REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli

Patrycja Dados
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli / Fot. Fotolia
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie art. 48 Karty Nauczyciela, przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej stosuje się również wobec nauczycieli. Trzynastkę otrzymują po spełnieniu określonych warunków.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przyznawane jest pracownikom sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Art. 48 Karty Nauczyciela stanowi, że przepisy tej ustawy mają zastosowanie również do nauczycieli.

REKLAMA

Autopromocja

Warunek czasowy otrzymania wynagrodzenia

Nauczyciel nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli nauczyciel pozostaje na swoim stanowisku mniej niż rok, ale co najmniej 6 miesięcy, nabywa prawo do otrzymania wynagrodzenia rocznego, jednak w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Niemniej jednak ustawa przewiduje wyjątki od konieczności przepracowania 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia i wymienia je w art. 2 ust. 3 ustawy. Mianowicie z obowiązku przepracowania 6 miesięcy zwolniony jest m.in.: nauczyciel, który został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska lub nauczyciel, który zatrudniony został zgodnie z organizacją pracy w szkole, czyli np.: wraz z rozpoczęciem roku szkolnego czy akademickiego albo na zastępstwo wskutek nieobecności nauczyciela.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest również wymagane w przypadku korzystania w danym roku kalendarzowym z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego (art. 2 ust. 3 punkt 6). A także w razie korzystania przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych czy kształcenia zawodowego lub urlopu dla poratowania zdrowia.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodanie do art. 2 ust. 3 urlopu macierzyńskiego i jego form pochodnych nastąpiło poprzez uchwalenie ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Na zmianę wpłynął m.in.: wyrok TK z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt: P 59/11), w którym TK stwierdził, że przebywanie na urlopie macierzyńskim nie może być przeszkodą do otrzymania trzynastki, a nieuwzględnienie tego okresu przy nabywaniu prawa do wynagrodzenia rocznego w przypadku nieprzepracowania faktycznie 6 miesięcy jest niezgodne z Konstytucją.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia

Wysokość „trzynastki” określona jest na podstawie art. 4.1 ustawy. Dodatkowe wynagrodzenie stanowi 8,5 % sumy wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi w ciągu roku kalendarzowego. Uwzględnia się przy tym zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszystkie te elementy wynagrodzenia, które przyjmuje się za podstawę wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, a także w razie przebywania na urlopie – wynagrodzenie za ten urlop. Oczywiście w razie przepracowania okresu krótszego niż rok, wysokość trzynastki ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu.

Wynagrodzenie roczne wypłacane jest nie później niż w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który należy się wynagrodzenie.

Jakich okresów nie wlicza się do wysokości wynagrodzenia rocznego?

Do obliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wlicza się wynagrodzenia za okresy, w których nauczyciel z różnych usprawiedliwionych przyczyn nie może wykonywać pracy, np.: w razie niezdolności do pracy z powodu choroby czy sprawowania opieki nad dzieckiem do 14 lat. Są to sytuacje, w których nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale nie jest to wynagrodzenie rozumiane jako wynagrodzenie za pracę, dlatego nie może być uwzględniane przy obliczaniu trzynastki. Podobnie sprawa przedstawia się w razie przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia, na urlopie wychowawczym czy innych urlopach wymienionych w art. 2 ust. 3 punkcie 6 ustawy.

Przykład 1

Nauczyciel przez 7 miesięcy przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Wynagrodzenie roczne przysługuje mu za okres 5 pozostałych miesięcy, w trakcie których wykonywał pracę. Wynagrodzenie przyznane nauczycielowi w trakcie 7 miesięcy przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie wlicza się do podstawy wymiaru trzynastki, ponieważ nie jest wynagrodzeniem za pracę.

Przykład 2

Nauczycielka od stycznia 2013 r. do marca 2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od marca 2013 r. do sierpnia 2013 r. – na urlopie macierzyńskim i na dodatkowym urlopie macierzyńskim, od września do października 2013 r. – na urlopie wypoczynkowym, od października 2013 r. do końca roku faktycznie świadczyła pracę. W opisanym przypadku wysokość trzynastki zostanie obliczona na podstawie wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego i faktycznego świadczenia pracy.

Zobacz także: Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Kiedy pracownik nie nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego?

Ustawa przewiduje także sytuacje, kiedy nauczyciel nie będzie uprawniony do otrzymania trzynastki, a mianowicie w przypadku:

  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy dłuższej niż dwa dni,
  • stawienia się do pracy lub przebywania w niej w stanie nietrzeźwości,
  • wydalenia z pracy jako skutek zastosowania kary dyscyplinarnej,
  • rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA