| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))

Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach.

Po pierwsze należy wskazać, że omawiane skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko okresu 3-miesięcznego. Jak wiadomo umowa na czas nie określony może się także zakończyć po 2 tygodniach lub po miesiącu. Po drugie, inicjatywa skrócenia okresu wypowiedzenia może wyjść tylko od pracodawcy. Po trzecie, aby pracodawca w ogóle mógł wystąpić z taką inicjatywną musi zaistnieć określona w przepisie sytuacja, mianowicie wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracownika. Skrócenie okresu wypowiedzenia w omawianym trybie może być dokonane przez pracodawcę tylko jednocześnie ze złożeniem oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne zawiadomienie pracownika o skróceniu okresu wypowiedzenia już po dokonaniu wypowiedzenia.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

3-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony maksymalnie do 1 miesiąca.

Jeżeli już pracodawca zdecyduje się na skrócenie obowiązującego go okresu wypowiedzenia, to nie może tego dokonać „bezkarnie”. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. A zatem nawet jeżeli pracodawca skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, to i tak będzie musiał zapłacić pracownikowi należną mu pensję.

Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Podstawa prawna: art. 36(1) Kodeksu pracy

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

3-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony maksymalnie do 1 miesiąca.
3-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać skrócony maksymalnie do 1 miesiąca.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »