| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron umowy, dokonała wypowiedzenia umowy o pracę, a pracodawca w okresie biegu tego wypowiedzenia, kiedy umowa o pracę trwała nadal, rozwiązał ją bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów określających ten tryb rozwiązywania umów.

Roszczenie pracownika ograniczone jest w tym przypadku do odszkodowania odpowiadającego wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby pracował do końca okresu wypowiedzenia. Jest to szczególny przypadek, w którym na wypowiedzenie umowy, w wyniku oświadczenia woli jednej ze stron dotyczącego rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia - umowy o pracę na czas nie określony, umowy na okres próbny, a także w przypadkach, w których dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, czy na czas wykonywania określonej pracy (upadłość, likwidacja pracodawcy, zwolnienia grupowe lub klauzula o wypowiedzeniu umowy na czas określony), nakłada się oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.

Polecamy także: Praca podczas urlopu wychowawczego

Prawo pracownika do żądania wyłącznie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podczas wypowiedzenia, nie ogranicza jego prawa do kwestionowania dokonanego wcześniej, w wyniku oświadczenia woli pracodawcy, wypowiedzenia.

Zobacz także serwis: Wypowiedzenia

Artykuł ten odnosi się tylko do już rozpoczętego biegu wypowiedzenia, którego okres z punktu widzenia możliwości zastosowania art. 60 Kodeksu powinien być liczony wstecz od daty, w której nastąpi rozwiązanie umowy w wyniku wypowiedzenia. Roszczenie z art. 60 Kodeksu nie powstaje natomiast z chwilą dokonania wypowiedzenia. Czynność ta najczęściej wyprzedza bieg okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia, ale przed rozpoczęciem jego biegu, nie stanowi podstawy roszczenia z art. 60 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »