Czym jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o pracę rozwiązuje się:
REKLAMA
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest złożeniem oświadczenia woli, przez jedną ze stron umowy, które powoduje natychmiastowe ustanie stosunku pracy. Rozwiązanie dochodzi do skutku z chwilą, gdy oświadczenie doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią. Strony nie obowiązuje żaden okres wypowiedzenia.
Zobacz: Czy można dyscyplinarnie zwolnić alkoholika?
Rozwiązać bez wypowiedzenia można każdą umowę o pracę. Jednak muszą zaistnieć wyjątkowe przyczyny i wymagania przewidziane przepisami prawa pracy.
Oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinno zostać złożone drugiej stornie w formie pisemnej. W oświadczeniu strona, która je składa musi podać przyczyny natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę. Ponadto oświadczenie złożone przez pracodawcę powinno dodatkowo zawierać pouczenie pracownika o przysługujących mu prawnie środkach odwołania. Pouczenie powinno zawierać informację, że pracownik ma prawo złożyć wniosek o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie do sądu pracy w ciągu 14 dni od dna doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.
Przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, w odróżnieniu od rozwiązania za wypowiedzeniem są szczegółowo wskazane w przepisach Kodeksu pracy. Wskazanie przyczyny rozwiązania umowy należy rozumieć jako podanie istoty przyczyny. Nie jest wystarczające podanie jednej z przyczyn, należy dokładnie opisać sytuację, która powoduje zaistnienie przyczyny rozwiązania bez wypowiedzenia.
Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia
Rozwiązać umowę bez wypowiedzenia może zarówno pracownik, jak i pracodawca.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA