Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop a wypowiedzenie
- Kiedy zakaz nie ma zastosowania
- Zwolnienie podczas urlopu - odwołanie do sądu pracy
Urlop a wypowiedzenie
Katarzyna Mikołajewska, Team Leader – HR & Payroll Specialist, Outsourcing, Forvis Mazars podkreśliła, że pracodawca planując wręczenie wypowiedzenia, musi mieć na uwadze ograniczenia przewidziane przepisami prawa pracy. Jedną z okoliczności wyłączających możliwość zgodnego z prawem wręczenia wypowiedzenia jest przebywanie pracownika na urlopie - powiedziała.
REKLAMA
Wytłumaczyła, że zakaz wprowadzony w art. 41 Kodeksu Pracy obejmuje nie tylko urlop wypoczynkowy, ale także inne urlopy. Wymieniła m.in. urlop bezpłatny, szkoleniowy, urlop dodatkowy dla osoby niepełnosprawnej czy urlop wynikający z pracy w warunkach szczególnie szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia – oraz inne nieobecności usprawiedliwione, jeżeli nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Wskazała, że dla zastosowania przepisu ograniczającego możliwość wręczenia pracownikowi wypowiedzenia istotne będzie ustalenie, od którego momentu takie ograniczenie obowiązuje.
- Okres ochrony przed wypowiedzeniem rozpoczyna się wraz z chwilą rozpoczęcia urlopu/nieobecności, czyli po zakończeniu poprzedniej doby pracowniczej - zaznaczyła Mikołajewska.
Kiedy zakaz nie ma zastosowania
Należy pamiętać, że powyższe ograniczenia dotyczą wyłącznie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem - powiedziała Mikołajewska. Zaznaczyła, że zakaz wypowiadania umowy w trakcie urlopu lub innych nieobecności usprawiedliwionych nie będzie miał zatem zastosowania w przypadku rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w przypadku ogłoszenia przez pracodawcę upadłości lub likwidacji.
Z punktu widzenia pracownika, który otrzymuje wypowiedzenie w czasie swojego urlopu bądź innej usprawiedliwionej nieobecności, ważny jest także aspekt skuteczności takiego dokumentu. Mikołajewska zaznaczyła, że otrzymane w tym okresie wypowiedzenie, mimo iż jest to działanie stojące w sprzeczności z przepisem art. 41 Kodeksu Pracy, nadal wywołuje skutek prawny, czyli spowoduje rozwiązanie stosunku pracy w terminie określonym w wypowiedzeniu.
Zwolnienie podczas urlopu - odwołanie do sądu pracy
Od wadliwego wypowiedzenia pracownik musi złożyć odwołanie do sądu pracy. Sąd rozpatrując, czy działanie pracodawcy naruszało przepisy, orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, może również zadecydować o przywróceniu pracownika do pracy lub o przyznaniu odszkodowania - powiedziała.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat