Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

REKLAMA
REKLAMA
Roszczenie pracownika ograniczone jest w tym przypadku do odszkodowania odpowiadającego wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby pracował do końca okresu wypowiedzenia. Jest to szczególny przypadek, w którym na wypowiedzenie umowy, w wyniku oświadczenia woli jednej ze stron dotyczącego rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia - umowy o pracę na czas nie określony, umowy na okres próbny, a także w przypadkach, w których dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, czy na czas wykonywania określonej pracy (upadłość, likwidacja pracodawcy, zwolnienia grupowe lub klauzula o wypowiedzeniu umowy na czas określony), nakłada się oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia.
REKLAMA
Polecamy także: Praca podczas urlopu wychowawczego
Prawo pracownika do żądania wyłącznie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podczas wypowiedzenia, nie ogranicza jego prawa do kwestionowania dokonanego wcześniej, w wyniku oświadczenia woli pracodawcy, wypowiedzenia.
Zobacz także serwis: Wypowiedzenia
Artykuł ten odnosi się tylko do już rozpoczętego biegu wypowiedzenia, którego okres z punktu widzenia możliwości zastosowania art. 60 Kodeksu powinien być liczony wstecz od daty, w której nastąpi rozwiązanie umowy w wyniku wypowiedzenia. Roszczenie z art. 60 Kodeksu nie powstaje natomiast z chwilą dokonania wypowiedzenia. Czynność ta najczęściej wyprzedza bieg okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia po dokonaniu wypowiedzenia, ale przed rozpoczęciem jego biegu, nie stanowi podstawy roszczenia z art. 60 Kodeksu pracy.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA