Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 255 Kodeksu pracy, sąd nadając ugodzie klauzulę wykonalności bada z urzędu to, czy ugoda nie jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Kwestię naruszenia interesów pracownika Kodeks pozostawia do rozwiązania samemu pracownikowi.
REKLAMA
Zobacz: Niewykonywanie ugody przez pracodawcę (art. 255)
Pracownik może wystąpić do sądu pracy z powództwem o uznanie ugody za bezskuteczną, jeżeli uważa, że ugoda w jakikolwiek sposób narusza jego słuszny interes. Na zgłoszenie takiego żądania pracownik ma 30 dni od dnia zawarcia ugody. Kwestią o zasadniczym znaczeniu jest prawidłowa wykładnia pojęcia "słuszny interes pracownika". Nie zostało ono zdefiniowane przez ustawodawcę. Niemożliwe jest więc precyzyjne określenie treści tego zwrotu. W ogólnym ujęciu pod pojęciem "słusznego interesu pracownika" rozumieć należy tylko taki interes, który z uwagi na zasady współżycia społecznego czy społeczne poczucie sprawiedliwości, wymaga szczególnej ochrony w danym przypadku.
Termin
Ogólna zasada jest taka, że pracownik może wnieść takie powództwo w terminie 30 dni od dnia zawarcia ugody. Termin ten został jednak skrócony do 14 dni w sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy.
W przypadku wydania orzeczenia uznającego ugodę za bezskuteczną, staje się ona nieważna od chwili zawarcia.
Zobacz serwis: Bezpieczeństwo i higiena pracy
Podstawa prawna: art. 256 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat