Podstawowe cechy stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Z cytowanego przepisu wynikają cechy stosunku pracy, odróżniające go od innych stosunków prawnych, a mianowicie:
REKLAMA
- osobiste świadczenie pracy przez pracownika,
- pracownikiem może być tylko osoba fizyczna,
- świadczenie pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, przy czym koniecznym elementem tego stosunku jest podporządkowanie pracownika,
- świadczenie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.
Zobacz także: Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?
Pracownik świadczy pracę osobiście. Osobisty charakter świadczenia usług nie jest jednakże cechą wyłączną stosunku pracy. Osobiste wykonywanie powierzonych czynności jest bowiem charakterystyczne nie tylko dla stosunku pracy, ale również dla umów cywilnoprawnych, np. przy wykonywaniu zlecenia osobiste jego wykonywanie jest zasadą.
Kolejną cechą stosunku pracy jest odpłatność. Cechę tę wykazują jednakże również inne stosunki prawne, w szczególności nawiązane na podstawie prawa cywilnego. Wynagrodzenie należne jest bowiem również za wykonywanie zlecenia, dzieła czy też innej umowy o świadczenie usług.
Podporządkowanie pracownika dotyczy sposobu, miejsca i czasu wykonywania przez pracownika pracy, a także innych jego obowiązków objętych treścią stosunku pracy. W ramach podporządkowania pracownika pracodawcy mieści się także możliwość żądania przestrzegania ustalonych przez pracodawcę (zwłaszcza w regulaminie pracy) reguł porządkowych oraz poddania się jego władztwu dyscyplinarnemu (czyli np. karom porządkowym).
Polecamy serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat