Zakaz rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (art. 39)
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie omawianego przepisu, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Warto podkreślić, że 4-letni okres ochronny obowiązuje dopiero od 2004 roku, wcześniej wynosił on 2 lata.
REKLAMA
Zobacz: Obowiązek informowania zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu umowy (art. 38)
Omawiając to zagadnienie należy wskazać, o jaki wiek konkretnie chodzi. Jak wiadomo, w Polsce obowiązują dwa okresy przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn: wcześniejszy i normalny. W tym kontekście należy pamiętać, że omawiany okres ochronny należy odnosić do normalnego wieku emerytalnego, a zatem nie można zwolnić kobiety od 56 roku życia i mężczyzny od 61 roku życia.
Okres ochronny dotyczy tylko umów na czas nie określony. W przypadku umowy na czas określony wygasa ona z upływem terminu na jaki została zawarta.
Zobacz serwis: Urlopy
Należy także pamiętać, że omawiany okres ochronny nie dotyczy zwolnienia dyscyplinarnego. Jeżeli więc w rażący sposób nie wywiązujemy się ze swoich obowiązków, to pracodawca może nas zwolnić nawet jeżeli pozostajemy w okresie ochronnym.
Podstawa prawna: art. 39 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat