reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przyznawane jest pracownikom sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Art. 48 Karty Nauczyciela stanowi, że przepisy tej ustawy mają zastosowanie również do nauczycieli.

Warunek czasowy otrzymania wynagrodzenia

Nauczyciel nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli nauczyciel pozostaje na swoim stanowisku mniej niż rok, ale co najmniej 6 miesięcy, nabywa prawo do otrzymania wynagrodzenia rocznego, jednak w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Niemniej jednak ustawa przewiduje wyjątki od konieczności przepracowania 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia i wymienia je w art. 2 ust. 3 ustawy. Mianowicie z obowiązku przepracowania 6 miesięcy zwolniony jest m.in.: nauczyciel, który został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska lub nauczyciel, który zatrudniony został zgodnie z organizacją pracy w szkole, czyli np.: wraz z rozpoczęciem roku szkolnego czy akademickiego albo na zastępstwo wskutek nieobecności nauczyciela.

Polecamy produkt: PIT-y 2015 (książka + CD)

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest również wymagane w przypadku korzystania w danym roku kalendarzowym z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego (art. 2 ust. 3 punkt 6). A także w razie korzystania przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych czy kształcenia zawodowego lub urlopu dla poratowania zdrowia.

WAŻNE!

Dodanie do art. 2 ust. 3 urlopu macierzyńskiego i jego form pochodnych nastąpiło poprzez uchwalenie ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Na zmianę wpłynął m.in.: wyrok TK z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt: P 59/11), w którym TK stwierdził, że przebywanie na urlopie macierzyńskim nie może być przeszkodą do otrzymania trzynastki, a nieuwzględnienie tego okresu przy nabywaniu prawa do wynagrodzenia rocznego w przypadku nieprzepracowania faktycznie 6 miesięcy jest niezgodne z Konstytucją.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama