REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Patrycja Dados
Maksymalna i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym / Fot. Fotolia
Maksymalna i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom pozostały bez zmian. Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w razie braku innych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

Autopromocja

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nadal, co do zasady, stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Zmianie uległa natomiast zarówno maksymalna, jak i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. 

Mianowicie do 31 sierpnia 2013 r. kwota składki nie mogła być wyższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w poprzednim kwartale. Kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza w formie komunikatu prezes GUS raz na kwartał.

Zobacz również: Co daje objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. maksymalna kwota składki wyniosła 2244,03 zł. Zgodnie z komunikatem prezesa GUS-u kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale wyniosła 3740,05 zł., a 60% z 3740,05 zł stanowi 2244,03 zł.

Od 1 września 2013 r. maksymalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 % prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek. Kwotę na rok 2013 w obwieszczeniu określił Minister Pracy i Polityki Społecznej i wyniosła ona 3713 zł. W związku z tym wysokość podstawy wymiaru składek każdorazowo obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Zmianie uległa także minimalna podstawa wymiaru składek. Obecnie wynosi 75 % minimalnego wynagrodzenia, ustalanego przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Kwoty maksymalnej i minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 ilustruje tabela:

Maksymalna podstawa

60% * 3713 zł = 2227, 80 zł

Minimalna podstawa

75% * 1600 zł = 1200 zł

Do 31 sierpnia 2013 roku, minimalną podstawę wymiaru składek stanowiło minimalne wynagrodzenie lub 80 % tej kwoty, w stosunku do osób zatrudnionych w pierwszym roku pracy. W przypadku niepełnoetatowego pracownika podstawa była odpowiednio pomniejszana. Po nowelizacji minimalna podstawa wymiaru składek nie ulega pomniejszeniu w stosunku do wymiaru czasu pracy.

Warto dodać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zmniejsza się, jeżeli ubezpieczenia trwały tylko część miesiąca, np.: w miesiącu, w którym urlop się rozpoczyna. By obliczyć podstawę wymiaru składek w takim wypadku, należy podzielić kwotę podstawy wymiaru przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Polecamy serwis: Tytuły ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA