reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Powrót do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem

Wśród uprawnień związanych z rodzicielstwem, kodeks pracy przewiduje urlopy dla rodziców, w tym urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski oraz wychowawczy. Przerwa od pracy po urodzeniu dziecka może trwać łącznie 47 miesięcy, a nawet dłużej jeśli mama wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy. W tym czasie, po stronie pracodawcy mogą wystąpić liczne zmiany w zatrudnieniu czy organizacji. Po to, by zagwarantować powrót do pracy kobietom, które skorzystały z dłużej przerwy od pracy i były na urlopie wychowawczym, ustawodawca przewidział pewne ułatwienia.

Powrót na dotychczasowe stanowisko

Przede wszystkim kobiety, które powróciły do pracy po urlopie wychowawczym powinny być zatrudnione na dotychczasowym stanowisku. Z reguły jest tak, że w trakcie nieobecności kobiety w pracy, pracodawca zatrudnia inną osobę na miejsce pracownicy, powstaje zatem uzasadniona obawa, czy jest możliwość powrotu na dotychczasowe stanowisko.

Przykład 1

Pani Irena urodziła dziecko w 2013 r. Po urodzeniu dziecka pani Irena wykorzystała urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, a następnie urlop wychowawczy. W kwietniu 2015 r. postanowiła wrócić do pracy. Przed urodzeniem dziecka pani Irena była zatrudniona na stanowisku konsultanta w dziale obsługi klienta. Po powrocie z urlopu okazało się, że jej stanowisko pracy jej już obsadzone i pracodawca zaproponował jej pracę na niższym stanowisku asystenta.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien dopuścić panią Irenę do pracy na stanowisku konsultanta. Pani Irena może sądownie domagać się przywrócenia do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.

Likwidacja stanowiska pracy - stanowisko równorzędne

Zdarzają się również sytuacje, że stanowisko pracy, które dotychczas zajmowała pracownica, uległo likwidacji ze względu na przykładowo reorganizację pracodawcy. Czy to oznacza, że pracodawca nie przyjmie pracownicy do pracy? Nie, gdyż zgodnie z przepisami - pracodawca powinien zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Przykład 2

Pani Ola w 2015 r. 15 kwietnia wraca do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym. Przed urodzeniem dziecka Pani Ola pracowała na stanowisku eksperta do spraw księgowych. Po powrocie do pracy okazało się, że nastąpiła reorganizacja firmy , księgowość została zlecona na zewnątrz. W tej sytuacji pracodawca wypowiedział Pani Oli umowę o pracę. Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien zatrudnić pracownicę na stanowisku równorzędnym - czyli takim, na którym wykonywana jest praca tego samego rodzaju lub na innym stanowisku zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.

Zapraszamy na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama