| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę

Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę

Transport zapewniony pracownikom, w celu ułatwienia im dojazdu do pracy nie musi powodować po ich stronie obowiązku podatkowego. Nie zawsze można bowiem przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi.

W jakich sytuacjach nie możemy mówić o przychodzie pracownika

W sprawie, o której wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2009 (sygn. akt II FSK 536/08), pracodawca za ryczałtową opłatą wynajmował dla pracowników autokar, mający przewieźć ich z określonego punktu w mieście do zakładu pracy. Przy czym, nie ewidencjonowano, którzy pracownicy z transportu korzystali (zwłaszcza że mogły z niego korzystać także osoby trzecie). Pracodawca nie mógł więc określić wartości przewozu w przeliczeniu na pracownika, ani tym bardziej stwierdzić, którzy z nich z transportu korzystali.

Zobacz serwis: Kadry

Dlaczego takie świadczenie nie może być przychodem pracownika

Zgodnie z powołanym orzeczeniem, w myśl art. 11 ustawy o Podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika środki pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że świadczenie nieodpłatne jest przychodem podatnika wyłącznie wtedy, gdy zostało przez niego faktycznie otrzymane (wykorzystane), a jego wartość jest możliwa do określenia.

Jeżeli pracodawca finansuje pracownikom dojazd do pracy, za który ponosi opłatę w formie ryczałtu i jednocześnie nie jest mu wiadome, którzy pracownicy z usługi tej skorzystali, wówczas nie można określić wartości świadczenia otrzymanego przez konkretnego pracownika.

A zatem w powyższej sytuacji wydatki pracodawcy na zapewnienie pracownikom dojazdu do pracy nie stanowią po ich stronie przychodu i nie skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w PIT.

Powyższe orzeczenie może być podstawą do zmiany rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy- w sytuacji, w której

Kiedy darmowy transport podlega opodatkowaniu

W sytuacji, w której danym środkiem transportu poruszałaby się identyfikowalna grupa osób (np. wprowadzano by listy chętnych i korzystających z darmowego transportu), możliwe byłoby przypisanie im przychodu. Podobnie jak, w sytuacji, w której transport obejmowałby np. indywidualną osobę, poprzez opłacanie jej taksówek, czy udostępnienie samochodu służbowego (do transportu z domu do pracy), a także sytuacje, w których (wnioskując z wyroku)- opłata uiszczana przez pracodawcę nie byłaby ryczałtowa.

Więcej o podatku dochodowym od osób fizycznych na ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »