Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)
REKLAMA
REKLAMA
Wśród umów terminowych rozróżniamy umowę o pracę zawartą na okres próbny, której istotą jest to, że może ona poprzedzać wszystkie inne wskazane w kodeksie umowy o pracę. Drugą cechą charakterystyczną tej umowy jest to, że może ona trwać maksymalnie 3 miesiące. Co więcej, pracownik może zostać zatrudniony na okres próbny tylko jeden raz u danego pracodawcy, niedopuszczalne jest zawarcie kilku takich umów, nawet jeżeli mają dotyczyć innych stanowisk pracy. W przypadku umowy na okres próbny chodzi także o jej celowy charakter, a mianowicie „wypróbowanie” kompetencji pracownika.
REKLAMA
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))
Umowa zasadniczo rozwiązuje się z upływem określonego czasu, bez konieczności składania oświadczeń przez pracownika lub pracodawcę. Jednakże, umowa na okres próbny, jak każda umowa o pracę, może oczywiście zostać rozwiązana na podstawie porozumienia stron. Ponadto może ona zostać wypowiedziana przez każdą ze stron. Kodeks pracy przewiduje krótkie okresy wypowiedzenia, które wynoszą:
- 3 dni robocze (jeśli umowa nie przekracza 2 tygodni),
- 1 tydzień (jeżeli umowa przekracza dwa tygodnie),
- 2 tygodnie (jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące).
Umowa na okres próbny, który przekracza 1 miesiąc, przedłuża się do dnia porodu, jeżeli ulegałaby ona rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży pracownicy.
Zobacz serwis: BHP
Podstawa prawna: art. 34 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat