Kategorie

Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Patrycja Potocka-Szmoń
Nasz pracownik złożył pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy powołując się na to, że nie została z nim zawarta kolejna umowa o pracę, mimo że 2 miesiące temu rozwiązała się poprzednio zawarta umowa na czas określony. Faktycznie, nie dopilnowaliśmy podpisania z pracownikiem kolejnej umowy po zakończeniu poprzedniej. Mamy jednak wątpliwość, czy z uwagi na to, że okoliczność stanowiąca podstawę rozwiązania umowy dotyczy okresu sprzed ponad 1 miesiąca, możemy nie uznać tego rozwiązania umowy o pracę? Czy mamy prawo zakwalifikować pismo pracownika jako wypowiedzenie umowy o pracę?

RADA

Mimo że pracownik jako przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia podał okoliczność, o której wiedział już od 2 miesięcy, to oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy w tym trybie jest skuteczne. W związku z tym powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy i wskazać w nim tryb rozwiązania umowy o pracę, z którego skorzystał pracownik.

UZASADNIENIE

Pracodawca naraża się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli w sposób ciężki narusza swoje podstawowe obowiązki wobec pracownika, a zatem jego działaniu można przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo.

Reklama

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest potwierdzenie w formie pisemnej warunków zawartej z nim umowy o pracę, najpóźniej w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy. Zatem naruszenie tego obowiązku daje pracownikowi prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Dopuszczenie pracownika do świadczenia pracy po rozwiązaniu się umowy zawartej na czas określony oznacza, że między stronami doszło do nawiązania umownego stosunku pracy na czas nieokreślony.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Mimo naruszenia przez pracownika miesięcznego terminu liczonego od daty uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy, oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę będzie skuteczne. Oznacza to, że nawet w razie spóźnionego złożenia przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, powoduje ono zakończenie stosunku pracy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jednostronną czynnością prawną i strona stosunku pracy, do której jest skierowane oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy (w tym przypadku pracodawca), nie musi wyrazić na jego skuteczność zgody. Jedynie sąd pracy może stwierdzić bezzasadność takiego rozwiązania umowy, jeżeli przyczyna wskazana przez pracownika jest nieprawidłowa.

WAŻNE!

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o przyczynie uzasadniającej takie rozwiązanie jest skuteczne.

Reklama

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. W przypadku zastosowania powyższego trybu pracownikowi przysługuje dodatkowo odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. W Państwa przypadku, ponieważ przyjmuje się, że pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony, wysokość odszkodowania będzie zależna od długości wypowiedzenia przysługującego pracownikowi, właściwego dla tego rodzaju umowy.

Pracodawca może jednak w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia odwołać się do sądu pracy i wnosić o zasądzenie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

ZAGROŻENIE

Pracodawca jest pozbawiony możliwości dochodzenia odszkodowania tylko z tego powodu, że pracownik rozwiązał umowę o pracę po upływie 1 miesiąca od zaistnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie.

Pracodawca nie będzie mógł również skutecznie dochodzić odszkodowania, jeżeli wadliwość rozwiązania stosunku pracy wynika jedynie z niezachowania formy pisemnej lub pisemnego uzasadnienia złożonego oświadczenia woli. Wynika to z brzmienia art. 611 Kodeksu pracy, który określa, że odszkodowanie za nieprawidłowe rozwiązanie umowy przysługuje pracodawcy jedynie w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika.

• art. 52 § 2, art. 55 § 11 § 2, art. 611, art. 612 § 1 Kodeksu pracy.

Patrycja Potocka-Szmoń

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?