| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Ogólne zasady podlegania ubezpieczeniom pozostały bez zmian. Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w razie braku innych tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nadal, co do zasady, stanowi wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Zmianie uległa natomiast zarówno maksymalna, jak i minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. 

Mianowicie do 31 sierpnia 2013 r. kwota składki nie mogła być wyższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w poprzednim kwartale. Kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza w formie komunikatu prezes GUS raz na kwartał.

Zobacz również: Co daje objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. maksymalna kwota składki wyniosła 2244,03 zł. Zgodnie z komunikatem prezesa GUS-u kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale wyniosła 3740,05 zł., a 60% z 3740,05 zł stanowi 2244,03 zł.

Od 1 września 2013 r. maksymalna podstawa wymiaru składek wynosi 60 % prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek. Kwotę na rok 2013 w obwieszczeniu określił Minister Pracy i Polityki Społecznej i wyniosła ona 3713 zł. W związku z tym wysokość podstawy wymiaru składek każdorazowo obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Zmianie uległa także minimalna podstawa wymiaru składek. Obecnie wynosi 75 % minimalnego wynagrodzenia, ustalanego przez rozporządzenie Rady Ministrów.

Kwoty maksymalnej i minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2013 ilustruje tabela:

Maksymalna podstawa

60% * 3713 zł = 2227, 80 zł

Minimalna podstawa

75% * 1600 zł = 1200 zł

Do 31 sierpnia 2013 roku, minimalną podstawę wymiaru składek stanowiło minimalne wynagrodzenie lub 80 % tej kwoty, w stosunku do osób zatrudnionych w pierwszym roku pracy. W przypadku niepełnoetatowego pracownika podstawa była odpowiednio pomniejszana. Po nowelizacji minimalna podstawa wymiaru składek nie ulega pomniejszeniu w stosunku do wymiaru czasu pracy.

Warto dodać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zmniejsza się, jeżeli ubezpieczenia trwały tylko część miesiąca, np.: w miesiącu, w którym urlop się rozpoczyna. By obliczyć podstawę wymiaru składek w takim wypadku, należy podzielić kwotę podstawy wymiaru przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Polecamy serwis: Tytuły ubezpieczeń

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »