REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym

PO złożyło we wtorek (17 lutego 2015 r.) projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Proponowane zmiany dotyczą wyższego dodatku do zasiłku rodzinnego dla osób przebywających na urlopie wychowawczym i mających pod opieką więcej niż jedno dziecko.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Kara porządkowa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracownika. Czy można nałożyć karę porządkową na pracownika, który przebywa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym?

"Złotówka za złotówkę" - zmiany w świadczeniach rodzinnych od 2016 r.

"Złotówka za złotówkę" to projekt zmian w świadczeniach rodzinnych i dodatkach do nich przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana modyfikacja polega na odejściu od całkowitego pozbawienia prawa do świadczeń rodzinnych w razie przekroczenia progu dochodowego. Świadczenia mają być odbierane stopniowo, złotówka po złotówce.

REKLAMA

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Przejście na taki urlop stanowi trudną decyzję, gdyż jest to urlop bezpłatny. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata. Może zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Coraz rzadziej rodzice ubiegają się o urlop wychowawczy. Przyczyną tego jest najczęściej zbyt długi okres, w którym nie mają styczności z pracą oraz trudności związane z późniejszym powrotem do pracy. Rozwiązaniem dla nich jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jak napisać wniosek o obniżenie wymiaru godzin pracy i czy przysługuje Ci wówczas ochrona przed zwolnieniem.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Kiedy pracodawca może skierować pracownika do pracy na innym stanowisku? Czy ma możliwość złożenia wypowiedzenia?

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przyznawany na wniosek pracownika w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 5 lat. Przysługuje on rodzicom albo opiekunom, a jego maksymalny czas trwania wynosi 36 miesięcy. Od 1 października 2013 r. jeden miesiąc urlopu zarezerwowany jest dla drugiego z rodziców.

REKLAMA

Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym

Pracownica ma prawo do skorzystania z kilku urlopów, by móc spędzić więcej czasu z dzieckiem: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Jak kształtuje się sytuacja kobiety, która urodzi drugie dziecko podczas urlopu wychowawczego?

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jaki wymiar składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przysługuje osobom przebywającym na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Poniższy artykuł wyjaśnia kto i w jakiej wysokości finansuje składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na tych urlopach.

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Jakie są zasady podlegania ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu przez osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński? Czy osoby przebywające na urlopach wychowawczych oraz pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym?

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Wynagrodzenie minimalne 2015 - propozycja wysokości

Rząd przedstawił już komisji trójstronnej propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2015 roku?

Wynagrodzenie za pracę ponadwymiarową pracowników niepełnoetatowych

W przypadku zatrudniania osób w niepełnym wymiarze czasy pracy odróżnia się pracę ponadwymiarową od pracy w godzinach nadliczbowych. Jak oblicza się wynagrodzenie za pracę ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych?

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Pracownik powracający po urlopie wychowawczym od 1 października 2013 r. ma prawo do pełnego przysługującego mu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ponadto rodzice (opiekunowie) dziecka mogą w tym samym czasie korzystać z urlopu wychowawczego o 1 miesiąc dłużej.

Korzystanie z telefonu służbowego a przychód pracownika

Czy w konsekwencji używania przez pracownika telefonu służbowego, powstaje po jego stronie przychód, który podlega opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej oraz wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych?

Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy

Przy spełnieniu określonych warunków pracownik będący rodzicem ma prawo wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Pozostając na urlopie wychowawczym, pracownik objęty jest ochroną trwałości stosunku pracy.

Zmiany w urlopach wychowawczych

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad udzielania urlopu wypoczynkowego. W prowadzone zmiany zakładają m.in. podwyższenie z 3 do 4 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka, a także możliwość jego podziału na 5 części.

Podwyżka według polskiego pracownika

Zadowolenie z pracownika, większe kompetencje i staż pracy - oto trzy najważniejsze powody według pracowników, za które powinna należeć się podwyżka. Jednak tylko 38% zatrudnionych w Polsce, zgłasza się po wyższe wynagrodzenie do pracodawcy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Złożenie sprawozdania o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-10) oraz o warunkach pracy (Z-06) należy do obowiązków pracodawcy. Niedochowanie terminu złożenia sprawozdań lub podanie nieprawidłowych danych naraża pracodawcę na karę grzywny lub pozbawienia wolności.

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Wniosek o urlop wychowawczy

1 października 2013 r. weszły w życie przepisy określające warunki udzielania urlopu wychowawczego – określające w szczególności formę i termin złożenia wniosku w sprawie udzielenia takiego urlopu, a także wskazujące dokumenty stanowiące niezbędne załączniki do wniosku.

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych, wpisanych do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2014 rok, sposób ustalania wysokości dopłaty do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Ile będzie wynosić wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku?

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Urlop wychowawczy 2013/2014

Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Urlop wychowawczy po zmianach

Urlop wychowawczy po zmianach, które weszły w życie dnia 1 października 2013 r. został dostosowany do prawa UE. Przewidziano, że jeden z 36 miesięcy musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. Gdy nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, miesiąc urlopu wychowawczego przepada.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

Obliczanie i wypłata dodatku wyrównawczego

Dodatek wyrównawczy jest ściśle związany z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy. Stanowi on różnicę pomiędzy wysokością wynagrodzenia sprzed przeniesienia, a wysokością wynagrodzenia po przeniesieniu.

Których pracowników można rozliczyć w PIT-40?

Organizacja non profit, jako płatnik, może dokonać za pracownika rozliczenia podatkowego w PIT-40 tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Pracodawca musi bowiem posiadać oświadczenie PIT-12 od pracownika. Ponadto trzeba pamiętać, że PIT-40 dotyczy osób, które nie zamierzają rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Dziedziczenie wynagrodzenia po zmarłym pracowniku organizacji

Wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy, które jako zobowiązanie prawne wynikające ze stosunku pracy, nie wygasa w przypadku śmierci pracownika, mimo iż jego śmierć powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy. Świadczenia ze stosunku pracy zaś, w tym prawo do wynagrodzenia, może podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów kodeksu pracy, jak również kodeksu cywilnego.

Przychód z tytułu pobytu w domu wypoczynkowym albo w hotelu pracodawcy w okresie urlopowym

Pracownik i zleceniobiorca, którym pracodawca w sezonie urlopowym wynajmie dom w ośrodku wczasowym albo pokój w hotelu, będącymi jego własnością, mogą otrzymać przychód z tego tytułu. Jeżeli jednak urlopowicze zapłacą za pobyt według stawek rynkowych, takie przysporzenie nie wystąpi.

REKLAMA