W jakim wieku renta na stałe w 2025 r.? Czy można otrzymać rentę bez lat pracy?

REKLAMA
REKLAMA
Czy można dostać rentę bez lat pracy? Ile trzeba mieć lat pracy, żeby dostać rentę? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać z ZUS to świadczenie w 2025 r.?
- Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy
- Niezbędny okres składkowy i nieskładkowy
- Brak wymaganego stażu u ubezpieczonego
Komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy
W 2025 r. renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia.
REKLAMA
REKLAMA
Osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy jest uznawana za całkowicie niezdolną do pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uznaje się natomiast osobę, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi przez nią kwalifikacjami.
O tym, komu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy decyduje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 1631 ze zm.). Renta przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie (np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego - chorobowego lub opiekuńczego - albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów).
Jednak warunek powstania niezdolności do pracy w czasie określonym ustawą nie obowiązuje w stosunku do osoby, która:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.
Niezbędny okres składkowy i nieskładkowy
Do przyznania renty wymagany jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Jest on uzależniony od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten łącznie powinien wynosić:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Okres pięciu lat w przypadku osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Brak wymaganego stażu u ubezpieczonego
Co w przypadku, gdy ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, uzależnionego od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy? W tej sytuacji warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony:
- został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo
- w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA