REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy

Przy spełnieniu określonych warunków pracownik będący rodzicem ma prawo wystąpienia z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego. Pozostając na urlopie wychowawczym, pracownik objęty jest ochroną trwałości stosunku pracy.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Zatrudnianie pracownika tymczasowego

Pracodawcy coraz częściej pozyskują pracowników z zasobów agencji pracy tymczasowej. Aby prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego, pracodawca musi zapoznać się z zasadami jego zatrudnienia. Odpowiedzi szukać należy w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

REKLAMA

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Networking pomocny przy poszukiwaniu pracy

Networking jest pomocny przy poszukiwaniu pracy. Dlaczego warto budować sieć znajomości i jak robić to skutecznie?

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to świetna inwestycja i znakomita decyzja biznesowa. Jakie płyną z tego korzyści? Jest ich wiele. Wymienimy kilka najważniejszych obszarów.

Czy lata nauki wpływają na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że jego wymiar nie zależy tylko od faktycznie przepracowanych lat. Na wymiar ten wpływa również nasze wykształcenie. Kodeks pracy określa, w jaki sposób konkretne okresy nauki zaliczane są do okresu pracy, zwiększając przy tym wymiar urlopu.

REKLAMA

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy nie zakazują wprost zawierania wieloletnich, terminowych umów o pracę. Jeśli jednak organizacja zaproponuje pracownikowi np. umowę na czas określony wynoszący 10 lat – i nie uzasadni takiej decyzji celem lub okolicznościami (zwłaszcza gdy w umowie będzie przewidziana możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem), to w przypadku sporu sądowego związanego z jej wypowiedzeniem sąd może uznać taką umowę za próbę obejścia prawa (uniknięcia stosowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą) urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.

Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Praktyki przez wielu pracodawców (i studentów) są wciąż niedoceniane. Często jednak bywają najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych pracowników.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz współpracującym przy prowadzeniu działalności. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany ubezpieczonemu matce lub ojcu dziecka, w wysokości odpowiednio 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od rodzaju urlopu, z którego korzysta rodzic. Co ważne wysokość zasiłku pomniejsza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika.

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę to rozwiązanie stosowane w celu uniknięcia zwolnień grupowych i związanych z nimi wydatków. Umieszczenie niepotrzebnych, chronionych czy uciążliwych zatrudnionych w odrębnej spółce nie zawsze jest bowiem możliwe. Taką próbę podejmuje np. wydawca „Rzeczpospolitej”.

Składki ZUS w 2014 r.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2014 r. oznacza wyższe składki ZUS dla nowych firm za okres dwóch lat od ich założenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wzrosły składki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Mobilność a szanse na pracę

Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, Polacy są coraz mniej mobilni. Statystycznie, najbardziej niechętni przeprowadzką są starsi mieszkańcy małych miejscowości ze średnim lub wyższym wykształceniem. Spada również liczba osób młodych, po studiach, deklarujących możliwość migracji ze względu na pracę. Czy przeprowadzka za pracą to dobre rozwiązanie?

Umowa uaktywniająca sposobem na zatrudnienie niani

Jednym ze sposobów zatrudnienia niani jest umowa uaktywniająca. Od 1 października 2011 roku obowiązuje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, na mocy której można zatrudnić nianię, która będzie sprawować opiekę nad dzieckiem w wieku od 20. tygodnia życia do trzech lat.

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Jakie są zasady zatrudniania pracowników tymczasowych? Można powiedzieć, że zatrudnianie pracowników tymczasowych „rządzi się swoimi prawami”. Choć ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna przepisy nie zawsze są jasne, a znaczna część ustaleń powinna znaleźć się w umowie pomiędzy agencją pracy tymczasowej, a pracodawcą użytkownikiem.

Rejestracja w urzędzie pracy

Rejestracja w urzędzie pracy zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia albo skorzystanie z dofinansowań na szkolenia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak przebiega proces rejestracji w urzędzie pracy?

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

Obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie dodatkowej pracy w regulaminie pracy

Niektórzy pracownicy zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wykonują dodatkowe obowiązki u innych pracodawców na podstawie umów zlecenia. Czy pracodawca może w regulaminie pracy wprowadzić obowiązek uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy?

Zatrudnianie cudzoziemców – wymogi wobec agencji pracy tymczasowej

Zatrudnianie cudzoziemców przez agencje pracy tymczasowej wymaga przestrzegania szczególnych przepisów. Jeśli wymaga tego prawo, agencje pracy tymczasowej powinny ponadto uzyskać zezwolenie na pracę przez cudzoziemca. Jakie są obowiązki agencji?

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

Zasiłek macierzyński za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Jaki jest okres wypłaty?

Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r.

Uprawnienia rodzicielskie w 2014 r. będą przysługiwały na nowych zasadach wprowadzonych nowelizacją kodeksu pracy z 17 czerwca 2013 r., które dotyczą wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni oraz wprowadzenia nowego rodzaju urlopu rodzicielskiego.

Urzędy pracy - zmiany

Urzędy pracy czekają zmiany. Rząd dnia 9 lipca 2013 r. przyjął projekt reformy urzędów pracy, który przewiduje wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz nowe instrumenty wsparcia dla osób poszukujących pracy.

Dofinansowanie do wynagrodzenia - schorzenia specjalne a schorzenia szczególne

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zwiększa się w przypadku występowania schorzeń specjalnych. Schorzenia specjalne należy odróżniać od schorzeń szczególnych. Jak należy to robić? Jakie jest stanowisko BON w tej sprawie?

Urlop rodzicielski 2013 r.

Urlop rodzicielski to nowa kategoria urlopu, która obowiązuje od 17 czerwca 2013 r. Przyznany został rodzicom dzieci urodzonych od 2013 r. i wynosi 26 tygodni. Każdy z rodziców może skorzystać z dodatkowego płatnego urlopu rodzicielskiego udzielanego jednorazowo na wniosek rodzica. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2013 r.

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński - zmiany

Dodatkowy urlop macierzyński od 17 czerwca 2013 r. został wydłużony. Obecnie po zmianach jego wymiar wynosi 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Kiedy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Pracodawca zgodnie z prawem może wezwać pracownika z urlopu w określonych sytuacjach. Kiedy może to nastąpić i jakie są konsekwencje pochopnego odwołania z urlopu?

Zasiłek macierzyński 2013 – wyjaśnienia ZUS

Od 17 czerwca 2013 r. weszły w życie istotne zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich. Pojawił się zupełnie nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony został do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński. W sumie rodzicom przysługuje teraz rok płatnego urlopu po urodzeniu lub przysposobieniu dziecka.

Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo

Czas pracy niepełnosprawnych może być skrócony. Uzależnienie zastosowania skróconego czasu pracy osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconego czasu pracy jest niezgodne z Konstytucją.

Orzeczenia o niepełnosprawności - szczególne przypadki

Orzeczenia o niepełnosprawności niekiedy stanowią problem dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że sentencje orzeczeń przyznają określony stopień niepełnosprawności, natomiast uzasadnienie orzeczenia o niepełnosprawności dodatkowo wskazuje na możliwość legitymowania się innym stopniem wraz z konkretnym symbolem schorzenia.

Dodatkowy urlop macierzyński – ważne terminy

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie przyznany, jeśli uprawnione osoby złożą w odpowiednich terminach wnioski. Kiedy należy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w związku z wejściem w życie z dniem 17 czerwca 2013 r. nowych przepisów?

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

REKLAMA