Skracanie i wydłużanie okresów wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
Natomiast pracownik zazwyczaj występuje o skrócenie okresu wypowiedzenia, jeśli chce zmienić pracę, a rozpoczęcie nowej pracy ma nastąpić przed upływem obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia.
REKLAMA
Skrócenie okresu wypowiedzenia może mięć miejsce jedynie w przypadku umowy na czas nieokreślony. Jeśli wypowiedzenie pracownikowi tego rodzaju umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca.
Zobacz także: Grupy szczególnie chronione przed wypowiedzeniem
W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikowi przysługuje z tego tytułu odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje za czas od rozwiązania umowy do końca ustawowego okresu wypowiedzenia. Co prawda ma ono zrekompensować pracownikowi szkody, jakie poniósł w związku z wcześniejszym rozwiązaniem stosunku pracy (a więc zmniejszeniem zarobków, jakie by otrzymał) jednak odszkodowanie to ma charakter ryczałtowy i nie jest ściśle związane ze szkodą poniesioną przez pracownika. Okres, za, który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Pracodawca, który zamierza skrócić przysługujący pracownikowi okres wypowiedzenia musi dopełnić wszelkich formalności związanych ze zwyczajnym wypowiedzeniem pracownikowi umowy zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie i być uzasadnione, a pracownik powinien otrzymać wyraźną informację o skróceniu okresu wypowiedzenia.
Polecamy serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA