Kategorie

Czy z zasiłku chorobowego można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za pracę

Dorota Wawrzeńczak
Wynagrodzenie w naszej firmie jest wypłacane do 25. dnia każdego miesiąca. Już po wypłaceniu wynagrodzenia za maj 2008 r. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od 26 maja do 30 czerwca 2008 r. Za 3 dni zwolnienia w maju przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne 3 dni - zasiłek chorobowy. Czy i jeżeli tak, to w jaki sposób można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za maj z zasiłku chorobowego, do którego pracownica ma prawo w czerwcu 2008 r.?

RADA

Wypłacone wynagrodzenie za pracę zamiast wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za okres od 26 do 31 maja 2008 r. powinni Państwo potrącić z przysługującego pracownicy zasiłku chorobowego za czerwiec 2008 r.

UZASADNIENIE

Jeżeli pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie już po sporządzeniu listy wypłat i po wypłacie wynagrodzenia, to kwotę wypłaconego wynagrodzenia za okres, za który przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, potrąca się przy wypłacie wynagrodzenia za pracę za następny miesiąc.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie za maj 2008 r. zostało wypłacone 27 maja. Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie 28 maja na okres od 28 maja do 6 czerwca 2008 r. Za okres od 28 do 29 maja ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, a za pozostałe dni do zasiłku chorobowego. Po przeliczeniu należnego pracownicy wynagrodzenia pracodawca ustalił, że wynagrodzenie za okres od 28 do 31 maja wyniosło 324,80 zł. Podstawa wymiaru i zasiłku chorobowego wynosi 2398,68 zł. Za okres od 28 do 31 maja 2008 r. pracownica powinna otrzymać kwotę 255,92 zł:

2398,68 zł : 30 dni = 79,97 zł,

79,97 zł × 80% = 63,98 zł - stawka dzienna,

63,98 zł × 4 dni = 255,92 zł.

Różnica wypłaconej pracownicy należności za maj wynosi 324,80 zł - 255,92 zł = 68,88 zł i kwotę tę należy potrącić z wynagrodzenia przysługującego jej za okres pracy od 7 do 30 czerwca 2008 r.

Nie zawsze jednak w następnym miesiącu pracownik otrzyma wynagrodzenie za pracę, z którego będzie można dokonać stosownego potrącenia. Bywa tak, że niezdolność do pracy z powodu choroby trwa przez cały następny miesiąc lub przez okres kilku następnych miesięcy. Wówczas pracodawca nie musi czekać, aż pracownik wróci do pracy i otrzyma wynagrodzenie, lecz kwotę nadpłaconego wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy może potrącić z należnego zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy jest bowiem świadczeniem, które otrzymuje pracownik w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby zamiast wynagrodzenia za pracę i tym samym potrąceń, które pracodawca może dokonać z wynagrodzenia za pracę, powinien również dokonać z zasiłku chorobowego. Dokonanie takiego potrącenia z zasiłku chorobowego w następnym terminie płatności nie wymaga zgody pracownika.

PRZYKŁAD

Wynagrodzenie za maj 2008 r. zostało wypłacone 27 maja. Pracownica dostarczyła 28 maja zwolnienie lekarskie na okres od 28 maja do 6 czerwca 2008 r., a następnie 9 czerwca na okres od 7 czerwca do 2 lipca 2008 r. oraz poinformowała, że lekarz leczący prognozuje kilkumiesięczny okres leczenia. Od 28 maja pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 2240 zł. Za okres od 28 do 31 maja pracodawca wypłacił wynagrodzenie za pracę w kwocie 308 zł, a powinien wypłacić zasiłek chorobowy w kwocie 238,96 zł:

2240 zł : 30 dni = 74,67 zł,

74,67 zł × 80% = 59,74 zł,

59,74 zł × 4 dni = 238,96 zł.

Zasiłek chorobowy za okres od 1 do 30 czerwca 2008 r. wynosi 1792,20 zł, tj. 59,74 zł × 30 dni zwolnienia lekarskiego. Z zasiłku chorobowego należnego za czerwiec 2008 r. należy potrącić nadpłaconą kwotę za maj 2008 r.:

1792,20 zł - (308 zł - 238,96 zł) = 1723,16 zł.

• art. 87 § 7 i art. 92 Kodeksu pracy.

Dorota Wawrzeńczak

specjalista ds. ubezpieczeń

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?