Sytuacja odwołanego w okresie wypowiedzenia i po jego upływie (art. 71)
REKLAMA
REKLAMA
Prawem organu powołującego jest natychmiastowe pozbawienie pracownika możliwości pełnienia dotychczasowych obowiązków pracowniczych. Prawo to przysługuje organowi odwołującemu także wówczas, gdy odwołanie następuje z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołany ze stanowiska nie ma obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
REKLAMA
Porównaj: Obowiązki pracodawcy w stosunku do zwalnianego pracownika
Jest to regulacja odrębna od tej, która dotyczy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nie określony, kiedy to w okresie wypowiedzenia jest on obowiązany do świadczenia pracy, a nie wykonywanie tego, stanowiącego istotę stosunku pracy, obowiązku może spowodować rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w okresie biegnącego już okresu wypowiedzenia.
Sytuacja pracownika z powołania, odwołanego z pełnienia powierzonej mu funkcji, kształtuje się w ten sposób, iż pracownik taki ma prawo odmówić świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, a odmowa ta nie pozbawia go prawa do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Może też zwrócić się z wnioskiem o zatrudnienie go w tym czasie przy innej pracy, lub gdy taka praca zostanie mu zaproponowana, wyrazić na nią zgodę.
Nie ma przeszkód, aby po upływie okresu wypowiedzenia, z którym było równoznaczne odwołanie ze stanowiska, strony zawarły umowę o pracę na uzgodnionych warunkach pracy i płacy.
Odwołany pracownik może być zatrudniony przy innej pracy tylko wówczas, gdy wyrazi na to zgodę, przystając na propozycję pracodawcy lub występując z wnioskiem. Pracodawca nie ma obowiązku przydzielenia pracownikowi innej odpowiedniej pracy, gdy pracownik złożył wniosek o jej przydzielenie. W okresie wypowiedzenia odwołany pracownik pozostaje w prawnym stosunku pracy, choć nie ma obowiązku świadczenia pracy.
Przeczytaj również: Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat