Wypożyczenie pracownika innej firmie
REKLAMA
REKLAMA
Sytuację taką reguluje art. 174 (1) Kodeksu pracy, gdzie w interesie pracodawcy leży udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego w związku z umową, jaką pracodawca zawarł z drugim pracodawcą w celu właściwego wykorzystania pracowników wówczas, gdy sam z przyczyn ekonomiczno - organizacyjnych nie ma możliwości powierzenia im pracy. Porozumienie z innym pracodawcą prowadzić będzie do tego, że pierwotny pracodawca będzie zwolniony od obowiązku wypłacania pracownikowi wynagrodzenia, gdyż na tym między innymi polega istota urlopu bezpłatnego, a pracownik, nie tracąc zatrudnienia u swojego pierwotnego pracodawcy, będzie miał możliwość zarobkowania u innego pracodawcy.
REKLAMA
Porównaj: Wygaśnięcie a rozwiązanie stosunku pracy
Umowa między pracodawcami może być też zawarta, gdy pracownik, który ma korzystać z urlopu bezpłatnego w celu podjęcia pracy u drugiego pracodawcy, jest wysokiej klasy fachowcem, z pracy którego chce przez pewien czas skorzystać inny pracodawca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawcy umówili się między sobą na pewne wynagrodzenie za wypożyczenie pracownika.
Prawo nie określa, w jakiej formie ma być zawarte porozumienie pomiędzy pracodawcami i zostawia im w tym zakresie dowolność. Jeżeli zatem pracodawcy ufają sobie nawzajem, lub ściśle ze sobą współpracują to wystarczy, że umówią się ustanie na takie wypożyczenie. Jeżeli jednak jest odwrotnie, to szczególnie dla sądowych celów dowodowych, warto jest takie porozumienie zawrzeć na piśmie. Wymóg co do formy został natomiast określony w stosunku do wypożyczanego pracownika. Otóż, musi on przede wszystkim na takie czasowe przeniesienie wyrazić zgodę, i w dodatku musi ona mieć formę pisemną.
Polecamy: Czy można ustnie złożyć wniosek o urlop na żądanie?
Okres urlopu bezpłatnego udzielony w tych warunkach wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Jednocześnie podczas pracy wykonywanej w czasie urlopu bezpłatnego na rzecz drugiego pracodawcy pracownik zachowuje u tego drugiego pracodawcy wszystkie uprawnienia pracownicze z tytułu świadczonej na jego rzecz pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat