REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Powrót do pracy po urlopie związanym z rodzicielstwem

Wśród uprawnień związanych z rodzicielstwem, kodeks pracy przewiduje urlopy dla rodziców, w tym urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski oraz wychowawczy. Przerwa od pracy po urodzeniu dziecka może trwać łącznie 47 miesięcy, a nawet dłużej jeśli mama wykorzysta zaległy urlop wypoczynkowy. W tym czasie, po stronie pracodawcy mogą wystąpić liczne zmiany w zatrudnieniu czy organizacji. Po to, by zagwarantować powrót do pracy kobietom, które skorzystały z dłużej przerwy od pracy i były na urlopie wychowawczym, ustawodawca przewidział pewne ułatwienia.

Autopromocja

Powrót na dotychczasowe stanowisko

Przede wszystkim kobiety, które powróciły do pracy po urlopie wychowawczym powinny być zatrudnione na dotychczasowym stanowisku. Z reguły jest tak, że w trakcie nieobecności kobiety w pracy, pracodawca zatrudnia inną osobę na miejsce pracownicy, powstaje zatem uzasadniona obawa, czy jest możliwość powrotu na dotychczasowe stanowisko.

Przykład 1

Pani Irena urodziła dziecko w 2013 r. Po urodzeniu dziecka pani Irena wykorzystała urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, a następnie urlop wychowawczy. W kwietniu 2015 r. postanowiła wrócić do pracy. Przed urodzeniem dziecka pani Irena była zatrudniona na stanowisku konsultanta w dziale obsługi klienta. Po powrocie z urlopu okazało się, że jej stanowisko pracy jej już obsadzone i pracodawca zaproponował jej pracę na niższym stanowisku asystenta.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien dopuścić panią Irenę do pracy na stanowisku konsultanta. Pani Irena może sądownie domagać się przywrócenia do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.

Likwidacja stanowiska pracy - stanowisko równorzędne

Zdarzają się również sytuacje, że stanowisko pracy, które dotychczas zajmowała pracownica, uległo likwidacji ze względu na przykładowo reorganizację pracodawcy. Czy to oznacza, że pracodawca nie przyjmie pracownicy do pracy? Nie, gdyż zgodnie z przepisami - pracodawca powinien zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Przykład 2

Pani Ola w 2015 r. 15 kwietnia wraca do pracy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym. Przed urodzeniem dziecka Pani Ola pracowała na stanowisku eksperta do spraw księgowych. Po powrocie do pracy okazało się, że nastąpiła reorganizacja firmy , księgowość została zlecona na zewnątrz. W tej sytuacji pracodawca wypowiedział Pani Oli umowę o pracę. Postępowanie pracodawcy nie było poprawne. W świetle przepisów pracodawca powinien zatrudnić pracownicę na stanowisku równorzędnym - czyli takim, na którym wykonywana jest praca tego samego rodzaju lub na innym stanowisku zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.

Zapraszamy na FORUM

Wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownik powracający z urlopu wychowawczego, ma zagwarantowane wynagrodzenie, w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmował przed urlopem.

Przykład 3

Pani Zosia przed urodzeniem dziecka była zatrudniona jako specjalista ds. marketingu i zarabiała 3500 zł brutto. W 2012 r. pani Zosia urodziła dziecko i wykorzystała urlopy związane z macierzyństwem, w tym urlop wychowawczy. W marcu 2015 r. pani Zosia wraca do pracy - zarobki na stanowisku specjalisty ds. marketingu w firmie wzrosły i wynoszą obecnie 4000 zł. W tej sytuacji pani Zosia powinna dostać wyższe wynagrodzenie.

Warto zwrócić uwagę na to, że powrót do pracy, nie oznacza, tego, że pracownik nie może zostać zwolniony - po powrocie z urlopu wychowawczego i dopuszczeniu do pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na normalnych zasadach. Nie istnieje obowiązkowy i odgórnie narzucony czas zatrudniania takiego pracownika.

Pomimo dosyć szerokich uprawnień pracowników, niejednokrotnie pracodawcy naruszają przepisy kodeksowe i często ochrona i gwarancje przewidziane w przepisach są niestety jedynie teoretyczne.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA