Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
REKLAMA
REKLAMA
Powrót do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem
Wśród uprawnień związanych z rodzicielstwem, kodeks pracy przewiduje urlopy dla rodziców, w tym urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski oraz wychowawczy. Przerwa od pracy po urodzeniu dziecka może trwać łącznie 47 miesięcy, a nawet dłużej jeśli mama wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy. W tym czasie, po stronie pracodawcy mogą wystąpić liczne zmiany w zatrudnieniu czy organizacji. Po to, by zagwarantować powrót do pracy kobietom, które skorzystały z dłużej przerwy od pracy i były na urlopie wychowawczym, ustawodawca przewidział pewne ułatwienia.
REKLAMA
Powrót na dotychczasowe stanowisko
Przede wszystkim kobiety, które powróciły do pracy po urlopie wychowawczym powinny być zatrudnione na dotychczasowym stanowisku. Z reguły jest tak, że w trakcie nieobecności kobiety w pracy, pracodawca zatrudnia inną osobę na miejsce pracownicy, powstaje zatem uzasadniona obawa, czy jest możliwość powrotu na dotychczasowe stanowisko.
Przykład 1
Pani Irena urodziła dziecko w 2013 r. Po urodzeniu dziecka pani Irena wykorzystała urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, a następnie urlop wychowawczy. W kwietniu 2015 r. postanowiła wrócić do pracy. Przed urodzeniem dziecka pani Irena była zatrudniona na stanowisku konsultanta w dziale obsługi klienta. Po powrocie z urlopu okazało się, że jej stanowisko pracy jej już obsadzone i pracodawca zaproponował jej pracę na niższym stanowisku asystenta.
Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien dopuścić panią Irenę do pracy na stanowisku konsultanta. Pani Irena może sądownie domagać się przywrócenia do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.
Likwidacja stanowiska pracy - stanowisko równorzędne
Zdarzają się również sytuacje, że stanowisko pracy, które dotychczas zajmowała pracownica, uległo likwidacji ze względu na przykładowo reorganizację pracodawcy. Czy to oznacza, że pracodawca nie przyjmie pracownicy do pracy? Nie, gdyż zgodnie z przepisami - pracodawca powinien zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.
Przykład 2
Pani Ola w 2015 r. 15 kwietnia wraca do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym. Przed urodzeniem dziecka Pani Ola pracowała na stanowisku eksperta do spraw księgowych. Po powrocie do pracy okazało się, że nastąpiła reorganizacja firmy , księgowość została zlecona na zewnątrz. W tej sytuacji pracodawca wypowiedział Pani Oli umowę o pracę. Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien zatrudnić pracownicę na stanowisku równorzędnym - czyli takim, na którym wykonywana jest praca tego samego rodzaju lub na innym stanowisku zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
Zapraszamy na FORUM
Wysokość wynagrodzenia
Zasadą jest, że pracownik powracający z urlopu wychowawczego, ma zagwarantowane wynagrodzenie, w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.
Przykład 3
Pani Zosia przed urodzeniem dziecka była zatrudniona jako specjalista ds. marketingu i zarabiała 3500 zł brutto. W 2012 r. pani Zosia urodziła dziecko i wykorzystała urlopy związane z macierzyństwem, w tym urlop wychowawczy. W marcu 2015 r. pani Zosia wraca do pracy - zarobki na stanowisku specjalisty ds. marketingu w firmie wzrosły i wynoszą obecnie 4000 zł. W tej sytuacji pani Zosia powinna dostać wyższe wynagrodzenie.
Warto zwrócić uwagę na to, że powrót do pracy, nie oznacza, tego, że pracownik nie może zostać zwolniony - po powrocie z urlopu wychowawczego i dopuszczeniu do pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na normalnych zasadach. Nie istnieje obowiązkowy i odgórnie narzucony czas zatrudniania takiego pracownika.
Pomimo dosyć szerokich uprawnień pracowników, niejednokrotnie pracodawcy naruszają przepisy kodeksowe i często ochrona i gwarancje przewidziane w przepisach są niestety jedynie teoretyczne.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat