REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym

Rafał Krzemiński
Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia
Urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze po urlopie wychowawczym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 30 września 2013 roku pracownikowi wracającemu po urlopie wychowawczym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Stan prawny do 30 września 2013 roku

30 września 2013 roku uległ zmianie przepis 1552 Kodeksu pracy. Do tej daty osobom, które przez okres co najmniej 1 miesiąca kalendarzowego nie świadczyły pracy, a w tym czasie przebywały na urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, odbywały zasadniczą służbę wojskową, były tymczasowo aresztowane, odbywały karę pozbawienia wolności, lub ich nieobecność w pracy była nieusprawiedliwiona, obniżano roczny wymiar urlopu proporcjonalnie do długości nieobecności.

REKLAMA

Autopromocja

Za każdy miesiąc nieobecności w pracy pracownikowi odejmowano 1/12 z rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Zobacz też: Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Stan prawny po 1 października 2013 roku

Omawiana zmiana wyłącza z tej zasady nieobecność spowodowaną urlopem wychowawczym. Oznacza to dla pracowników korzystających z urlopów wychowawczych, że po powrocie do pracy będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze.

Warunkiem uzyskania tego uprawnienia jest konieczność powrotu do pracy 1 stycznia - choćby na jeden dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym Forum

Spowodowane jest to konstrukcją nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy pracownik nabywa 1 stycznia na cały rok z góry, dlatego niezbędne jest, aby 1 stycznia wrócił do pracy, a nie przebywał wtedy na urlopie wychowawczym.

Pracownica posiadająca 26-dniowy wymiar urlopu wypoczynkowego złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w następujących okresach:

  • od 2 stycznia do 30 grudnia 2014r.,
  • od 2 stycznia do 30 grudnia 2015r.,
  • od 2 stycznia do 30 listopada 2016 r.

Za te okresy pracownica będzie prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego i po powrocie do pracy w 2016 roku trzeba będzie jej udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze 78 dni.

Obniżenia proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego można dokonać tylko w ostatnim roku korzystania z urlopu wychowawczego, o ile pracownik 1 stycznia nie wróci do pracy, a przebywa na urlopie wychowawczym.

Pracownik przebywał na urlopie wychowawczym od 1 lipca 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. Posiadał 26-dniowy roczny wymiar urlopu wypoczynkowego. Zatem za 2012 r. będzie mu przysługiwał pełny 26-dniowy urlop wypoczynkowy, za 2013r. nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego (przez cały rok nie powrócił do pracy). Za 2014 rok należy pracownikowi ustalić wymiar urlopu proporcjonalny do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego.

Bieg przedawnienia

Aby pracownik mógł skutecznie skorzystać z urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym, zmianie uległ również sposób naliczania biegu przedawnienia. Na czas korzystania z urlopu wychowawczego bieg przedawnienia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.

Zatem kilkuletnie przebywanie na urlopie wychowawczym nie spowoduje przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA