Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych
REKLAMA
REKLAMA
Zakaz konkurencji jest stosowany w przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Strony zawierając umowę o zakazie konkurencji, powinny możliwie precyzyjnie określić zakres przedmiotowy jej obowiązywania, to znaczy zdefiniować, w jakich dziedzinach pracownik nie może podejmować działalności konkurencyjnej. W tym zakresie postulować należy szczegółową i wyczerpującą regulację umowną, gdyż zbyt ogólne określenie zakresu zakazanej działalności może w praktyce prowadzić do sporu.
REKLAMA
Zobacz: Spóźnienie w wypłacie odszkodowania a zakaz konkurencji
Zakaz konkurencji może dotyczyć także okresu po ustaniu umowy. W takim wypadku umowa dotycząca zakazu musi określać szczegółowo termin, na jaki została zawarta, a także wysokość odszkodowania, która należy się pracownikowi za przestrzeganie zakazu konkurencji. Kodeks pracy stanowi, że odszkodowanie to nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.
Umowa o zakazie konkurencji, która oczywiście musi znaleźć się w aktach osobowych pracownika, powinna zawierać w szczególności:
- Oznaczenie stron umowy.
- Szczegółowe określenie, czym jest działalność konkurencyjna (np. prowadzenie działalności konkurencyjnej dla pracodawcy na podstawie własnej działalności, zasiadanie w zarządzie spółki o podobnym do pracodawcy profilu).
Polecamy serwis: Mała firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat