Kategorie

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Marek Skałkowski
Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu?

RADA

Mogą Państwo udzielić pracownikowi 10 dni urlopu w czerwcu br., mimo że za okres pracy u Państwa będzie miał prawo do 7 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Reklama

Państwa pracownik ze względu na 6-letni staż pracy ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak wymiar tego urlopu należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika. Państwa pracownikowi przysługuje zatem 14 dni urlopu wypoczynkowego za br. (20 dni urlopu × 2/3 etatu). Taki wymiar urlopu przysługuje, gdy pracownik przepracuje cały rok. Natomiast, jeżeli rozwiążą Państwo z pracownikiem umowę 30 czerwca br., to należy mu się tylko 7 dni urlopu za okres pracy od 1 stycznia do 30 czerwca br. (14 dni × 6/12). Urlop naliczamy za taki okres pracy proporcjonalnie za przepracowane miesiące.

Pracownik, który posiada już kilkuletni staż pracy, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego od 1 stycznia danego roku. Oznacza to zatem, że już w styczniu pracodawca może mu udzielić całego wymiaru urlopu, jaki mu przysługuje. Państwa pracownik ze względu na pracę na 2/3 etatu za cały rok ma prawo do 14 dni urlopu. Mogą zatem Państwo udzielić pracownikowi w czerwcu br. 10 dni urlopu, nawet jeżeli nie zamierzają Państwo przedłużać z nim umowy. Może się bowiem zdarzyć, że zmienią się w zakładzie okoliczności, np. ktoś z pracowników złoży wypowiedzenie i zdecydują się Państwo przedłużyć umowę pracownikowi. Nabędzie on wówczas prawo do urlopu w wyższym wymiarze niż 7 dni, które mu obecnie przysługują.

Ponadto przepisy Kodeksu pracy dopuszczają sytuację, że pracownik może wykorzystać w ciągu roku urlop w wyższym wymiarze, niż mu przysługuje. Wówczas kolejny pracodawca, u którego pracownik podejmie zatrudnienie w roku, w którym przekroczył należny mu wymiar urlopu, obniża mu ten urlop o liczbę dni, o jaką udzielono pracownikowi urlopu w nadmiarze.

WAŻNE!

Pracownik, który nabył już prawo do pierwszego urlopu, nabywa prawo do kolejnego urlopu z początkiem danego roku kalendarzowego.

Nie powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu w wyższym wymiarze niż dotychczas nabyty, jeżeli jest to jego pierwsza praca. Pracownik podejmujący pierwszą pracę w życiu nabywa prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym rozpoczął pierwszą pracę po przepracowaniu każdego miesiąca - w wymiarze 1,66 dnia. Urlopu tego nie zaokrąglamy do pełnych dni. Taki pracownik z końcem czerwca br. będzie miał zatem prawo do 6,64 dnia urlopu (6 × 1,66 dnia = 9,96 × 2/3 etatu), czyli 53 godziny i 8 minut (6,64 × 8 godzin = 53,12 godziny, 0,12 godziny × 60 minut > 8 minut). Natomiast jeżeli o urlop wystąpiłby w trakcie czerwca br., to prawo do urlopu będzie miał tylko za 5 miesięcy, czyli będzie uprawniony do 5, 53 dnia urlopu (5 × 1,66 dnia = 8,3 × 2/3 etatu), czyli 44 godziny i 15 minut (5,53 × 8 godzin = 44,24 godziny, 0,24 godziny × 60 minut > 15 minut).

art. 153, art. 154, art. 1551 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 Kodeksu pracy), pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (art. 171 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 1551 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?