reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Nasz pracownik złożył pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy powołując się na to, że nie została z nim zawarta kolejna umowa o pracę, mimo że 2 miesiące temu rozwiązała się poprzednio zawarta umowa na czas określony. Faktycznie, nie dopilnowaliśmy podpisania z pracownikiem kolejnej umowy po zakończeniu poprzedniej. Mamy jednak wątpliwość, czy z uwagi na to, że okoliczność stanowiąca podstawę rozwiązania umowy dotyczy okresu sprzed ponad 1 miesiąca, możemy nie uznać tego rozwiązania umowy o pracę? Czy mamy prawo zakwalifikować pismo pracownika jako wypowiedzenie umowy o pracę?


RADA

Mimo że pracownik jako przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia podał okoliczność, o której wiedział już od 2 miesięcy, to oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy w tym trybie jest skuteczne. W związku z tym powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy i wskazać w nim tryb rozwiązania umowy o pracę, z którego skorzystał pracownik.

UZASADNIENIE

Pracodawca naraża się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli w sposób ciężki narusza swoje podstawowe obowiązki wobec pracownika, a zatem jego działaniu można przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest potwierdzenie w formie pisemnej warunków zawartej z nim umowy o pracę, najpóźniej w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy. Zatem naruszenie tego obowiązku daje pracownikowi prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Dopuszczenie pracownika do świadczenia pracy po rozwiązaniu się umowy zawartej na czas określony oznacza, że między stronami doszło do nawiązania umownego stosunku pracy na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Mimo naruszenia przez pracownika miesięcznego terminu liczonego od daty uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę będzie skuteczne. Oznacza to, że nawet w razie spóźnionego złożenia przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, powoduje ono zakończenie stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jednostronną czynnością prawną i strona stosunku pracy, do której jest skierowane oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy (w tym przypadku pracodawca), nie musi wyrazić na jego skuteczność zgody. Jedynie sąd pracy może stwierdzić bezzasadność takiego rozwiązania umowy, jeżeli przyczyna wskazana przez pracownika jest nieprawidłowa.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o przyczynie uzasadniającej takie rozwiązanie jest skuteczne.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. W przypadku zastosowania powyższego trybu pracownikowi przysługuje dodatkowo odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. W Państwa przypadku, ponieważ przyjmuje się, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony, wysokość odszkodowania będzie zależna od długości wypowiedzenia przysługującego pracownikowi, właściwego dla tego rodzaju umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama