REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rynek pracodawcy 2024 pracownika pracy hr rekrutacja zwolnienia grupowe zatrudnianie
Rynek pracodawcy 2024 czy rynek pracownika? Jakie są plany rekrutacyjne polskich pracodawców?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Redaktor portalu infor.pl Emilia Panufnik rozmawia z Katarzyną Trzaską, ekspertką eRecruiter, na temat rynku pracy w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja
Katarzyna Trzaska ekspertka eRecruiter

 

Katarzyna Trzaska, ekspertka eRecruiter

Materiały zewnętrzne

Rynek pracy 2024 to rynek pracodawcy czy pracownika?

Emilia Panufnik: Czy to prawda, że aby mieć do czynienia z rynkiem pracodawcy, musi panować wysokie bezrobocie? Dane GUS z 2024 r. ukazują spadającą liczbę osób bezrobotnych w Polsce. Pod tym kątem mamy najlepszy wynik od 1990 roku. Czy to oznacza, że obecnie funkcjonujący rynek to rynek pracownika? W wywiadzie z Agnieszką Kolendą, dyrektor wykonawczą w Hays Poland padły następujące słowa: „W Polsce nie ma i nie będzie rynku pracodawcy. W kraju mierzymy się z niedoborem pracowników oraz luką kompetencji, a naprawie tej sytuacji nie sprzyjają trendy demograficzne. […]”. Czy zgadza się Pan/Pani z tą opinią?

REKLAMA

Katarzyna Trzaska: W teorii ekonomicznej, rynek pracodawcy opisuje sytuację, w której pracodawcy mają przewagę i otrzymując wiele aplikacji od kandydatów, to oni mają pełną swobodę wyboru w decyzji o zatrudnieniu. Natomiast z rynkiem pracownika mamy do czynienia wtedy, gdy to pracownicy mają większy wybór ofert pracy, co zmusza pracodawców do konkurowania o ich uwagę i kompetencje.

Dane GUS z 2024 r. ukazują spadającą liczbę osób bezrobotnych w Polsce. Pod tym kątem mamy najlepszy wynik od 1990 roku. Nie oznacza to jednak, że lokalny rynek należy wyłącznie do pracowników i pełna decyzyjność leży właśnie po ich stronie. Choć mamy dziś do czynienia z niskim bezrobociem, to na rynku panuje wysoka konkurencja wśród kandydatów. Dziś ogłoszenia o pracę, w odpowiedzi na które przychodzą setki, czy nawet tysiące CV, to naprawdę nie jest nadzwyczajna sytuacja. Pracy aktywnie poszukują również kandydaci posiadający obecnie zatrudnienie, a mobilność zawodowa Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie. Z badania Pracuj.pl wynika, że 44% polskich pracowników obecnie aktywnie poszukuje nowej pracy. Dlatego widzimy, że wbrew pozorom mamy w wielu przypadkach możemy mówić o rynku pracodawcy. Oczywiście istnieją branże czy specjalizacje, gdzie nadal trudno o znalezienie wykwalifikowanego pracownika i w tych obszarach rzeczywiście możemy obserwować sytuację rynku kandydata, jednak nie jest to trend ogólny. W czasach, kiedy sytuacja rynkowa zmienia się dynamiczniej niż kiedykolwiek wcześniej, rzeczywistość w różnych branżach może zupełnie się różnić.  

W wielu przypadkach widzimy jednak, że zainteresowanie ofertami pracy jest na tyle duże, że bez automatyzacji procesy rekrutacyjne stają się niezwykle trudne, a wybór właściwych kandydatów jest jak szukanie igły w stogu siana. Efektywna rekrutacja w tak zróżnicowanym środowisku wymaga od firm elastyczności, innowacyjności oraz strategicznego podejścia do zarządzania talentami. W tej sytuacji to technologia pomaga weryfikować kompetencje kandydatów i w bardziej obiektywny sposób wybrać tych najlepszych spośród setek nadesłanych kandydatur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Plany rekrutacyjne pracodawców

Jak wyglądają obecnie plany rekrutacyjne pracodawców w Polsce?

Analiza potrzeb rekrutacyjnych pracodawców zależy w dużej mierze od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę. Wiele organizacji w Polsce posiada obecnie szeroko zakrojone plany rekrutacyjne. Duże zapotrzebowanie na pracowników widoczne jest między innymi w segmencie pracy fizycznej i tam aktywność rekrutacyjna jest obecnie wzmożona. Dodatkowo są takie sektory, jak sprzedaż, obsługa klienta, czy finanse i ekonomia gdzie panuje duży popyt na pracowników i w tym zakresie także pracodawcy prowadzą wiele procesów rekrutacyjnych.

W innych sektorach z kolei widoczna jest większa ostrożność w zakresie tworzenia planów kadrowych. To nie oznacza, że w tych branżach rekrutacje zupełnie nie są prowadzone, ale z uwagi na mniejszą odporność na zmienne warunki gospodarcze, są one planowane z większą uważnością. Widzimy także, że część firm prowadzi tak zwane rekrutacje rotacyjne, uzupełniające kadrę po odejściu pracowników - te z kolei mogą być związane z ogłoszeniami zewnętrznymi, ale mogą być prowadzone także wewnętrznie.

Mamy dziś do czynienia z rynkiem, który ewoluuje dynamiczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Pojawiają się nowe role, wymagające unikalnych kompetencji, w niektórych branżach kładzie się nacisk na wdrażanie systemów opartych o sztuczną inteligencję. To wszystko sprawia, że wiele ról ewoluuje, coraz większe znaczenie zyskuje nabieranie nowych kompetencji i część firm skupia swoje wysiłki także na tym aspekcie rozwoju kadr.

Zwolnienia grupowe są możliwe

O czym mogą świadczyć ostatnie głośne zwolnienia grupowe? Czy pracownicy powinni spodziewać się kolejnych redukcji zatrudnienia?

Sytuacja związana ze zwolnieniami, o których mogliśmy usłyszeć na przestrzeni ostatnich miesięcy wiązała się z koniecznością restrukturyzacji i optymalizacji kosztów danych organizacji w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych. Już pandemia pokazała nam, że zmiany zachodzące na rynku mogą być szybkie i niespodziewane. To, z czym mierzymy się w ostatnim czasie na rynku pracy, wynika właśnie między innymi z tych czynników - sprawiają one, że rynek pracy ewoluuje i czasami wymaga zmian.

To, czy pracownicy mogą spodziewać się kolejnych redukcji, w dużej mierze zależy od branży, w jakiej funkcjonują dane organizacje. W branżach mocniej narażonych na zmiany wywołane sytuacją gospodarczą, czy zmiany technologiczne, może dojść do takich sytuacji. Jednocześnie zdecydowanie nie wszystkie sektory doświadczają tych samych trendów. W niektórych branżach, takich jak wspomniana już praca fizyczna, ale także sprzedaż, obsługa klienta, czy finanse, wciąż mamy duże zapotrzebowanie na pracowników.

Oczywiście ważne jest, aby pracownicy byli świadomi tych zmian i dążyli do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz dostosowywania się do nowych wymagań rynkowych, co może zwiększyć ich szanse na utrzymanie zatrudnienia lub znalezienie nowej pracy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Jak Pani zdaniem ewoluuje rynek pracy w najbliższym czasie? Większą swobodę poczują pracodawcy czy pracownicy?

Ewolucja rynku pracy w najbliższym czasie będzie zależeć od czynników takich, jak wspomniane już: sytuacja gospodarcza, zmiany technologiczne oraz globalne trendy. Obecnie w wielu sektorach widzimy wzmożoną aktywność kandydatów i otwartość na nową pracę. Inne sektory z kolei intensywnie poszukują nowych talentów, szczególnie w zawodach wymagających specjalistycznych umiejętności. Dynamiczne warunki polityczno-gospodarcze sprawiają jednak, że trudno dziś dokonać jednoznacznej prognozy w tym zakresie.

Dziękuję za rozmowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA