reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

RADA

Legitymacje ubezpieczeniowe dla członków rodziny osób zgłoszonych przez Państwa do ubezpieczenia wystawia ZUS. Pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w zakładzie pracy członka rodziny, który będzie korzystał z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Na tej podstawie Państwo powinni dokonywać kolejnych wpisów w legitymacji ubezpieczeniowej.

UZASADNIENIE

Członkowie rodziny, aby mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza, muszą udokumentować prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

Dowodem objęcia danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce ma być karta ubezpieczenia zdrowotnego. Karty te nie są jeszcze obecnie wydawane, dlatego do czasu ich wydania dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest każdy dokument, który potwierdza, że za osobę ubezpieczoną są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, a członek rodziny został przez niego zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne jest każdy dokument, który do 31 grudnia 1998 r. potwierdzał uprawnienia do świadczeń leczniczych, np. legitymacja dla członków rodziny (druk ZUS E-2).

Członkowie rodziny osoby, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą posługiwać się legitymacją ubezpieczeniową rodzinną, której ważność jest potwierdzona aktualną datą i pieczątką zakładu pracy i upoważnionego pracownika firmy albo dowodem opłacenia składki zdrowotnej przez osobę ubezpieczoną wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia członków rodziny (druk ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA). Osoba ubezpieczona, za którą jest odprowadzana składka zdrowotna, ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego (u swojego płatnika) członków rodziny, jeżeli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia. Z chwilą uzyskania tytułu do ubezpieczenia przez członka rodziny należy go wyrejestrować z ubezpieczenia jako członka rodziny.

Członkami rodziny ubezpieczonego uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej są osoby pozostające na wyłącznym utrzymaniu osoby ubezpieczonej, która opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Są to:

• dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz wnuki i dzieci obce przyjęte na wychowanie, również w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole - do ukończenia 26 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku,

• małżonek,

• krewni wstępni (dziadek, babka, prababka, pradziadek) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym i nieobjęci obowiązkiem ubezpieczenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama