reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?


RADA

 Tymczasowe aresztowanie pracownika w czasie urlopu wypoczynkowego nie przerywa tego urlopu. Pracownik może jednak zwrócić się z prośbą do Państwa o jego przerwanie, na co mogą Państwo wyrazić zgodę.

UZASADNIENIE

Państwa pracownik rozpoczął już wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy, który trwa, zostaje przerwany tylko w 4 przypadkach wskazanych w art. 166 Kodeksu pracy, tj. z powodu:

niezdolności do pracy wskutek choroby,

urlopu macierzyńskiego,

odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy,

odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Żadna inna okoliczność poza wymienionymi nie powoduje przerwania urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownik, który został tymczasowo aresztowany na urlopie wypoczynkowym, nadal przebywa na tym urlopie.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby pracownik nie rozpoczął jeszcze wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Jeśliby udzielili Państwo pracownikowi urlopu wypoczynkowego, a następnie przed jego rozpoczęciem pracownik zostałby aresztowany, powinni Państwo przesunąć urlop na późniejszy termin.

Przepisy prawa pracy w przeciwieństwie do przypadków, które powodują przerwanie urlopu wypoczynkowego, nie określają wyczerpująco okoliczności, które powodują przesunięcie terminu urlopu. Pracodawca jest zatem zobowiązany przesunąć urlop wypoczynkowy, poza 4 przypadkami powodującymi przerwanie urlopu, także z każdego innego powodu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy jest np. tymczasowe aresztowanie. Po zakończeniu 3 miesięcy tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygasa, może się więc zdarzyć tak, że pracownik nie wykorzysta już przesuniętego na inny termin urlopu wypoczynkowego, lecz otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny.

Po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania pracownikowi powracającemu do pracy obniża się wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie za okres tej nieobecności. Oznacza to, że zarówno pracownikowi, któremu przesunięto urlop wypoczynkowy z powodu tymczasowego aresztowania, jak i pracownikowi, który go wykorzystał w czasie tymczasowego aresztowania, jeżeli powrócą do pracy, należy obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracownika tymczasowego aresztowanego obniżenie może nastąpić pod warunkiem, że taki urlop wypoczynkowy będzie mu jeszcze przysługiwał.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w czasie tymczasowego aresztowania będzie jednak dopuszczalne wówczas, gdy Państwo i pracownik wyrażą na to jednocześnie zgodę. Kodeks pracy nie przewiduje wyraźnie takiej możliwości, ale należy uznać, że dozwolone jest przerwanie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, gdy pracodawca i pracownik porozumieją się w tym zakresie.

art. 66 § 3, art. 1552 § 1 pkt 4, art. 165, art. 166 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama