REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Patrycja Dados
Maksymalna i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym / Fot. Fotolia
Maksymalna i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom pozostały bez zmian. Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w razie braku innych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Autopromocja

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nadal, co do zasady, stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Zmianie uległa natomiast zarówno maksymalna, jak i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. 

Mianowicie do 31 sierpnia 2013 r. kwota składki nie mogła być wyższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w poprzednim kwartale. Kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza w formie komunikatu prezes GUS raz na kwartał.

Zobacz również: Co daje objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. maksymalna kwota składki wyniosła 2244,03 zł. Zgodnie z komunikatem prezesa GUS-u kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale wyniosła 3740,05 zł., a 60% z 3740,05 zł stanowi 2244,03 zł.

Od 1 września 2013 r. maksymalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 % prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek. Kwotę na rok 2013 w obwieszczeniu określił Minister Pracy i Polityki Społecznej i wyniosła ona 3713 zł. W związku z tym wysokość podstawy wymiaru składek każdorazowo obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Zmianie uległa także minimalna podstawa wymiaru składek. Obecnie wynosi 75 % minimalnego wynagrodzenia, ustalanego przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Kwoty maksymalnej i minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 ilustruje tabela:

Maksymalna podstawa

60% * 3713 zł = 2227, 80 zł

Minimalna podstawa

75% * 1600 zł = 1200 zł

REKLAMA

Do 31 sierpnia 2013 roku, minimalną podstawę wymiaru składek stanowiło minimalne wynagrodzenie lub 80 % tej kwoty, w stosunku do osób zatrudnionych w pierwszym roku pracy. W przypadku niepełnoetatowego pracownika podstawa była odpowiednio pomniejszana. Po nowelizacji minimalna podstawa wymiaru składek nie ulega pomniejszeniu w stosunku do wymiaru czasu pracy.

Warto dodać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zmniejsza się, jeżeli ubezpieczenia trwały tylko część miesiąca, np.: w miesiącu, w którym urlop się rozpoczyna. By obliczyć podstawę wymiaru składek w takim wypadku, należy podzielić kwotę podstawy wymiaru przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Polecamy serwis: Tytuły ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA