Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców
Podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu w pierwszym czytaniu rozpatrzono prezydencki projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy. Celem projektu jest wprowadzenie rozwiązań ułatwiających godzenie życia rodzinnego z zawodowym, w szczególności uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne.
REKLAMA
Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą przez 64 tygodnie
Projekt zakłada m.in., że rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas - przez 32 tygodnie).
Elastyczny czas pracy
Przewiduje też, że pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 14 lub sprawującego opiekę nad osobą dorosłą o zmianę organizacji czasu pracy (zmniejszenie wymiaru czasu pracy, indywidualny lub ruchomy czas pracy lub skrócony tydzień pracy), chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W firmach zatrudniających co najmniej 20 osób pracodawca ewentualną odmowę uwzględnienia takiego wniosku będzie musiał uzasadniać na piśmie.
Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)
Wydłużenie czasu do skorzystania z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego
Rodzice uprawnieni do urlopów rodzicielskich i wychowawczych będą mogli z nich skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również w pierwszym okresie rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole.
Późniejsze wykorzystanie urlopu rodzicielskiego
Dodatkowo rodzice, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w 2 częściach) w okresie późniejszym – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Dwa dni opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym
Projekt zakłada też, że w zakładach pracy, w których pracodawca porozumie się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, dwa dni zwolnienia przysługujące obecnie rodzicom dzieci do 14. roku życia będzie można wykorzystać w wymiarze godzinowym.
Zadaj pytanie na FORUM
Wydłużenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego
W propozycji przewidziano też, że ojciec będzie mógł wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko dwóch lat (obecnie ma na to rok).
Wymienianie się opieką nad dzieckiem
W nowelizacji znalazły się też regulacje, dzięki którym rodzice, z których jedno jest zatrudnione na umowę o pracę, a drugie prowadzi własną działalność gospodarczą, będą mogli wymieniać się opieką nad dzieckiem oraz przysługującym z tego tytułu urlopem lub zasiłkiem.
Połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim
W projekcie przewidziano również ułatwienia dla pracodawców. M.in. ujednolicony zostanie system urlopów związanych z wychowywaniem dziecka, poprzez włączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego (urlop rodzicielski będzie wynosił 32 tygodnie).
Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich
Wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop
Wydłużeniu – z 14 do 21 dni – ulegnie też okres na złożenie przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego i urlopu wychowawczego.
Wcześniejszy powrót do pracy jedynie za zgodą pracodawcy
Ponadto pracownicy będą mogli zrezygnować z urlopu przed terminem jego zakończenia wskazanym we wniosku i powrócić wcześniej do pracy jedynie za zgodą pracodawcy.
Przekazanie projektu do dalszych prac
W pracach nad projektem głowę państwa reprezentowała sekretarz stanu w KPRP Irena Wóycicka. Decyzją Izby projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat