reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?

Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?

Dokumentacja pracownicza musi zawierać wszystkie dane dotyczące m.in. przebiegu zatrudnienia, w tym korzystanie ze szczególnych uprawnień związanych z opieką nad małoletnim dzieckiem.

Pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, mają prawo do korzystania ze specjalnych przywilejów związanych z macierzyństwem.
Jednym z nich jest niewątpliwe art. 148 §3 Kodeksu pracy stanowiący, że w specjalnych rozkładach czasu pracy, takich jak równoważny system czasu pracy, czy system skróconego tygodnia pracy, pracownik opiekujący się dzieckiem do lat 4 nie może pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu doby, chyba że wyrazi na to zgodę.

Taka zgoda musi zostać wyrażona na piśmie i stanowi część dokumentacji pracowniczej pracownika.

Polecamy: Akta osobowe pracownika

Na podstawie art. 178 §2 pracownik wychowujący dziecko do lat 4 nabywa kolejne uprawnienia. Otóż bez jego zgody nie wolno go zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Aby taki pracownik uniknął zlecania np. pracy w nadgodzinach, musi złożyć pracodawcy oświadczenie, że chce skorzystać z przysługujących na podstawie wskazanego wyżej artykułu przywilejów. Również stanowią one część dokumentacji pracowniczej.

Na podstawie natomiast art. 188 Kodeksu, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Aby skorzystać z tego uprawnienia, należy złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie, którego kopia znajdzie się w aktach osobowych pracownika.

Polecamy: Świadectwo pracy jako część akt osobowych pracownika

Może się jednak zdarzyć, że pracownik opiekujący się dzieckiem nie będzie chciał skorzystać ze swoich przyznanych Kodeksem pracy uprawnień. W takim wypadku również będzie musiał złożyć pracodawcy oświadczenie, że nie będzie korzystał z tych przywilejów, pracodawca musi bowiem zabezpieczyć swój interes. Skoro pracownik ma prawo do pewnych uprawnień, to pracodawca musi mu umożliwić ich wykonanie, jeżeli pracownik chce z nich dobrowolnie zrezygnować – pracodawca musi mieć to na piśmie, aby nie narazić się na zarzut niestosowania prawa pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumentacja pracownicza rodzica.
Dokumentacja pracownicza rodzica.

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama