REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR Katarzyna Mikołajewska.

Urlop a wypowiedzenie 

Katarzyna Mikołajewska, Team Leader – HR & Payroll Specialist, Outsourcing, Forvis Mazars podkreśliła, że pracodawca planując wręczenie wypowiedzenia, musi mieć na uwadze ograniczenia przewidziane przepisami prawa pracy. Jedną z okoliczności wyłączających możliwość zgodnego z prawem wręczenia wypowiedzenia jest przebywanie pracownika na urlopie - powiedziała. 

REKLAMA

Autopromocja

Wytłumaczyła, że zakaz wprowadzony w art. 41 Kodeksu Pracy obejmuje nie tylko urlop wypoczynkowy, ale także inne urlopy. Wymieniła m.in. urlop bezpłatny, szkoleniowy, urlop dodatkowy dla osoby niepełnosprawnej czy urlop wynikający z pracy w warunkach szczególnie szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia – oraz inne nieobecności usprawiedliwione, jeżeli nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Wskazała, że dla zastosowania przepisu ograniczającego możliwość wręczenia pracownikowi wypowiedzenia istotne będzie ustalenie, od którego momentu takie ograniczenie obowiązuje. 

- Okres ochrony przed wypowiedzeniem rozpoczyna się wraz z chwilą rozpoczęcia urlopu/nieobecności, czyli po zakończeniu poprzedniej doby pracowniczej - zaznaczyła Mikołajewska.

Kiedy zakaz nie ma zastosowania 

Należy pamiętać, że powyższe ograniczenia dotyczą wyłącznie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem - powiedziała Mikołajewska. Zaznaczyła, że zakaz wypowiadania umowy w trakcie urlopu lub innych nieobecności usprawiedliwionych nie będzie miał zatem zastosowania w przypadku rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w przypadku ogłoszenia przez pracodawcę upadłości lub likwidacji.

Z punktu widzenia pracownika, który otrzymuje wypowiedzenie w czasie swojego urlopu bądź innej usprawiedliwionej nieobecności, ważny jest także aspekt skuteczności takiego dokumentu. Mikołajewska zaznaczyła, że otrzymane w tym okresie wypowiedzenie, mimo iż jest to działanie stojące w sprzeczności z przepisem art. 41 Kodeksu Pracy, nadal wywołuje skutek prawny, czyli spowoduje rozwiązanie stosunku pracy w terminie określonym w wypowiedzeniu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie podczas urlopu - odwołanie do sądu pracy 

Od wadliwego wypowiedzenia pracownik musi złożyć odwołanie do sądu pracy. Sąd rozpatrując, czy działanie pracodawcy naruszało przepisy, orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, może również zadecydować o przywróceniu pracownika do pracy lub o przyznaniu odszkodowania - powiedziała.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA