REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona informacji dotyczących wynagrodzenia pracownika

Kwestię ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika należy rozważać w dwóch płaszczyznach. Informacje te stanowią bowiem dobro osobiste pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a także dane osobowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony

Polecenie wykonania pracy może mieć wpływ na zawarcie kolejnych umów tak na czas określony jak i na nieokreślony.

Umowa o pracę a inne umowy cywilnoprawne

Mimo zobowiązaniowego charakteru, treść stosunków pracy jest wyznaczona nie tylko przez wolę stron konkretnej umowy o pracę, ale również w dużej mierze przez „wolę państwa” sformułowaną na potrzeby każdego potencjalnego stosunku w różnorakich przepisach, w szczególności w kodeksie pracy i kodeksie cywilnym.

Podstawowe cechy stosunku pracy

Przepis art. 22 § 1 kodeksu pracy stanowi, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

REKLAMA

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny może być korzystna dla obu stron stosunku pracy. Dla pracodawcy, ponieważ będzie mógł poznać bliżej pracownika i jego kwalifikacje, a także zdecydować, czy właśnie kogoś takiego szuka, a dla pracownika, ponieważ w ten sposób może on zapoznać się z firmą i warunkami pracy i zdecydować, czy tego właśnie oczekuje.

Skracanie i wydłużanie okresów wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach strony stosunku pracy mogą być zainteresowane zmianą długości okresu wypowiedzenia. Pracodawca może być zainteresowany skróceniem okresu wypowiedzenia np., jeśli znajduje się w złej sytuacji ekonomicznej lub jeśli chce szybko odsunąć pracownika od ważnych z punktu widzenia pracodawcy informacji.

Jak rozwiązać umowę w drodze porozumienia stron?

Zgodnie z art. 30 kodeksu pracy jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie. Należy zauważyć, że ustawodawca wymienia go w podanym przepisie na pierwszym miejscu, co oznacza, że traktuje ten sposób rozwiązania umowy za najlepszy. Jest on bowiem odzwierciedleniem zgodnej woli stron.

Jakich danych polskie organy mogą żądać od cudzoziemców?

Polskie organy, które są uprawnione do wydawania zezwoleń na pracę bądź ich przedłużania, mają prawo do gromadzenia licznych danych na temat cudzoziemców, nawet bardziej szczegółowych niż w jakimkolwiek rejestrze dotyczącym obywateli polskich.

REKLAMA

Kiedy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę?

Wojewoda może odmówić wydania zezwolenia na pracę, jeżeli stwierdzi określone prawem braki formalne, których zaistnienie czyni wydanie zezwolenia niemożliwym lub sprzecznym z prawem.

Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Tylko pracownik, który został powołany na stanowisko w wyniku konkursu, ma prawo rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą przy zachowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Czym jest stosunek pracy na podstawie powołania? (art. 68)

Stosunek pracy najczęściej nawiązuje się poprzez podpisanie umowy o pracę między pracodawcą a pracownikiem. Możliwe są jednak także inne podstawy jego powstania.

Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu pracy do powołania (art. 69)

Stosunek pracy na podstawie powołania podlega w zasadzie przepisom, które regulują umowny stosunek pracy, czyli taki który powstał na podstawie umowy o pracę. Z pewnymi jednak wyjątkami.

Stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 76)

Stosunek pracy na podstawie mianowania jest pozaumownym stosunkiem pracy regulowanym przepisami szczególnymi.

Stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (art. 77)

Szczególną cechą stosunku pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę jest jego ścisłe powiązanie z członkostwem w danej spółdzielni.

Sytuacja odwołanego w okresie wypowiedzenia i po jego upływie (art. 71)

Zgodnie z konstrukcją prawną odwołania równoznacznego z wypowiedzeniem umownego stosunku pracy pracownik może zostać pozbawiony stanowiska wcześniej niż upłynie okres wypowiedzenia.

Termin i forma powołania (art. 68(2))

Powołanie, jak każda inna forma powstania stosunku pracy, musi spełniać pewne określone prawem przesłanki, aby było ważne i zgodne z prawem.

Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych

Umowa o zakazie konkurencji jest zawierana pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, która ma na celu uniemożliwienie pracownikowi pracy w firmie konkurencyjnej, często w zamian za pewne wynagrodzenie, szczególnie jeżeli dotyczy także okresu po rozwiązaniu stosunku pracy.

Warunki zatrudnienia pracownika skierowanego do pracy na terytorium Polski (art. 67(2))

Omawiany artykuł określa enumeratywnie warunki zatrudnienia, które dla pracowników skierowanych do pracy na terytorium Polski nie mogą być mniej korzystne niż te, które przewidują przepisy polskiego prawa pracy.

Równe traktowanie telepracownika (art. 67(15))

Pomimo odrębności zarówno dotyczących sposobu świadczenia pracy, jak i miejsca jej wykonywania pracownikowi świadczącemu pracę w formie telepracy przysługują - tak jak pozostałym pracownikom - wszystkie prawa wynikające ze stosunku pracy, na przykład prawo do urlopu wypoczynkowego.

Ewidencje niebędące częścią akt osobowych

Oprócz omówionych w niniejszym dziale poszczególnych działów akt osobowych pracownika, do których prowadzenia jest zobowiązany pracodawca, przepisy prawa nakładają na niego także obowiązek prowadzenia innych ewidencji i rejestrów.

Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron umowy, dokonała wypowiedzenia umowy o pracę, a pracodawca w okresie biegu tego wypowiedzenia, kiedy umowa o pracę trwała nadal, rozwiązał ją bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów określających ten tryb rozwiązywania umów.

Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?

Dokumentacja pracownicza musi zawierać wszystkie dane dotyczące m.in. przebiegu zatrudnienia, w tym korzystanie ze szczególnych uprawnień związanych z opieką nad małoletnim dzieckiem.

O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?

Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia pewnej dokumentacji pracowniczej i jej przechowywania. W takiej dokumentacji muszą znaleźć się wszystkie dokumenty stanowiące historię zatrudnienia danego pracownika w firmie, w szczególności te wymagane prawem.

Z czego składają się akta osobowe pracownika?

Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe.

Czym jest norma pracy?

Norma pracy, mówiąc najogólniej to podstawowe czynności, jakie pracownik musi wykonać w określonym czasie pracy, przy normalnych warunkach pracy.

Akta osobowe pracownika

Wypożyczenie pracownika innej firmie

W obecnej dobie kryzysu może dojść do sytuacji, że nasza firma nie będzie potrzebować tylu pracowników, ilu zatrudnialiśmy do tej pory. Aby uniknąć ich zwolnienia, szczególnie jeżeli są fachowcami, można ich wypożyczyć innej firmie, w której akurat jest zapotrzebowanie na dodatkowe zatrudnienie.

Określenie miejsca pracy jako obligatoryjne postanowienie umowy o pracę

Kodeks pracy określa pewne podstawowe postanowienia umowy o pracę, które muszą się w niej znaleźć. Jednym z nich jest określenie miejsca pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie znaczenie praktyczne ma prawidłowe jego określenie.

Krytyka pod adresem pracownika

Pomimo, że krytykowanie bądź karanie pracowników nie zawsze jest najlepszym motywatorem, to jednak czasami nie ma innego sposobu, aby zmienić zachowanie niezadowalające nas pracownika.

Kiedy pracodawca może zlecić wykonywanie innej pracy?

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie pracy nieprzewidzianej w łączącej strony umowie.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest obowiązkiem pracowniczym. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik jest potrzebny w pracy. Czy zatem pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych, czy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Co musi a co może znaleźć się w umowie o pracę?

Kodeks pracy określa pewne postanowienia umowy o pracę, które muszą się znaleźć w zawieranej umowie. Oprócz jednak pewnych elementów podstawowych, pracownik i pracodawca mają prawo zamieścić w umowie każde postanowienie, na które godzą się obie strony.

Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę

Transport zapewniony pracownikom, w celu ułatwienia im dojazdu do pracy nie musi powodować po ich stronie obowiązku podatkowego. Nie zawsze można bowiem przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi.

Zakaz rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (art. 39)

Są pewne grupy zawodowe, którym kodeks przyznaje szczególną ochronę przed zwolnieniem. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37)

Utrata pracy jest zawsze dużym problemem dla pracownika, szczególnie jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny. Dlatego też kodeks pracy przyznaje mu uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))

Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.

Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny.

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.

Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na okres próbny.

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.

Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.

Wynagrodzenie członka komisji pojednawczej (art. 257)

Komisja pojednawcza nie jest organem ustanowionym na stałe, ze stałą liczbą członków.

Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)

Oprócz tego, że ugoda może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, może ona także naruszać interes pracownika.

Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)

Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę?

Umowa zlecenia jest bardzo często mylona z umowę o pracę. Osoba wykonująca zlecenie nie jest pracownikiem i nie podlega regulacjom zawartym w przepisach Kodeksu pracy.

Uwaga na fikcyjne samozatrudnienie

W przypadku, kiedy pod rozliczeniem działalności gospodarczej ukryty jest stosunek pracy. Przedsiębiorca jest wówczas podmiotem wykonującym pracę na zasadzie działalności świadczonej osobiście.

Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?

Umowa o pracę może zakończyć się poprzez jej rozwiązanie bez wypowiedzenia, często zwane zwolnieniem natychmiastowym. Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę bez okresu wypowiedzenia z winy pracownika lub bez winy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo do rozwiązania natychmiastowego umowy o pracę z winy pracownika. Nie obowiązują go żadne okresy wypowiedzenia.

REKLAMA