REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Pracownica urodziła dziecko 10 lipca 2012 r. Wykorzystała urlop macierzyński. Następnie złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy, który rozpoczął się 27 grudnia 2012 r. i był to urlop przysługujący za 2012 r. Urlop ten trwał do 5 lutego 2013 r. Następnie pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 6 lutego 2013 r. do 6 lutego 2014 r. Po tym okresie pracownica złożyła kolejny wniosek o urlop wychowawczy na okres od 7 lutego 2014 r. do 7 lutego 2015 r. Czy pracownica ma prawo wykorzystać urlop wychowawczy na nowych zasadach, tj. w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, czy na starych zasadach? Czy pracownicy należy naliczyć urlop wypoczynkowy za 2013 r. i kolejne lata?

Autopromocja

Państwa pracownica będzie mogła wykorzystać urlop wychowawczy w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5 lat. Za 2013 r. pracownicy będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, tj. 26 lub 20 dni urlopu, ponieważ nabyła prawo do tego urlopu 1 stycznia 2013 r., kiedy przebywała na urlopie wypoczynkowym. Jeżeli natomiast przez cały 2014 r. pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym, to nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok. W przypadku gdy wróci do pracy w 2015 r., nabędzie prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu świadczenia pracy po powrocie z urlopu.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Od 1 października 2013 r. urlop wychowawczy może być wykorzystany w 5 częściach, a nie jak do tej pory w 4 częściach (art. 186 § 8 Kodeksu pracy). Ta nowelizacja weszła w życie w czasie korzystania przez Państwa pracownicę z urlopu wychowawczego. Natomiast, zgodnie z przepisami przejściowymi, pracownik, który w dniu wejścia w życie nowelizacji korzysta w częściach z urlopu wychowawczego, tak jak Państwa pracownica, ma prawo do różnicy między liczbą części dotychczas wykorzystanych na dane dziecko a 5 częściami, jakie obecnie przysługują (art. 2 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy). Zatem Państwa pracownica może wykorzystać ten urlop w 5 częściach, ponieważ w dniu wejścia w życie nowelizacji była w trakcie korzystania z pierwszej części urlopu wychowawczego.

Nowelizacja wydłużająca wiek dziecka uprawniający pracowników do urlopu wychowawczego z 4 do 5 lat weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nie wprowadziła ona żadnych przepisów przejściowych. Ponieważ Państwa pracownica korzysta z urlopu wychowawczego w częściach i o drugą część wnioskowała już po 17 czerwca 2013 r., należy uznać, że pracownicy przysługuje urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia przez nie 5. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Państwa pracownica prawo do urlopu wypoczynkowego za 2013 r. nabyła 1 stycznia tego roku, kiedy przebywała na urlopie wypoczynkowym. Pracownicy przebywający na urlopie wypoczynkowym nabywają bowiem za ten okres prawo do urlopu wypoczynkowego. Za 2013 r. pracownicy będzie przysługiwać prawo do urlopu w pełnym wymiarze, tj. 26 dni lub 20 dni. Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego następuje w przypadku, gdy pracownik powraca z takiego urlopu w następnym roku niż rok, w którym rozpoczął ten urlop.

Pracownik korzystał z urlopu wychowawczego od 20 stycznia 2013 r. do 14 kwietnia 2014 r. Za 2013 r. pracownik nabył prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni) 1 stycznia 2013 r. Natomiast za 2014 r. pracownik nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego 1 stycznia 2014 r., ponieważ korzystał wtedy z urlopu wychowawczego i w tym czasie jego prawa i obowiązki były zawieszone. Pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego dopiero po powrocie do pracy z tego urlopu – w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, czyli za okres od kwietnia do grudnia 2014 r., a więc 9/12 z przysługujących mu 20 albo 26 dni urlopu.

Od 1 października 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące naliczania urlopu wypoczynkowego dla osób powracających po urlopie wychowawczym. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu (art. 1552 § 2 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, bez pomniejszania go o okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w której urlop wychowawczy rozpoczyna się po 1 stycznia danego roku, a więc po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego, a pracownik powraca do pracy w tym samym roku.

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego od 1 marca do 15 czerwca 2014 r. Pracownica za 2014 r. nabyła prawo do pełnego 26-dniowego wymiaru urlopu wypoczynkowego i do dnia rozpoczęcia urlopu wychowawczego wykorzystała 6 dni tego urlopu. Po zakończeniu urlopu wychowawczego – w tym samym roku kalendarzowym, w którym urlop ten się rozpoczął – pracownica nadal będzie uprawniona do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Wymiar jej urlopu nie zostanie obniżony proporcjonalnie za okres nieobecności.

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym przez cały rok kalendarzowy, to za ten rok nie nabywa on prawa do urlopu wypoczynkowego. Jeśli więc w omawianym przypadku pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym przez cały 2014 r., to za ten rok nie nabędzie ona prawa do urlopu proporcjonalnego (1 stycznia 2014 r. miała status osoby na urlopie wychowawczym i przebywała na nim przez cały rok).

Prawo do urlopu – najważniejsze informacje o urlopach wypoczynkowych

Podstawa prawna:

 • art. 152, art. 154 § 1, art. 1552, art. 161, art. 168, art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208
 • art. 2 ust. 2 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz.U. z 2013 r., poz. 1028

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA