Kategorie

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Potracenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop. /Fot. Fotolia
Potracenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop. /Fot. Fotolia
Fotolia
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Problem:

Z jednym z naszych pracowników zatrudnionych na pełny etat rozwiązaliśmy umowę o pracę z końcem września. Termin wypłat wynagrodzeń w naszej firmie przypada na 27. dzień miesiąca i w tym dniu osoba ta otrzymała pensję. Po wypłacie okazało się, że pracownik miał nierozliczone zaliczki na zakup materiałów na kwotę ok. 200 zł. 30 września naliczyliśmy mu ekwiwalent za urlop, który wyniósł ok. 150 zł, ale potrąciliśmy go w całości na spłatę zaliczki. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

Rada:

Tak. Państwa postępowanie było prawidłowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Oprócz wynagrodzenia, egzekucji podlegają również inne świadczenia ze stosunku pracy, przy zachowaniu ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy. Oznacza to, że, przykładowo, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na spłatę zadłużeń, ale jest jednocześnie chroniony przed nadmiernymi potrąceniami, tak jak zwykłe wynagrodzenie za pracę. Konieczne jest zatem przestrzeganie granic potrąceń i kwot wolnych od potrąceń. Nie wynika to jednak wprost z przepisów Kodeksu pracy, lecz z orzecznictwa. W wyroku z 29 stycznia 2007 r. (II PK 181/06, OSNP 2008/5–6/64) Sąd Najwyższy uznał, że:

Zobacz także: Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

(...) z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane, bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie, inne należności, niż określone w art. 87 § 1 k.p. (...).

Reklama

Z wynagrodzenia za pracę, w tym także z ekwiwalentu urlopowego, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu, bez zgody pracownika – tylko należności wprost wymienione w art. 87 § 1 Kodeksu pracy, a zatem m.in. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. Chodzi tylko o zaliczki rozumiane jako mienie powierzone z obowiązkiem wyliczenia, czyli takie, które pracownik pobrał od pracodawcy na określony cel i z których musi się rozliczyć.

W opisanym przypadku pracownik nie zwrócił zaliczki otrzymanej na zakup materiałów. Zaliczkę można było zatem potrącić zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z ekwiwalentu bez pisemnej zgody zatrudnionego.

W przypadku dokonywania w jednym miesiącu w różnych terminach więcej niż jednej wypłaty, np. wynagrodzenia za pracę i innych jego składników, w tym np. ekwiwalentu za urlop, potrąceń należy dokonywać z każdej wypłaty odrębnie, ale ostatecznie sumuje się należności w celu ustalenia granicy potrąceń. W tej sytuacji należy stosować tylko jedną kwotę wolną, bez względu na liczbę należności wypłacanych w tym samym miesiącu, ale w różnych terminach.

Ostatecznie należy porównać ustalone limity potrąceń dla wszystkich należności z potrąconą kwotą i ewentualnie dokonać odpowiedniej korekty potrącenia. Reasumując, przy wypłacie wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego w tym samym miesiącu, ale w różnych dniach, pracodawca powinien:

1) przy wypłacie wynagrodzenia za pracę:

 • obliczyć podstawę potrącenia, tj. wynagrodzenie do wypłaty,
 • ustalić granicę potrącenia dla zaliczki, tj. 1/2 wynagrodzenia do wypłaty,
 • ustalić kwotę wolną, która w 2013 r. w przypadku zaliczki wynosi 886,04 zł, tj. 75% wynagrodzenia minimalnego do wypłaty (w przypadku podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (PIT-2)),
 • dokonać potrącenia zaliczki uwzględniając podane wyżej limity.

2) przy wypłacie ekwiwalentu pieniężnego

 • obliczyć podstawę potrącenia, tj. ekwiwalent urlopowy do wypłaty (bez ponownego obliczania kosztów uzyskania oraz kwoty zmniejszającej podatek, gdyż zostały zastosowane przy obliczaniu wynagrodzenia za pracę, a można je potrącić tylko raz w miesiącu),
 • zsumować wynagrodzenie za pracę oraz ekwiwalent w celu ponownego wyznaczenia granicy potrącenia,
 • dokonać ewentualnego potrącenia korygującego z ekwiwalentu z uwzględnieniem potrącenia dokonanego z wynagrodzenia za pracę, przy zastosowaniu jednej kwoty wolnej od potrąceń.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Przykład:

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy za wrzesień 2013 r. wyniosło do wypłaty 1181,38 zł. Przelewu dokonano 27 września 2013 r. 30 września naliczono pracownikowi ekwiwalent urlopowy w wysokości 149,58 zł do wypłaty. Pracownik ma nierozliczoną zaliczkę na zakup materiałów w wysokości 200 zł, którą pracodawca potrąci z ekwiwalentu. Suma należności do wypłaty wynosi 1330,96 zł. Granica potrącenia wynosi 665,48 zł (1/2 z 1330,96 zł), a kwota wolna 886,04 zł (75% z 1181,38 zł). Po zajęciu całego ekwiwalentu, tj. 149,58 zł nie została naruszona kwota wolna. Pracownik otrzymał wynagrodzenie minimalne przewyższające tę kwotę. Nie została też naruszona kwota graniczna (149,58 zł < 665,48 zł). Gdyby pracodawca wcześniej zauważył zadłużenie ciążące na pracowniku, z jego wynagrodzenia za pracę mógłby potrącić zaliczkę w całości, tj.:

1181,38 zł – 200 zł = 981,38 zł – kwota do wypłaty nienaruszająca kwoty wolnej, tj. 886,04 zł.

Kwota zaległości wobec pracodawcy nie naruszyłaby granicy potrącenia, która wynosi 590,69 zł, tj. 1/2 z 1181,38 zł.

Jeżeli zaliczka zostałaby zaspokojona z wynagrodzenia za pracę, to pracownik otrzymałby ekwiwalent w pełnej wysokości.

Polecamy serwis: Urlopy

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?