REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Rafał Krzemiński
Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Stan prawny do 30 września 2013 roku

30 września 2013 roku uległ zmianie przepis 1552 Kodeksu pracy. Do tej daty osobom, które przez okres co najmniej 1 miesiąca kalendarzowego nie świadczyły pracy, a w tym czasie przebywały na urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, odbywały zasadniczą służbę wojskową, były tymczasowo aresztowane, odbywały karę pozbawienia wolności, lub ich nieobecność w pracy była nieusprawiedliwiona, obniżano roczny wymiar urlopu proporcjonalnie do długości nieobecności.

Autopromocja

Za każdy miesiąc nieobecności w pracy pracownikowi odejmowano 1/12 z rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Zobacz też: Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Stan prawny po 1 października 2013 roku

Omawiana zmiana wyłącza z tej zasady nieobecność spowodowaną urlopem wychowawczym. Oznacza to dla pracowników korzystających z urlopów wychowawczych, że po powrocie do pracy będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Warunkiem uzyskania tego uprawnienia jest konieczność powrotu do pracy 1 stycznia - choćby na jeden dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym Forum

Spowodowane jest to konstrukcją nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy pracownik nabywa 1 stycznia na cały rok z góry, dlatego niezbędne jest, aby 1 stycznia wrócił do pracy, a nie przebywał wtedy na urlopie wychowawczym.

Pracownica posiadająca 26-dniowy wymiar urlopu wypoczynkowego złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w następujących okresach:

 • od 2 stycznia do 30 grudnia 2014r.,
 • od 2 stycznia do 30 grudnia 2015r.,
 • od 2 stycznia do 30 listopada 2016 r.

Za te okresy pracownica będzie prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego i po powrocie do pracy w 2016 roku trzeba będzie jej udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze 78 dni.

Obniżenia proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego można dokonać tylko w ostatnim roku korzystania z urlopu wychowawczego, o ile pracownik 1 stycznia nie wróci do pracy, a przebywa na urlopie wychowawczym.

Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. Posiadał 26-dniowy roczny wymiar urlopu wypoczynkowego. Zatem za 2012 r. będzie mu przysługiwał pełny 26-dniowy urlop wypoczynkowy, za 2013r. nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego (przez cały rok nie powrócił do pracy). Za 2014 rok należy pracownikowi ustalić wymiar urlopu proporcjonalny do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Bieg przedawnienia

Aby pracownik mógł skutecznie skorzystać z urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym, zmianie uległ również sposób naliczania biegu przedawnienia. Na czas korzystania z urlopu wychowawczego bieg przedawnienia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.

Zatem kilkuletnie przebywanie na urlopie wychowawczym nie spowoduje przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA