| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Tylko pracownik, który został powołany na stanowisko w wyniku konkursu, ma prawo rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą przy zachowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy do powołania doszło w wyniku konkursu i gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Porównaj: Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Oznacza to, że powołanie, które nie nastąpiło w wyniku konkursu, nie uprawnia do skrócenia okresu wypowiedzenia w podanym trybie. Nie ma też prawa żądania skrócenia okresu wypowiedzenia pracownik, który wprawdzie został powołany w wyniku konkursu, ale którego okres wypowiedzenia wynosił mniej niż 3 miesiące.

W takiej sytuacji pracownik może zwrócić się o rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron. Akceptowanie takiego wniosku zależy jednak wyłącznie od woli pracodawcy.

Przeczytaj koniecznie: Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę

Pomimo, iż nie wynika to z literalnego brzmienia przepisu, to jednak miesiąc, do którego pracownik może skrócić obowiązujący go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, należy traktować jak okres minimalny, a nie okres sztywny. Oznacza to, że pracownik może na przykład rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy z zachowaniem dwu - zamiast trzymiesięcznego okresu.

Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany na stanowisko, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy, a nie tylko umowę o pracę. Może dotyczyć to także dotychczasowego stosunku pracy na podstawie powołania.

Rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy w tym trybie jest w skutkach prawnych równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy.
Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »