| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Wymiar urlopu niepełnoetatowca

Od 1 stycznia br. zatrudniamy pracownika na 2/3 etatu. Ma on umowę zawartą na czas określony do 30 czerwca br. Dalej tej umowy nie zamierzamy przedłużać. Pracownik ma 6-letni staż pracy. Wystąpił o udzielenie w czerwcu br. 10 dni urlopu wypoczynkowego. Czy możemy mu udzielić tyle dni urlopu, jeżeli od 1 stycznia do 30 czerwca br. pracownik nabędzie prawo tylko do 7 dni urlopu?


RADA

Mogą Państwo udzielić pracownikowi 10 dni urlopu w czerwcu br., mimo że za okres pracy u Państwa będzie miał prawo do 7 dni urlopu.

UZASADNIENIE

Państwa pracownik ze względu na 6-letni staż pracy ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak wymiar tego urlopu należy obniżyć proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika. Państwa pracownikowi przysługuje zatem 14 dni urlopu wypoczynkowego za br. (20 dni urlopu × 2/3 etatu). Taki wymiar urlopu przysługuje, gdy pracownik przepracuje cały rok. Natomiast, jeżeli rozwiążą Państwo z pracownikiem umowę 30 czerwca br., to należy mu się tylko 7 dni urlopu za okres pracy od 1 stycznia do 30 czerwca br. (14 dni × 6/12). Urlop naliczamy za taki okres pracy proporcjonalnie za przepracowane miesiące.

Pracownik, który posiada już kilkuletni staż pracy, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego od 1 stycznia danego roku. Oznacza to zatem, że już w styczniu pracodawca może mu udzielić całego wymiaru urlopu, jaki mu przysługuje. Państwa pracownik ze względu na pracę na 2/3 etatu za cały rok ma prawo do 14 dni urlopu. Mogą zatem Państwo udzielić pracownikowi w czerwcu br. 10 dni urlopu, nawet jeżeli nie zamierzają Państwo przedłużać z nim umowy. Może się bowiem zdarzyć, że zmienią się w zakładzie okoliczności, np. ktoś z pracowników złoży wypowiedzenie i zdecydują się Państwo przedłużyć umowę pracownikowi. Nabędzie on wówczas prawo do urlopu w wyższym wymiarze niż 7 dni, które mu obecnie przysługują.

Ponadto przepisy Kodeksu pracy dopuszczają sytuację, że pracownik może wykorzystać w ciągu roku urlop w wyższym wymiarze, niż mu przysługuje. Wówczas kolejny pracodawca, u którego pracownik podejmie zatrudnienie w roku, w którym przekroczył należny mu wymiar urlopu, obniża mu ten urlop o liczbę dni, o jaką udzielono pracownikowi urlopu w nadmiarze.

WAŻNE!

Pracownik, który nabył już prawo do pierwszego urlopu, nabywa prawo do kolejnego urlopu z początkiem danego roku kalendarzowego.

Nie powinni Państwo udzielić pracownikowi urlopu w wyższym wymiarze niż dotychczas nabyty, jeżeli jest to jego pierwsza praca. Pracownik podejmujący pierwszą pracę w życiu nabywa prawo do urlopu w roku kalendarzowym, w którym rozpoczął pierwszą pracę po przepracowaniu każdego miesiąca - w wymiarze 1,66 dnia. Urlopu tego nie zaokrąglamy do pełnych dni. Taki pracownik z końcem czerwca br. będzie miał zatem prawo do 6,64 dnia urlopu (6 × 1,66 dnia = 9,96 × 2/3 etatu), czyli 53 godziny i 8 minut (6,64 × 8 godzin = 53,12 godziny, 0,12 godziny × 60 minut > 8 minut). Natomiast jeżeli o urlop wystąpiłby w trakcie czerwca br., to prawo do urlopu będzie miał tylko za 5 miesięcy, czyli będzie uprawniony do 5, 53 dnia urlopu (5 × 1,66 dnia = 8,3 × 2/3 etatu), czyli 44 godziny i 15 minut (5,53 × 8 godzin = 44,24 godziny, 0,24 godziny × 60 minut > 15 minut).

art. 153, art. 154, art. 1551 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 Kodeksu pracy), pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych (art. 171 § 1 Kodeksu pracy w związku z art. 1551 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »