Rezygnacja z urlopu wychowawczego
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wychowawczy
Zgodnie z Kodeksem pracy aby otrzymać urlop wychowawczy, pracownik musi przepracować przynajmniej 6 miesięcy. Co ważne, do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Istotny jest również fakt, że najdłużej przez 4 miesiące rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu.
REKLAMA
Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Nie ma więc obowiązku skorzystania z niego (jak w przypadku urlopu macierzyńskiego). Zgodnie z prawem może być on rozłożony w czasie na maksymalnie pięć części.
Ochrona pracownika
Od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu pracownik jest szczególnie chroniony. Pracodawca jedynie w kilku przypadkach może wypowiedzieć lub rozwiązać jego umowę o pracę.
Czas urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia. Podczas jego trwania nie jest zakazane podejmowanie przez pracownika pracy zarobkowej. Nie może ona jednak wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Odwołanie z urlopu wychowawczego
Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeżeli trwale przestał on sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji wzywa on pracownika do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Wezwanie musi być dokonane nie później niż na 30 dni od dnia, w którym dowiedział się o zaprzestaniu sprawowania opieki, ale nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Rezygnacja z urlopu
Najpóźniej 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego pracownik może wycofać wniosek o jego udzielenie. Powinien zrobić to w formie pisemnej. W takiej sytuacji zgoda pracodawcy nie jest wymagana. W Kodeksie pracy przewidziano także możliwości rezygnacji z urlopu wychowawczego, przed upływem jego terminu:
- w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Ustawodawca nie określa formy, w jakiej pracownik zgłasza rezygnację z urlopu. Ważne jest jednak, aby pracodawca przyjął taką informację do wiadomości i wyraził zgodę. Należy zauważyć, że w Kodeksie pracy nie są wymienione żadne dodatkowe przesłanki, które trzeba spełnić, aby przerwać urlop wychowawczy. Pracownik nie musi także podawać przyczyny przerwania urlopu.
Powrót do pracy
Po powrocie do pracy pracownik wraca na stanowisko, które zajmował przed urlopem. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca proponuje mu stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika po powrocie nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na stanowisku zajmowanym przed urlopem.
Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat