Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy do powołania doszło w wyniku konkursu i gdy okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.
REKLAMA
Porównaj: Skracanie długości okresów wypowiedzenia
Oznacza to, że powołanie, które nie nastąpiło w wyniku konkursu, nie uprawnia do skrócenia okresu wypowiedzenia w podanym trybie. Nie ma też prawa żądania skrócenia okresu wypowiedzenia pracownik, który wprawdzie został powołany w wyniku konkursu, ale którego okres wypowiedzenia wynosił mniej niż 3 miesiące.
W takiej sytuacji pracownik może zwrócić się o rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron. Akceptowanie takiego wniosku zależy jednak wyłącznie od woli pracodawcy.
Przeczytaj koniecznie: Potrzeba uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę
Pomimo, iż nie wynika to z literalnego brzmienia przepisu, to jednak miesiąc, do którego pracownik może skrócić obowiązujący go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, należy traktować jak okres minimalny, a nie okres sztywny. Oznacza to, że pracownik może na przykład rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy z zachowaniem dwu - zamiast trzymiesięcznego okresu.
Pracownik, który został w wyniku konkursu powołany na stanowisko, może rozwiązać z zachowaniem krótszego niż trzymiesięczny okresu wypowiedzenia każdy stosunek pracy, a nie tylko umowę o pracę. Może dotyczyć to także dotychczasowego stosunku pracy na podstawie powołania.
Rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy w tym trybie jest w skutkach prawnych równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat