REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
rynek pracodawcy 2024 pracownika pracy hr rekrutacja zwolnienia grupowe zatrudnianie
Rynek pracodawcy 2024 czy rynek pracownika? Jakie są plany rekrutacyjne polskich pracodawców?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Redaktor portalu infor.pl Emilia Panufnik rozmawia z Katarzyną Trzaską, ekspertką eRecruiter, na temat rynku pracy w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja
Katarzyna Trzaska ekspertka eRecruiter

 

Katarzyna Trzaska, ekspertka eRecruiter

Materiały zewnętrzne

Rynek pracy 2024 to rynek pracodawcy czy pracownika?

Emilia Panufnik: Czy to prawda, że aby mieć do czynienia z rynkiem pracodawcy, musi panować wysokie bezrobocie? Dane GUS z 2024 r. ukazują spadającą liczbę osób bezrobotnych w Polsce. Pod tym kątem mamy najlepszy wynik od 1990 roku. Czy to oznacza, że obecnie funkcjonujący rynek to rynek pracownika? W wywiadzie z Agnieszką Kolendą, dyrektor wykonawczą w Hays Poland padły następujące słowa: „W Polsce nie ma i nie będzie rynku pracodawcy. W kraju mierzymy się z niedoborem pracowników oraz luką kompetencji, a naprawie tej sytuacji nie sprzyjają trendy demograficzne. […]”. Czy zgadza się Pan/Pani z tą opinią?

REKLAMA

Katarzyna Trzaska: W teorii ekonomicznej, rynek pracodawcy opisuje sytuację, w której pracodawcy mają przewagę i otrzymując wiele aplikacji od kandydatów, to oni mają pełną swobodę wyboru w decyzji o zatrudnieniu. Natomiast z rynkiem pracownika mamy do czynienia wtedy, gdy to pracownicy mają większy wybór ofert pracy, co zmusza pracodawców do konkurowania o ich uwagę i kompetencje.

Dane GUS z 2024 r. ukazują spadającą liczbę osób bezrobotnych w Polsce. Pod tym kątem mamy najlepszy wynik od 1990 roku. Nie oznacza to jednak, że lokalny rynek należy wyłącznie do pracowników i pełna decyzyjność leży właśnie po ich stronie. Choć mamy dziś do czynienia z niskim bezrobociem, to na rynku panuje wysoka konkurencja wśród kandydatów. Dziś ogłoszenia o pracę, w odpowiedzi na które przychodzą setki, czy nawet tysiące CV, to naprawdę nie jest nadzwyczajna sytuacja. Pracy aktywnie poszukują również kandydaci posiadający obecnie zatrudnienie, a mobilność zawodowa Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie. Z badania Pracuj.pl wynika, że 44% polskich pracowników obecnie aktywnie poszukuje nowej pracy. Dlatego widzimy, że wbrew pozorom mamy w wielu przypadkach możemy mówić o rynku pracodawcy. Oczywiście istnieją branże czy specjalizacje, gdzie nadal trudno o znalezienie wykwalifikowanego pracownika i w tych obszarach rzeczywiście możemy obserwować sytuację rynku kandydata, jednak nie jest to trend ogólny. W czasach, kiedy sytuacja rynkowa zmienia się dynamiczniej niż kiedykolwiek wcześniej, rzeczywistość w różnych branżach może zupełnie się różnić.  

W wielu przypadkach widzimy jednak, że zainteresowanie ofertami pracy jest na tyle duże, że bez automatyzacji procesy rekrutacyjne stają się niezwykle trudne, a wybór właściwych kandydatów jest jak szukanie igły w stogu siana. Efektywna rekrutacja w tak zróżnicowanym środowisku wymaga od firm elastyczności, innowacyjności oraz strategicznego podejścia do zarządzania talentami. W tej sytuacji to technologia pomaga weryfikować kompetencje kandydatów i w bardziej obiektywny sposób wybrać tych najlepszych spośród setek nadesłanych kandydatur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plany rekrutacyjne pracodawców

Jak wyglądają obecnie plany rekrutacyjne pracodawców w Polsce?

Analiza potrzeb rekrutacyjnych pracodawców zależy w dużej mierze od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę. Wiele organizacji w Polsce posiada obecnie szeroko zakrojone plany rekrutacyjne. Duże zapotrzebowanie na pracowników widoczne jest między innymi w segmencie pracy fizycznej i tam aktywność rekrutacyjna jest obecnie wzmożona. Dodatkowo są takie sektory, jak sprzedaż, obsługa klienta, czy finanse i ekonomia gdzie panuje duży popyt na pracowników i w tym zakresie także pracodawcy prowadzą wiele procesów rekrutacyjnych.

W innych sektorach z kolei widoczna jest większa ostrożność w zakresie tworzenia planów kadrowych. To nie oznacza, że w tych branżach rekrutacje zupełnie nie są prowadzone, ale z uwagi na mniejszą odporność na zmienne warunki gospodarcze, są one planowane z większą uważnością. Widzimy także, że część firm prowadzi tak zwane rekrutacje rotacyjne, uzupełniające kadrę po odejściu pracowników - te z kolei mogą być związane z ogłoszeniami zewnętrznymi, ale mogą być prowadzone także wewnętrznie.

Mamy dziś do czynienia z rynkiem, który ewoluuje dynamiczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Pojawiają się nowe role, wymagające unikalnych kompetencji, w niektórych branżach kładzie się nacisk na wdrażanie systemów opartych o sztuczną inteligencję. To wszystko sprawia, że wiele ról ewoluuje, coraz większe znaczenie zyskuje nabieranie nowych kompetencji i część firm skupia swoje wysiłki także na tym aspekcie rozwoju kadr.

Zwolnienia grupowe są możliwe

O czym mogą świadczyć ostatnie głośne zwolnienia grupowe? Czy pracownicy powinni spodziewać się kolejnych redukcji zatrudnienia?

Sytuacja związana ze zwolnieniami, o których mogliśmy usłyszeć na przestrzeni ostatnich miesięcy wiązała się z koniecznością restrukturyzacji i optymalizacji kosztów danych organizacji w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych. Już pandemia pokazała nam, że zmiany zachodzące na rynku mogą być szybkie i niespodziewane. To, z czym mierzymy się w ostatnim czasie na rynku pracy, wynika właśnie między innymi z tych czynników - sprawiają one, że rynek pracy ewoluuje i czasami wymaga zmian.

To, czy pracownicy mogą spodziewać się kolejnych redukcji, w dużej mierze zależy od branży, w jakiej funkcjonują dane organizacje. W branżach mocniej narażonych na zmiany wywołane sytuacją gospodarczą, czy zmiany technologiczne, może dojść do takich sytuacji. Jednocześnie zdecydowanie nie wszystkie sektory doświadczają tych samych trendów. W niektórych branżach, takich jak wspomniana już praca fizyczna, ale także sprzedaż, obsługa klienta, czy finanse, wciąż mamy duże zapotrzebowanie na pracowników.

Oczywiście ważne jest, aby pracownicy byli świadomi tych zmian i dążyli do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz dostosowywania się do nowych wymagań rynkowych, co może zwiększyć ich szanse na utrzymanie zatrudnienia lub znalezienie nowej pracy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Jak Pani zdaniem ewoluuje rynek pracy w najbliższym czasie? Większą swobodę poczują pracodawcy czy pracownicy?

Ewolucja rynku pracy w najbliższym czasie będzie zależeć od czynników takich, jak wspomniane już: sytuacja gospodarcza, zmiany technologiczne oraz globalne trendy. Obecnie w wielu sektorach widzimy wzmożoną aktywność kandydatów i otwartość na nową pracę. Inne sektory z kolei intensywnie poszukują nowych talentów, szczególnie w zawodach wymagających specjalistycznych umiejętności. Dynamiczne warunki polityczno-gospodarcze sprawiają jednak, że trudno dziś dokonać jednoznacznej prognozy w tym zakresie.

Dziękuję za rozmowę.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA