REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrącenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Potracenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop. /Fot. Fotolia
Potracenie zaliczki z ekwiwalentu za urlop. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na dokonanie określonych w Kodeksie pracy potrąceń. Czy możliwe jest potrącenie z ekwiwalentu za urlop udzielonej pracownikowi zaliczki?

Problem:

Autopromocja

Z jednym z naszych pracowników zatrudnionych na pełny etat rozwiązaliśmy umowę o pracę z końcem września. Termin wypłat wynagrodzeń w naszej firmie przypada na 27. dzień miesiąca i w tym dniu osoba ta otrzymała pensję. Po wypłacie okazało się, że pracownik miał nierozliczone zaliczki na zakup materiałów na kwotę ok. 200 zł. 30 września naliczyliśmy mu ekwiwalent za urlop, który wyniósł ok. 150 zł, ale potrąciliśmy go w całości na spłatę zaliczki. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

Rada:

Tak. Państwa postępowanie było prawidłowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Oprócz wynagrodzenia, egzekucji podlegają również inne świadczenia ze stosunku pracy, przy zachowaniu ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy. Oznacza to, że, przykładowo, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy może być przeznaczony na spłatę zadłużeń, ale jest jednocześnie chroniony przed nadmiernymi potrąceniami, tak jak zwykłe wynagrodzenie za pracę. Konieczne jest zatem przestrzeganie granic potrąceń i kwot wolnych od potrąceń. Nie wynika to jednak wprost z przepisów Kodeksu pracy, lecz z orzecznictwa. W wyroku z 29 stycznia 2007 r. (II PK 181/06, OSNP 2008/5–6/64) Sąd Najwyższy uznał, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

(...) z ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie mogą być potrącane, bez zgody pracownika wyrażonej na piśmie, inne należności, niż określone w art. 87 § 1 k.p. (...).

Z wynagrodzenia za pracę, w tym także z ekwiwalentu urlopowego, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu, bez zgody pracownika – tylko należności wprost wymienione w art. 87 § 1 Kodeksu pracy, a zatem m.in. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi. Chodzi tylko o zaliczki rozumiane jako mienie powierzone z obowiązkiem wyliczenia, czyli takie, które pracownik pobrał od pracodawcy na określony cel i z których musi się rozliczyć.

W opisanym przypadku pracownik nie zwrócił zaliczki otrzymanej na zakup materiałów. Zaliczkę można było zatem potrącić zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z ekwiwalentu bez pisemnej zgody zatrudnionego.

W przypadku dokonywania w jednym miesiącu w różnych terminach więcej niż jednej wypłaty, np. wynagrodzenia za pracę i innych jego składników, w tym np. ekwiwalentu za urlop, potrąceń należy dokonywać z każdej wypłaty odrębnie, ale ostatecznie sumuje się należności w celu ustalenia granicy potrąceń. W tej sytuacji należy stosować tylko jedną kwotę wolną, bez względu na liczbę należności wypłacanych w tym samym miesiącu, ale w różnych terminach.

Ostatecznie należy porównać ustalone limity potrąceń dla wszystkich należności z potrąconą kwotą i ewentualnie dokonać odpowiedniej korekty potrącenia. Reasumując, przy wypłacie wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego w tym samym miesiącu, ale w różnych dniach, pracodawca powinien:

1) przy wypłacie wynagrodzenia za pracę:

  • obliczyć podstawę potrącenia, tj. wynagrodzenie do wypłaty,
  • ustalić granicę potrącenia dla zaliczki, tj. 1/2 wynagrodzenia do wypłaty,
  • ustalić kwotę wolną, która w 2013 r. w przypadku zaliczki wynosi 886,04 zł, tj. 75% wynagrodzenia minimalnego do wypłaty (w przypadku podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (PIT-2)),
  • dokonać potrącenia zaliczki uwzględniając podane wyżej limity.

2) przy wypłacie ekwiwalentu pieniężnego

  • obliczyć podstawę potrącenia, tj. ekwiwalent urlopowy do wypłaty (bez ponownego obliczania kosztów uzyskania oraz kwoty zmniejszającej podatek, gdyż zostały zastosowane przy obliczaniu wynagrodzenia za pracę, a można je potrącić tylko raz w miesiącu),
  • zsumować wynagrodzenie za pracę oraz ekwiwalent w celu ponownego wyznaczenia granicy potrącenia,
  • dokonać ewentualnego potrącenia korygującego z ekwiwalentu z uwzględnieniem potrącenia dokonanego z wynagrodzenia za pracę, przy zastosowaniu jednej kwoty wolnej od potrąceń.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Przykład:

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy za wrzesień 2013 r. wyniosło do wypłaty 1181,38 zł. Przelewu dokonano 27 września 2013 r. 30 września naliczono pracownikowi ekwiwalent urlopowy w wysokości 149,58 zł do wypłaty. Pracownik ma nierozliczoną zaliczkę na zakup materiałów w wysokości 200 zł, którą pracodawca potrąci z ekwiwalentu. Suma należności do wypłaty wynosi 1330,96 zł. Granica potrącenia wynosi 665,48 zł (1/2 z 1330,96 zł), a kwota wolna 886,04 zł (75% z 1181,38 zł). Po zajęciu całego ekwiwalentu, tj. 149,58 zł nie została naruszona kwota wolna. Pracownik otrzymał wynagrodzenie minimalne przewyższające tę kwotę. Nie została też naruszona kwota graniczna (149,58 zł < 665,48 zł). Gdyby pracodawca wcześniej zauważył zadłużenie ciążące na pracowniku, z jego wynagrodzenia za pracę mógłby potrącić zaliczkę w całości, tj.:

1181,38 zł – 200 zł = 981,38 zł – kwota do wypłaty nienaruszająca kwoty wolnej, tj. 886,04 zł.

Kwota zaległości wobec pracodawcy nie naruszyłaby granicy potrącenia, która wynosi 590,69 zł, tj. 1/2 z 1181,38 zł.

Jeżeli zaliczka zostałaby zaspokojona z wynagrodzenia za pracę, to pracownik otrzymałby ekwiwalent w pełnej wysokości.

Polecamy serwis: Urlopy

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA