RADA
Powinni Państwo udzielić pracownikowi innego wyznania na jego prośbę dnia wolnego na obchodzenie święta religijnego. Pracownik musi jednak odpracować udzielony mu czas wolny. Pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika jakiegokolwiek dokumentu poświadczającego jego wyznanie.
reklama
reklama
UZASADNIENIE
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone przepisami o dniach wolnych od pracy. W ciągu roku kalendarzowego w Polsce przypada zatem 12 dni świątecznych wolnych od pracy. Część tych dni to święta państwowe, takie jak np. 1 i 3 maja. Dni wolne od pracy przypadają również w święta katolickie, zagwarantowane jako dni wolne od pracy przepisami regulującymi stosunek państwa do Kościoła katolickiego w RP, czyli np. 25 i 26 grudnia. Regulacja ta dotyczy wszystkich pracowników w Polsce, bez względu na wyznanie. Należy jednak mieć na uwadze, że większość pracowników będzie miała maksymalnie tylko 10 dni dodatkowo wolnych z tego tytułu. Wynika to z tego, że pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek przypadają zawsze w niedziele i w związku z tym nie obniżają one wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
Stosunek państwa do innych kościołów oraz związków wyznaniowych stanowi przedmiot regulacji odrębnych ustaw. Wprawdzie święta religijne innych religii i wyznań nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy (chyba że pokrywają się z dniami ustawowo wolnymi od pracy), ale przepisy gwarantują pracownikom innych wyznań możliwość uzyskania zwolnienia od pracy w celu obchodzenia tych świąt. Przy czym chodzi tu o członków kościołów i związków wyznaniowych, których stosunek do państwa jest uregulowany w ustawach, a nie jakichkolwiek wspólnot.
Osoby należące do Kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymaganiami wyznawanej przez siebie religii. Pracodawca ma w takiej sytuacji obowiązek udzielenia dnia wolnego.
Aby uzyskać zwolnienie, o którym mowa, pracownik powinien zgłosić na co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia chęć skorzystania z takiego dnia wolnego. Natomiast pracodawca powinien zawiadomić pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż na 3 dni przed dniem zwolnienia. Odpracowanie czasu zwolnienia odbywa się bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych.