reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?

Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?

Dokumentacja pracownicza musi zawierać wszystkie dane dotyczące m.in. przebiegu zatrudnienia, w tym korzystanie ze szczególnych uprawnień związanych z opieką nad małoletnim dzieckiem.

Pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, mają prawo do korzystania ze specjalnych przywilejów związanych z macierzyństwem.
Jednym z nich jest niewątpliwe art. 148 §3 Kodeksu pracy stanowiący, że w specjalnych rozkładach czasu pracy, takich jak równoważny system czasu pracy, czy system skróconego tygodnia pracy, pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 nie może pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu doby, chyba że wyrazi na to zgodę.

Taka zgoda musi zostać wyrażona na piśmie i stanowi część dokumentacji pracowniczej pracownika.

Polecamy: Akta osobowe pracownika

Na podstawie art. 178 §2 pracownik wychowujący dziecko do lat 4 nabywa kolejne uprawnienia. Otóż bez jego zgody nie wolno go zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Aby taki pracownik uniknął zlecania np. pracy w nadgodzinach, musi złożyć pracodawcy oświadczenie, że chce skorzystać z przysługujących na podstawie wskazanego wyżej artykułu przywilejów. Również stanowią one część dokumentacji pracowniczej.

Na podstawie natomiast art. 188 Kodeksu, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie, którego kopia znajdzie się w aktach osobowych pracownika.

Polecamy: Świadectwo pracy jako część akt osobowych pracownika

Może się jednak zdarzyć, że pracownik opiekujący się dzieckiem nie będzie chciał skorzystać ze swoich przyznanych Kodeksem pracy uprawnień. W takim wypadku również będzie musiał złożyć pracodawcy oświadczenie, że nie będzie korzystał z tych przywilejów, pracodawca musi bowiem zabezpieczyć swój interes. Skoro pracownik ma prawo do pewnych uprawnień, to pracodawca musi mu umożliwić ich wykonanie, jeżeli pracownik chce z nich dobrowolnie zrezygnować – pracodawca musi mieć to na piśmie, aby nie narazić się na zarzut niestosowania prawa pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kioskprawny.pl

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama