Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu pracy do powołania (art. 69)
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł 69 kodeksu pracy stanowi, że jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nie określony, z wyłączeniem przepisów regulujących:
REKLAMA
- tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę,
- rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania o bezskuteczności wypowiedzeń i o przywracaniu do pracy.
Zatem, do stosunku pracy na podstawie powołania nie mają zastosowania przepisy o trybie postępowania przy rozwiązywaniu przez pracodawcę umownego stosunku pracy.
Oznacza to, że przy odwołaniu pracownika z zajmowanego stanowiska nie mają zastosowania przepisy o uprzedniej konsultacji zamiaru rozwiązania umownego stosunku pracy z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową oraz przepisy o konieczności uzyskania w określonych sytuacjach zgody reprezentującej pracownika organizacji związkowej lub innego podmiotu trzeciego na rozwiązanie umownego stosunku pracy.
Porównaj: Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika
Ponadto, w stosunkach pracy na podstawie powołania jest wyłączone, zgodnie z art. 69 pkt 2, stosowanie przepisów regulujących rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania o bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę i o przywróceniu do pracy.
Niezgodne z prawem odwołanie pracownika z zajmowanego stanowiska jest zatem skuteczne i wywołuje skutek w postaci ustania stosunku pracy. Pracownik może natomiast dochodzić na drodze sądowej odszkodowania z tytułu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę.
Przeczytaj także: Odszkodowanie dla pracownika bezzasadnie zwolnionego z pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat