REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

dziecko wakacje polski bon turystyczny
Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Świadczenie urlopowe wypłacają niektórzy pracodawcy

Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest świadczenie urlopowe. Jest to dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika, wypłacane przez pracodawcę. 

REKLAMA

Autopromocja

Pamiętać trzeba, że świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 50 pracowników (50 etatów) i nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jak obliczać świadczenie urlopowe w 2024 r.

Kwotą, która stanowi podstawę ustalenia wysokości świadczenia urlopowego, jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. 

W bieżącym roku jest to kwota 6445,71 zł, którą podał Prezes GUS w obwieszczeniu z dnia 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r. (M.P. z 2024 r. poz. 137) 

Ile wynosi świadczenie urlopowe w 2024 r.

Wysokość świadczenia urlopowego ustalana jest tak samo jak wysokość odpisu podstawowego tworzącego zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tak więc wysokość świadczenia urlopowego jest ustalana procentowo od podstawy, czyli od kwoty 6445,71 zł. Ponadto zależy od warunków, w których pracownik wykonuje pracę oraz od tego, czy jest pracownikiem młodocianym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy świadczenie urlopowe w 2024 r. wynosi:

  • 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy (37,5 proc. podstawy wymiaru);
  • 3222,86 zł dla pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych (50 proc. podstawy wymiaru).

Znacznie niższe świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom młodocianym:

  • 322,29 zł dla pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki (5 proc. podstawy wymiaru);
  • 386,74 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki (6 proc. podstawy wymiaru);
  • 451,20 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki (7 proc. podstawy wymiaru).

Ile wyniesie świadczenie urlopowe w 2025 r.

REKLAMA

Odpowiedź jest krótka: nie wiadomo. Jeżeli zostanie zachowany tryb ustalania odpisu na zfśs (a więc i świadczenia urlopowego) według zasad określonych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – co wcale nie jest oczywiste – to odpis (i świadczenie urlopowe) trzeba będzie naliczyć wykorzystując przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 r. lub w drugim półroczu 2024 r., w zależności od tego, które będzie wyższe.

Obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r. Prezes GUS ogłosi w „Monitorze Polskim" nie później niż do 20 lutego 2025 r.

 

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA