REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Katarzyna Pietrasik
Rezygnacja z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia
Rezygnacja z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przyznawany na wniosek pracownika w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 5 lat. Przysługuje on rodzicom albo opiekunom, a jego maksymalny czas trwania wynosi 36 miesięcy. Od 1 października 2013 r. jeden miesiąc urlopu zarezerwowany jest dla drugiego z rodziców.

Urlop wychowawczy

Zgodnie z Kodeksem pracy aby otrzymać urlop wychowawczy, pracownik musi przepracować przynajmniej 6 miesięcy. Co ważne, do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Istotny jest również fakt, że najdłużej przez 4 miesiące rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Nie ma więc obowiązku skorzystania z niego (jak w przypadku urlopu macierzyńskiego). Zgodnie z prawem może być on rozłożony w czasie na maksymalnie pięć części.

Bezpłatny urlop wychowawczy

Ochrona pracownika

Od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu pracownik jest szczególnie chroniony. Pracodawca jedynie w kilku przypadkach może wypowiedzieć lub rozwiązać jego umowę o pracę.
Czas urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia. Podczas jego trwania nie jest zakazane podejmowanie przez pracownika pracy zarobkowej. Nie może ona jednak wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Odwołanie z urlopu wychowawczego

Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeżeli trwale przestał on sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji wzywa on pracownika do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Wezwanie musi być dokonane nie później niż na 30 dni od dnia, w którym dowiedział się o zaprzestaniu sprawowania opieki, ale nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Rezygnacja z urlopu

Najpóźniej 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego pracownik może wycofać wniosek o jego udzielenie. Powinien zrobić to w formie pisemnej. W takiej sytuacji zgoda pracodawcy nie jest wymagana. W Kodeksie pracy przewidziano także możliwości rezygnacji z urlopu wychowawczego, przed upływem jego terminu:

  1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Ustawodawca nie określa formy, w jakiej pracownik zgłasza rezygnację z urlopu. Ważne jest jednak, aby pracodawca przyjął taką informację do wiadomości i wyraził zgodę. Należy zauważyć, że w Kodeksie pracy nie są wymienione żadne dodatkowe przesłanki, które trzeba spełnić, aby przerwać urlop wychowawczy. Pracownik nie musi także podawać przyczyny przerwania urlopu.

Powrót do pracy

Po powrocie do pracy pracownik wraca na stanowisko, które zajmował przed urlopem. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca proponuje mu stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika po powrocie nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA