysokości wymierzonej przez niego kary pieniężnej wobec pracownika.

Dość istotne znacznie ma tutaj wina pracownika w naruszaniu obowiązków pracowniczych. Kara pieniężna może być wymierzana przez pracodawcę nie tylko za najcięższe przewinienie pracownika, ale również za mniejsze, kiedy pracownikowi można przypisać nieznaczną winę w naruszeniu obowiązku pracowniczego. Równie ważne przy wymierzaniu pracownikowi kary pieniężnej ma dotychczasowy stosunek pracownika do pracy. Na podejmowanie przez pracodawcę takiej decyzji powinno mieć także wpływ przestrzeganie bądź częste naruszanie przez pracownika obowiązków w pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milana Krzemień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama