REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie w Polsce jest najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r. Powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

Polska – kraj bardzo zatrudniający

Obecnie w Polsce aktywnych zawodowo jest aż 16 milionów osób – to najwięcej od 1989 r. Według danych GUS tylko w 2014 r. w naszym kraju utworzono prawie dwa razy więcej miejsc pracy niż ich zlikwidowano. Polacy zatrudniają na potęgę, a prognozy na najbliższe lata mówią o tym, że nowych posad ma powstać kolejne pół miliona. Czy ta optymistyczna dla pracowników perspektywa zwiastuje problemy dla pracodawców?

REKLAMA

Autopromocja

Z ostatniej analizy GUS wynika, że stopa bezrobocia wyraźnie spada. O coraz lepszej kondycji polskiego rynku pracy świadczy przede wszystkim tempo, w jakim przybywa nowych etatów. W 2014 r. w naszym kraju utworzono ich prawie dwa razy więcej niż zlikwidowano – było to odpowiednio 615 tysięcy i 320 tysięcy stanowisk.

Rynek rośnie, wynagrodzenia w górę

– Prawie 300 tysięcy nowych stanowisk to ogromna szansa dla wszystkich poszukujących etatu, ale także wyzwanie dla pracodawców. Chcąc znaleźć odpowiedniego kandydata, firmy muszą bowiem wkładać w rekrutację coraz więcej wysiłku, coraz częściej też zauważalne jest, że pracodawcy zaczynają dbać o wizerunek swojej firmy, aby tym też przekonać potencjalnych kandydatów. Konkurencja o przyszłego pracownika jest coraz większa – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk.

Rekomendowany produkt: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

W tych okolicznościach pracodawcy muszą się liczyć jeszcze z jedną kwestią – dodatkowymi kosztami. Za wzrostem zatrudnienia powinny bowiem podążać podwyżki pensji. I rzeczywiście tak się dzieje, bo według danych GUS płace w grudniu 2014 r. były o 3,7% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. – Oczywiście bardzo ważne jest tworzenie nowych miejsc pracy, lecz równie istotne są same warunki zatrudnienia, w tym wynagrodzenie. Konieczne jest urealnianie oferowanych świadczeń i dostosowywanie ich do obecnie panującej na rynku pracy sytuacji. Pracownicy są świadomi zachodzących zmian, coraz skrupulatniej analizują oferty i dokładniej przyglądają się przyszłym pracodawcom. Porównują wynagrodzenia i opinię o firmach, w których mieliby podjąć zatrudnienie. – podkreśla Magda Wajsgerber-Ratajek. – Wysokość pensji nadal jest jednym z ważniejszych czynników, który kandydaci biorą pod uwagę decydując o tym, czy chcą podjąć daną pracę. Warto jednak wspomnieć, że coraz ważniejsze stają się także dodatkowe benefity – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najnowsze dane GUS pokazują, że obecnie w Polsce pracuje najwięcej ludzi od ponad 25 lat i liczba ta stale się zwiększa, dzięki czemu niedługo poziom stopy bezrobocia ma być już stale jednocyfrowy. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że jeśli chcemy, by ta sytuacja się utrzymała, konieczne będzie wprowadzanie udogodnień dla przedsiębiorców, które pozwolą im obniżać koszty związane z zatrudnieniem. – To ważne, by stwarzać firmom korzystne warunki do rozwoju i inwestycji, bo to przede wszystkim sektor prywatny zapewnia nowe etaty. Z tym publicznym w minionym roku związanych było tylko 8,6% nowo powstałych posad, poza tym to sektor prywatny stanowi o rozwoju naszej gospodarki – podkreśla Magda Wajsgerber-Ratajek.

Zadaj pytanie: FORUM

Coraz bardziej świadomi

REKLAMA

Rosnąca liczba stanowisk to nie jedyny trend, jaki można zauważyć obecnie na rynku pracy. Zmienia się również podejście Polaków do samego procesu poszukiwania zatrudnienia, a także zwiększa się ich mobilność. – Nauczyliśmy się już, że praca nie musi być jedna i to na całe życie. Coraz częściej ją zmieniamy, chętniej podejmujemy zajęcia tymczasowe, dorywcze, szukamy ofert w wielu miejscach – mówi Hanna Bielicka-Adamczyl. – Z kolei pracodawcy coraz uważnej rekrutują, bo wiedzą, że sukces ich biznesu zależy w dużej mierze od kapitału ludzkiego – dodaje. Dziś już nie tylko duże korporacje, ale także mniejsze firmy zlecają poszukiwanie pracowników podmiotom zewnętrznym. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które chcą zatrudnić dużo osób w jednym momencie, potrzebują bardzo specjalistycznej kadry lub prowadzą rekrutację ciągłą.

Sytuacja na rynku pracy wymusza elastyczną postawę względem zatrudnienia zarówno w przypadku pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też obie te strony muszą być dziś gotowe do tego, aby dostosowywać swoje wymagania do obecnych prognoz i podążać za trendami.

Zatrudnienie w Polsce w 2015 r.

Źródło: GP People

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA