| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny może być korzystna dla obu stron stosunku pracy. Dla pracodawcy, ponieważ będzie mógł poznać bliżej pracownika i jego kwalifikacje, a także zdecydować, czy właśnie kogoś takiego szuka, a dla pracownika, ponieważ w ten sposób może on zapoznać się z firmą i warunkami pracy i zdecydować, czy tego właśnie oczekuje.

Umowa na okres próbny musi przede wszystkim zostać zawarta na piśmie i wskazywać rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia oraz przysługujące pracownikowi wynagrodzenie. Kodeks pracy wskazuje także, że okres na jaki taka umowa zostaje zawarta nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

Pracodawca może zawrzeć z danym pracownikiem umowę na okres próbny tylko raz. Kilkakrotne zawieranie umowy na okres próbny jest możliwe tylko wtedy, gdy dotyczy ona różnych stanowisk pracy w jednej firmie.

Porównaj: Sposób wypowiedzenia umowy o pracę

Ponadto Kodeks pracy wskazuje, że umowa o pracę na okres próbny nie zawsze może zostać zawarta. Kodeks uzależnia jej podpisanie od faktu, jaką umowę ma poprzedzać. Kodeks co do zasady wymienia cztery rodzaje umów o pracę:
1. na czas określony,
2. na czas nie określony,
3. na czas wykonywania określonej pracy,
4. na zastępstwo.

Umowa na okres próbny może zostać zawarta tylko wtedy, gdy poprzedza jedną ze wskazanych wyżej umów. Jeżeli np. pracodawca zamierza zawrzeć z nowym pracownikiem umowę zlecenie lub umowę o dzieło, to nie ma możliwości zawarcia z nim umowy na okres próbny na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Warto wspomnieć, że umowa na okres próbny zalicza się co do zasady do umów o pracę i jest brana pod uwagę w przypadku obliczania ilości umów, jak wiadomo trzecia umowa o pracę musi być umową na czas nie określony. Jeżeli zatem pracownik najpierw miał umowę na okres próbny, a potem na czas określony, to następna umowa musi być już na stałe.

Należy pamiętać, że umowa na okres próbny nie zalicza się co do zasady do umów o pracę i nie jest brana pod uwagę w przypadku obliczania ilości umów, jak bowiem wiadomo trzecia umowa o pracę musi być umową na czas nie określony. Jeżeli zatem pracownik najpierw miał umowę na okres próbny, a potem na czas określony, to następna umowa nie przekształci się w umowę o pracę na czas nie określony. Aby można było zastosować taką regulację, niezbędne jest wcześniejsze zawarcie co najmniej dwóch umów o pracę na czas określony.

Polecamy serwis: Urlopy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »