reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.

Omawiany artykuł wskazuje rodzaje umów, które można rozwiązać za wypowiedzeniem, a są to:

  • Umowa na okres próbny,
  • Umowa na czas nie określony.

Obowiązujące w przypadku obu tych umów okresy wypowiedzenia omawiają kolejne artykuły (art. 34, art. 36), ważne jest natomiast, że w tych dwóch wypadkach kodeks daje w ogóle pracownikowi i pracodawcy możliwość ich rozwiązania, bez spełniania jakichkolwiek innych warunków.

Zobacz: Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Okres wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy następuje wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownik zasadniczo ma obowiązek świadczenia pracy do ostatniego dnia wypowiedzenia i należy mu się za ten czas pełne wynagrodzenie. W kontekście upływu okresu wypowiedzenia warto pamiętać, że zgonie z kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Dla pracownika ma to ogromne praktyczne znaczenie.

Pan Tomek jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z możliwością jej wypowiedzenia za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W poniedziałek 4 maja tego roku pracodawca wręczył panu Tomkowi wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia upłynie nie za dwa tygodnie liczone kalendarzowo, czyli w poniedziałek 18 maja, ale dopiero w sobotę 23 maja, gdyż termin oznaczony w tygodniach kończy się w sobotę, a nie w inny przypadający dzień tygodnia, pracodawca musi więc poczekać do soboty.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie

Pracodawca pani Ewy wręczył jej wypowiedzenie umowy na czas nie określony, przy czym okres tego wypowiedzenia wynosi dla pani Ewy 3 miesiące. Wypowiedzenie zostało wręczone 15 maja i nie oznacza to, że upłynie 15 sierpnia. Okres wypowiedzenia pani Ewy upłynie dopiero ostatniego dnia miesiąca sierpnia, gdyż termin liczony w miesiącach kończy się odpowiednio w ostatnim dniu tego miesiąca.


Podstawa prawna: art. 32 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama