reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przyznawany na wniosek pracownika w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 5 lat. Przysługuje on rodzicom albo opiekunom, a jego maksymalny czas trwania wynosi 36 miesięcy. Od 1 października 2013 r. jeden miesiąc urlopu zarezerwowany jest dla drugiego z rodziców.

Urlop wychowawczy

Zgodnie z Kodeksem pracy aby otrzymać urlop wychowawczy, pracownik musi przepracować przynajmniej 6 miesięcy. Co ważne, do tego okresu wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Istotny jest również fakt, że najdłużej przez 4 miesiące rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu.

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Nie ma więc obowiązku skorzystania z niego (jak w przypadku urlopu macierzyńskiego). Zgodnie z prawem może być on rozłożony w czasie na maksymalnie pięć części.

Bezpłatny urlop wychowawczy

Ochrona pracownika

Od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu pracownik jest szczególnie chroniony. Pracodawca jedynie w kilku przypadkach może wypowiedzieć lub rozwiązać jego umowę o pracę.
Czas urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia. Podczas jego trwania nie jest zakazane podejmowanie przez pracownika pracy zarobkowej. Nie może ona jednak wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Odwołanie z urlopu wychowawczego

Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu, jeżeli trwale przestał on sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji wzywa on pracownika do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Wezwanie musi być dokonane nie później niż na 30 dni od dnia, w którym dowiedział się o zaprzestaniu sprawowania opieki, ale nie wcześniej niż po upływie trzech dni od dnia wezwania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Rezygnacja z urlopu

Najpóźniej 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu wychowawczego pracownik może wycofać wniosek o jego udzielenie. Powinien zrobić to w formie pisemnej. W takiej sytuacji zgoda pracodawcy nie jest wymagana. W Kodeksie pracy przewidziano także możliwości rezygnacji z urlopu wychowawczego, przed upływem jego terminu:

  1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Ustawodawca nie określa formy, w jakiej pracownik zgłasza rezygnację z urlopu. Ważne jest jednak, aby pracodawca przyjął taką informację do wiadomości i wyraził zgodę. Należy zauważyć, że w Kodeksie pracy nie są wymienione żadne dodatkowe przesłanki, które trzeba spełnić, aby przerwać urlop wychowawczy. Pracownik nie musi także podawać przyczyny przerwania urlopu.

Powrót do pracy

Po powrocie do pracy pracownik wraca na stanowisko, które zajmował przed urlopem. Jeśli nie jest to możliwe, pracodawca proponuje mu stanowisko równorzędne lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika po powrocie nie może być niższe niż wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Przerwanie urlopu wychowawczego pracownicy przebywającej za granicą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama