| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Regulamin funduszu socjalnego - dopłata do wypoczynku

Regulamin funduszu socjalnego - dopłata do wypoczynku

W tym roku utworzyliśmy po raz pierwszy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tworzymy właśnie regulamin funduszu. W regulaminie chcemy przyznać uprawnionym osobom prawo do dofinansowania do wypoczynku (w wysokości zależnej od dochodu na członka rodziny). Czy prawidłowe będzie wprowadzenie dodatkowo ograniczeń ilościowych przyznawania świadczeń, tzn. ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania do jednego rocznie (dla wszystkich uprawnionych) i ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania tylko do urlopów obejmujących co najmniej dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku (w przypadku pracowników)? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat.

RADA

Pracodawca ma prawo w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) ustalać dodatkowe kryteria i wymagania formalne, których spełnienie umożliwia ubieganie się o dopłatę do wypoczynku. Możliwość ubiegania się o dofinansowanie może być ograniczona do jednego rocznie i przysługiwać tylko w przypadku skorzystania z dwutygodniowego urlopu.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo, z tym że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (licząc wszystkie dni następujące po sobie, a więc zarówno dni do przepracowania, jak i niedziele, święta i inne dni wolne dla pracownika, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy - liczba dni urlopu jest wtedy mniejsza).

Ze względu na obowiązujące zasady udzielania urlopów wypoczynkowych uzasadnione jest wprowadzenie do regulaminu zfśs warunku korzystania z 14-dniowego wypoczynku przy ubieganiu się pracownika o dopłatę do wypoczynku organizowanego indywidualnie, czyli do tzw. wczasów pod gruszą. Nieustanowienie takiego warunku może spowodować ubieganie się pracowników o dopłaty do pojedynczych dni urlopu spędzonych np. na działce. Podobnie, nieograniczenie liczby możliwych dofinansowań w roku może skutkować nawet kilkunastoma wnioskami o dopłatę w roku składanymi przez jednego pracownika.

Szczegółowe zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, w tym formy wypoczynku dofinansowywanego z zfśs, określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Oznacza to, że przedmiotem regulacji zakładowych są:

• wybór form wypoczynku dofinansowywanych w ramach działalności socjalnej u danego pracodawcy i częstotliwość ubiegania się o dofinansowanie do wypoczynku (np. raz w roku do jednej formy wypoczynku, raz na dwa lata lub kilka razy w roku do różnych form wypoczynku),

• tryb (miejsce i termin) składania wniosków o dopłaty do wypoczynku,

• zasady i warunki dokumentowania wydatków związanych z nabywanymi przez pracowników i inne osoby uprawnione usługami wypoczynkowymi, objętymi dopłatą z funduszu,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »