Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zawarta na czas nie określony jest najkorzystniejszą dla pracownika formą zatrudnienia. Wprawdzie można ją rozwiązać jak każdą inną umowę, to trzeba jednak takie rozwiązanie uzasadnić, ponadto obowiązują w tym wypadku dość długie okresy wypowiedzenia.
REKLAMA
Długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony, zgodnie z obowiązującym aktualnie stanem prawnym, zależy tylko od stażu pracy u tego pracodawcy, u którego dochodzi do wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron. Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy. Jest to tzw. staż zakładowy. Zatem zgodnie z omawianym artykułem, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Zobacz: Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)
Wyjątkowo natomiast do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony, wlicza się okresy pracy u poprzedniego pracodawcy, którego następcą prawnym jest obecny pracodawca, w szczególności dotyczy to sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, określonej w art. 23 (1) Kodeksu pracy. Omawiana sytuacja dotyczy także innych przypadków, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Przedłużenie okresu wypowiedzenia
Wskazane wyżej okresy wypowiedzenia mogą zostać wydłużone w przypadku, kiedy pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W takim przypadku 2-tygodniowy okres wypowiedzenia może zostać wydłużony do 1 miesiąca, a kodeksowy 1-miesięczny okres wypowiedzenia może zostać wydłużony do 3 miesięcy.
Zobacz serwis: Kadry
Strony mogą także po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy.
Podstawa prawna: art. 36 Kodeksu pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA