| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Zmiany w zasadach dotyczących udzielania urlopów wychowawczych mogą nastręczyć wątpliwości co do wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego?

Pracownica urodziła dziecko 10 lipca 2012 r. Wykorzystała urlop macierzyński. Następnie złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy, który rozpoczął się 27 grudnia 2012 r. i był to urlop przysługujący za 2012 r. Urlop ten trwał do 5 lutego 2013 r. Następnie pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 6 lutego 2013 r. do 6 lutego 2014 r. Po tym okresie pracownica złożyła kolejny wniosek o urlop wychowawczy na okres od 7 lutego 2014 r. do 7 lutego 2015 r. Czy pracownica ma prawo wykorzystać urlop wychowawczy na nowych zasadach, tj. w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, czy na starych zasadach? Czy pracownicy należy naliczyć urlop wypoczynkowy za 2013 r. i kolejne lata?

Państwa pracownica będzie mogła wykorzystać urlop wychowawczy w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5 lat. Za 2013 r. pracownicy będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze, tj. 26 lub 20 dni urlopu, ponieważ nabyła prawo do tego urlopu 1 stycznia 2013 r., kiedy przebywała na urlopie wypoczynkowym. Jeżeli natomiast przez cały 2014 r. pracownica będzie przebywała na urlopie wychowawczym, to nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok. W przypadku gdy wróci do pracy w 2015 r., nabędzie prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu świadczenia pracy po powrocie z urlopu.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Od 1 października 2013 r. urlop wychowawczy może być wykorzystany w 5 częściach, a nie jak do tej pory w 4 częściach (art. 186 § 8 Kodeksu pracy). Ta nowelizacja weszła w życie w czasie korzystania przez Państwa pracownicę z urlopu wychowawczego. Natomiast, zgodnie z przepisami przejściowymi, pracownik, który w dniu wejścia w życie nowelizacji korzysta w częściach z urlopu wychowawczego, tak jak Państwa pracownica, ma prawo do różnicy między liczbą części dotychczas wykorzystanych na dane dziecko a 5 częściami, jakie obecnie przysługują (art. 2 ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy). Zatem Państwa pracownica może wykorzystać ten urlop w 5 częściach, ponieważ w dniu wejścia w życie nowelizacji była w trakcie korzystania z pierwszej części urlopu wychowawczego.

Nowelizacja wydłużająca wiek dziecka uprawniający pracowników do urlopu wychowawczego z 4 do 5 lat weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Nie wprowadziła ona żadnych przepisów przejściowych. Ponieważ Państwa pracownica korzysta z urlopu wychowawczego w częściach i o drugą część wnioskowała już po 17 czerwca 2013 r., należy uznać, że pracownicy przysługuje urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia przez nie 5. roku życia.

Forum Kadry

Czytaj także

Autor:

prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego, doktorantka na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, autorka licznych publikacji prawniczych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »