Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))
REKLAMA
REKLAMA
[AKTUALIZACJA] Art. 331 KP został uchylony z dniem 22 lutego 2016 r. Aktualne informacje dotyczące wypowiadania umów terminowych: Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?
REKLAMA
Umowy terminowe zasadniczo rozwiązują się z upływem określonego w nich czasu lub wykonania pracy, bez konieczności składania oświadczeń przez pracownika lub pracodawcę. Wśród umów terminowych kodeks wyróżnia między innymi umowę na zastępstwo, która jest stosowana gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca ma w takiej sytuacji możliwość zatrudnienia innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Termin końcowy umowy na zastępstwo może być określony konkretną datą lub przez wskazanie okoliczności, której zaistnienie spowoduje rozwiązanie umowy. Kodeks przewidział także dla tej umowy stosowny okres wypowiedzenia. Pomimo iż w praktyce jest to umowa na czas określony, stosuje się do niej 3-dniowy, a nie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.
Zobacz: Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)
Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tego rodzaju umów. Z reguły są one zawierane w sytuacji, kiedy istnieje konieczność zastąpienia pracownicy w ciąży. Pracodawca ma obowiązek umożliwić takiej kobiecie powrót do pracy we wskazanym przez nią terminie, jeżeli więc okres wypowiedzenia umów zawieranych na zastępstwo byłby długi, byłoby to dla pracodawcy znacznie utrudnione.
Wypowiedzenie umowy o pracę na zastępstwo powinno być dokonane na piśmie i doręczone drugiej stronie.
Zobacz serwis: ZUS
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Podstawa prawna: art. 33 (1) Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat