Zawody przyszłości
REKLAMA
REKLAMA
Te i inne pytania bardzo często zadają sobie młodzi ludzie u progu wyboru szkoły średniej lub kierunku studiów. Aby mieć w przyszłości szansę na pracę, warto być na bieżąco z trendami dotyczącymi rynku pracy. Rozwój nowych technologii sprawia, że sytuacja zmienia się dynamicznie, to jednak nie oznacza, że nie da się zauważyć pewnych tendencji.
REKLAMA
Informatyk na miarę złota?
Już teraz nie mają problemów z pracą. Najwięcej ofert pracy, jakie są widoczne w Internecie, dotyczy stanowisk dla programistów, testerów aplikacji oraz osób szeroko związanych z branżą informatyczną. Rozwój nowych technologii oraz ich popularność powoduje, że coraz więcej osób korzysta z wytworów najnowszej technologii. Rośnie konkurencja na rynku i potrzebni są specjaliści. Sklepy, które dotychczas działały tylko w trybie off line rozszerzają zakres usług o sprzedaż przez Internet. Wiele firm natomiast prowadzi swoją działalność, oferując sprzedaż produktów lub usług – tylko tam. Wszyscy oni potrzebują sprawnie działających stron internetowych i programów, np. do obsługi sklepu internetowego. Opracowywanie systemów do prowadzenia księgowości w Internecie czy też kolejne aplikacje mobilne – do tego wszystkiego potrzebni są specjaliści.
Coraz popularniejsze są też tzw. „chmury obliczeniowe” związane z pojęciem wirtualizacji. Dzięki nim konsument nie musi kupować sprzętu i oprogramowania, gdyż płaci za użytkowanie określonej usługi. Dzięki temu nie jest wymagany zakup licencji, ponadto odpada też konieczność instalowania i administracji oprogramowaniem. W związku z tym prognozuje się, że tzw. „cloud computing” to obszar, który wciąż będzie się rozwijał, co z kolei będzie generowało kolejne miejsca pracy dla informatyków. Zajmują się oni bowiem rozwijaniem oraz utrzymywaniem niezbędnej infrastruktury „chmur obliczeniowych”.
Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój
Nowe potrzeby – nowe usługi
W związku ze starzeniem się społeczeństwa będą rozwijać się zawody związane zarówno z opieką, leczeniem, jak też pielęgnacją osób starszych. Przewiduje się również rozwój innych instytucji, tworzonych na potrzeby osób starszych, np. uniwersytety trzeciego wieku.
REKLAMA
Szybkie tempo życia, stres przyczyni się do zwiększonego zapotrzebowania na psychologów oraz psychoterapeutów. Warto wspomnieć, że już w chwili obecnej widać, iż coraz popularniejsze są usługi związane np. z planowaniem przyjęć weselnych (i innych), dekoracją i urządzaniem wnętrz.
Dużo pracy będą mieli nadal mechanicy, a częściej elektromechanicy, kosmetyczki, fryzjerzy, branża gastronomiczna. Niesłabnącą popularnością cieszyć się powinien także zawód handlowca. Niezależnie od rozwoju nowych technologii nieustannie będą potrzebne osoby do sprzedaży wszelkiego rodzaju usług.
Polecamy także: Języki, których warto się uczyć
Humanista z przyszłością
Mimo iż obecnie wielu z nich ma problem ze znalezieniem zatrudnienia lub też pracują w innych niż wyuczone zawody, ich przyszłość może być obiecująca. Wszystko zależy od tego czy humaniści interesują się nowymi technologiami. Oczywistym faktem jest, że umiejętność tworzenia ciekawych, inspirujących tekstów jest niezbędna w środowiskach reklamowych, jednak nie tylko tam. Coraz więcej firm dostrzega potencjał humanistów jako osób pracujących słowem. W jaki sposób? Są to najczęściej copywriterzy, blogerzy, osoby prowadzące komunikację w mediach społecznościowych. To oni właśnie słowem pisanym budują wizerunek firmy w Internecie. Specjaliści z tych dziedzin mogą czerpać satysfakcję z pracy, osiągając przy tym atrakcyjne wynagrodzenie.
Humaniści powinni zdać sobie sprawę z tego, że ich umiejętności mogą być przydatne dla biznesu. Kluczowym aspektem jest więc to, w jaki sposób mogą je przełożyć, aby okazały się przydatne przedsiębiorcom.
Wielu psychologów czy socjologów sprawdza się obecnie w branży HR, PR czy też reklamowej. Ta tendencja także powinna się utrzymać.
Wybór kierunku kształcenia to jedna z kluczowych decyzji w życiu, która niesie za sobą poważne konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że zawsze należy rezygnować ze swoich upodobań po to, by trafić w aktualne trendy. Wybór kierunku kształcenia warto uzależnić od swoich indywidualnych upodobań i predyspozycji. Najważniejsze jest jednak, aby jeszcze w trakcie nauki angażować się w różne działania, zdobywać nowe doświadczenia, a po skończeniu nauki być osobą elastyczną, która chce i potrafi kształcić się dalej.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat