Kategorie

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Bogusław Nowakowski
Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

RADA

Legitymacje ubezpieczeniowe dla członków rodziny osób zgłoszonych przez Państwa do ubezpieczenia wystawia ZUS. Pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w zakładzie pracy członka rodziny, który będzie korzystał z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Na tej podstawie Państwo powinni dokonywać kolejnych wpisów w legitymacji ubezpieczeniowej.

UZASADNIENIE

Członkowie rodziny, aby mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza, muszą udokumentować prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

Reklama

Dowodem objęcia danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce ma być karta ubezpieczenia zdrowotnego. Karty te nie są jeszcze obecnie wydawane, dlatego do czasu ich wydania dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest każdy dokument, który potwierdza, że za osobę ubezpieczoną są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, a członek rodziny został przez niego zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne jest każdy dokument, który do 31 grudnia 1998 r. potwierdzał uprawnienia do świadczeń leczniczych, np. legitymacja dla członków rodziny (druk ZUS E-2).

Członkowie rodziny osoby, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą posługiwać się legitymacją ubezpieczeniową rodzinną, której ważność jest potwierdzona aktualną datą i pieczątką zakładu pracy i upoważnionego pracownika firmy albo dowodem opłacenia składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia członków rodziny (druk ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA). Osoba ubezpieczona, za którą jest odprowadzana składka zdrowotna, ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego (u swojego płatnika) członków rodziny, jeżeli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia. Z chwilą uzyskania tytułu do ubezpieczenia przez członka rodziny należy go wyrejestrować z ubezpieczenia jako członka rodziny.

Członkami rodziny ubezpieczonego uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej są osoby pozostające na wyłącznym utrzymaniu osoby ubezpieczonej, która opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Są to:

dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz wnuki i dzieci obce przyjęte na wychowanie, również w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole - do ukończenia 26 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku,

• małżonek,

• krewni wstępni (dziadek, babka, prababka, pradziadek) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym i nieobjęci obowiązkiem ubezpieczenia.

Reklama

Legitymacje ubezpieczeniowe dla członków rodziny pracownika mogą wystawiać oddziały ZUS lub pracodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym wypłacają zasiłki z tytułu choroby i macierzyństwa (czyli płatnicy składek, którzy 30 listopada ubiegłego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych).

Państwo zatrudniają mniej niż 20 ubezpieczonych, dlatego osoby zgłoszone przez Państwa do ubezpieczenia zdrowotnego o wydanie legitymacji rodzinnej powinny zwrócić się do ZUS. W tym celu muszą wypełnić wniosek o wydanie legitymacji dla członków rodziny na druku ZUS E-22a (we wniosku należy wpisać dane pracownika, dane adresowe oraz dane pracodawcy i członków rodziny, którzy mają być wpisani do legitymacji). Składając wniosek o wydanie legitymacji osoba ubezpieczona powinna przedłożyć dowód osobisty i dostarczyć:

• skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, gdy członkami rodziny są dzieci,

• skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego, gdy członkiem rodziny jest współmałżonek.

Prawo do świadczeń przysługuje członkom rodziny na podstawie wpisu w legitymacji ubezpieczeniowej do końca miesiąca, w którym legitymacja została zaktualizowana, oraz przez następne 30 dni. Kolejnych wpisów w legitymacji zakład pracy dokonuje na wniosek osoby ubezpieczonej.

Pracownik powinien mieć jedną legitymację ubezpieczeniową. Jeżeli wcześniej otrzymał legitymację w związku z poprzednim zatrudnieniem, to kolejny zakład pracy nie wystawia mu nowej.

Członek rodziny, który korzysta z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, musi liczyć się z koniecznością dostarczenia w danej placówce (przychodni, szpitalu) dodatkowych dokumentów, tj:

• osoby, które ukończyły 18 lat - dokument potwierdzający fakt kontynuowania nauki - ważna legitymacja szkolna lub studencka,

• osoby niepełnosprawne - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Podstawa prawna:

• art. 49 ust. 1, art. 67 ust. 4, art. 240 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 6 ustawy z 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (DzU z 1989 r. nr 25, poz. 137 ze zm. - utraciła moc 1 stycznia 1999 r.),

• rozporządzenie z 16 maja 1991 r. w sprawie wzorów i trybu wystawiania legitymacji ubezpieczeniowych (DzU nr 51, poz. 223 - utraciło moc 1 stycznia 1999 r.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?