| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Pracownik pod koniec lutego br. dostarczył mi zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z zaświadczenia wynika, że orzeczenie o niepełnosprawności otrzymał już prawie 2 lata temu. Pracownik domaga się teraz dodatkowego urlopu za rok obecny i poprzedni. Czy jest do tego uprawniony? Czy nieprzedstawienie mi niezwłocznie orzeczenia o niepełnosprawności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i stanowi podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego?


RADA

Powinni Państwo udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu za poprzedni i obecny rok. Nieprzedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności nie może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, gdyż takiego zachowania nie można uznać za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

UZASADNIENIE

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie będzie przysługiwać, gdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Pracownik niepełnosprawny nie nabywa prawa do dodatkowego urlopu od razu. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub ciężkiego stopnia niepełnosprawności.

Pracodawca nie jest zobowiązany do zdobywania informacji o tym, czy jego pracownicy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności i czy ewentualnie ostatnio takiego orzeczenia nie uzyskali. W interesie osoby zatrudnionej jest niezwłoczne przedstawienie tego dokumentu (orzeczenia o niepełnosprawności) w zakładzie pracy. Nieprzedłużenie go nie może skutkować w razie kontroli negatywnymi konsekwencjami dla pracodawcy, np. ukaraniem przez PIP za nieprzestrzeganie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Niepełnosprawności nie można domniemywać. Dokumentem ją potwierdzającym jest orzeczenie zespołu orzekającego o niepełnosprawności.

Jeśli pracownik nie przedstawił pracodawcy orzeczenia o zaliczeniu do któregoś ze stopni niepełnosprawności uprawniających do dodatkowego urlopu, to nie można uznać, że pracownik nie nabył (po upływie roku od dnia uznania go za osobę o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności) prawa do tego urlopu. Prawo to jest nabywane w związku z istnieniem określonej sytuacji faktycznej, a nie udokumentowaniem tej sytuacji.

Tak kwestię tę rozstrzygnął także Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 29 czerwca 2005 r. (II PK 339/04, OSNP 2006/9-10/150), w którym wskazał, że nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może - w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy. Brak winy pracodawcy nie powoduje utraty prawa do urlopu wypoczynkowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »