Kategorie

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Marek Skałkowski
Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?

RADA

 Tymczasowe aresztowanie pracownika w czasie urlopu wypoczynkowego nie przerywa tego urlopu. Pracownik może jednak zwrócić się z prośbą do Państwa o jego przerwanie, na co mogą Państwo wyrazić zgodę.

UZASADNIENIE

Państwa pracownik rozpoczął już wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy, który trwa, zostaje przerwany tylko w 4 przypadkach wskazanych w art. 166 Kodeksu pracy, tj. z powodu:

niezdolności do pracy wskutek choroby,

urlopu macierzyńskiego,

odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy,

odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

Żadna inna okoliczność poza wymienionymi nie powoduje przerwania urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że pracownik, który został tymczasowo aresztowany na urlopie wypoczynkowym, nadal przebywa na tym urlopie.

Reklama

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby pracownik nie rozpoczął jeszcze wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Jeśliby udzielili Państwo pracownikowi urlopu wypoczynkowego, a następnie przed jego rozpoczęciem pracownik zostałby aresztowany, powinni Państwo przesunąć urlop na późniejszy termin.

Przepisy prawa pracy w przeciwieństwie do przypadków, które powodują przerwanie urlopu wypoczynkowego, nie określają wyczerpująco okoliczności, które powodują przesunięcie terminu urlopu. Pracodawca jest zatem zobowiązany przesunąć urlop wypoczynkowy, poza 4 przypadkami powodującymi przerwanie urlopu, także z każdego innego powodu usprawiedliwiającego nieobecność w pracy. Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy jest np. tymczasowe aresztowanie. Po zakończeniu 3 miesięcy tymczasowego aresztowania umowa o pracę wygasa, może się więc zdarzyć tak, że pracownik nie wykorzysta już przesuniętego na inny termin urlopu wypoczynkowego, lecz otrzyma za niego ekwiwalent pieniężny.

Reklama

Po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania pracownikowi powracającemu do pracy obniża się wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie za okres tej nieobecności. Oznacza to, że zarówno pracownikowi, któremu przesunięto urlop wypoczynkowy z powodu tymczasowego aresztowania, jak i pracownikowi, który go wykorzystał w czasie tymczasowego aresztowania, jeżeli powrócą do pracy, należy obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracownika tymczasowego aresztowanego obniżenie może nastąpić pod warunkiem, że taki urlop wypoczynkowy będzie mu jeszcze przysługiwał.

Przerwanie urlopu wypoczynkowego w czasie tymczasowego aresztowania będzie jednak dopuszczalne wówczas, gdy Państwo i pracownik wyrażą na to jednocześnie zgodę. Kodeks pracy nie przewiduje wyraźnie takiej możliwości, ale należy uznać, że dozwolone jest przerwanie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, gdy pracodawca i pracownik porozumieją się w tym zakresie.

art. 66 § 3, art. 1552 § 1 pkt 4, art. 165, art. 166 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.